Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Apteki dla aptekarzy. Czy tak powinno być? Czy leki mogą podrożeć?

› Zdrowie i uroda› Medycyna ponad rok temu    22.05.2017
komentarzy 2 ocen 5 / 60%
A A A

Na terenie naszego powiatu działa kilkadziesiąt aptek. Wczoraj prezydent podpisał, wywołującą kontrowersje nawet w rządzie, nowelizację ustawy prawo farmaceutyczne.

Krytycy nazywają zmiany „apteką dla aptekarza”. W praktyce oznacza ona, że nowe punkty sprzedaży leków mogą otwierać i prowadzić wyłącznie osoby mające wykształcenie farmaceutyczne i prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w tym zakresie.

R E K L A M A

Są też inne obostrzenia dla chcących uruchomić sprzedaż leków. Portal tvn24bis.pl informuje, że przesłankami do wydania zezwolenia będzie co najmniej 3 tys. mieszkańców gminy przypadające na jedną aptekę i odległość 500 metrów od apteki już istniejącej.

Jeden farmaceuta będzie mógł prowadzić maksymalnie cztery apteki ogólnodostępne.  Rząd tłumaczy zmiany potrzebą ochrony polskiego rynku przed tzw. aptekami sieciowymi.

Entuzjazmu nie podzielają przedsiębiorcy prowadzący apteki.
- Nowelizacja doprowadzi do ograniczenia konkurencji, a co za tym idzie wzrostu cen leków nierefundowanych i spadku ich dostępności dla pacjentów. Najbardziej dotkliwie odczują to osoby najczęściej odwiedzające apteki - czyli seniorzy, przewlekle chorzy i niepełnosprawni – informuje branżowy portal rynekaptek.pl.

Innego zdania są samorządy aptekarskie, które wskazują, że uchwalona nowelizacja „zabezpiecza polski rynek dystrybucji detalicznej leków przed negatywnymi skutkami globalizacji i daje szansę pozostania na rynku aptekom indywidualnym, ale przede wszystkim jest dobrą nowiną dla polskich farmaceutów i pacjentów”.

Co sądzicie o zmianach?

Czy obawiasz się, że zmiany w prawie farmaceutycznym spowodują wzrost cen leków?

ankieta dodana 18.05.2017, ilość wszystkich głosów: 231
TAK
82%
NIE
18%
R E K L A M A
+ 3 głosów: 5 (60%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ xxx
ponad rok temu ocena: 69%  3
Ta "DOBRA ZMIANA" wszedzie widzi uklady. Co by tu jeszcze w tym kraju spieprzyc, co by tu jeszcze spieprzyc. Wiadomo, ze najbardzxiej na tym wszytstkim straca klienci aptek. Mniej aptek, mniejsza konkurencja a co za tym idzie drozsze leki. Ten pan, ktory nie ukrywa , ze jest prezydentem PIS-u podpisuje wszystko co mu PIS-iory podrzuca. Ten pan wraz z pania od "BROSZKI" jezdza po Polsce glownie tej powiatowej i wciskaja ludziom kit. Rozpoczeli nastepna kampanie przed wyborami. Ciemny lud to kupuje.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aaa
ponad rok temu ocena: 33%  2
Daj spokój prezydent = wstyd
~ OK
ponad rok temu ocena: 33%  1
Przecież aptek jest nawet za dużo, po drugie istniejące nie zostana zlikwidowane. Ogólnie to temat zastępczy. Obecny rząd jest najlepszym od 1989 roku, wskaźniki gospodarcze o tym mówią. A ten Prezydent przynajmniej nie przynosi wstydu jak poprzednicy.
R E K L A M A