Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Arcybiskup poświęcił zabytkowe organy [FOTO, WIDEO]

› Aktualności› Wydarzenia 6 miesięcy temu    2.02.2019
Anna Siecla
komentarzy 3 ocen 2 / 50%
A A A
 fot. Anna Siecla

Dziś w rawickim kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił wyremontowane organy. Przed nabożeństwem zaprezentowano brzmienie instrumentu.

Zabytkowe organy z "białego kościoła" należą do największych w Polsce. Te, które można obecnie podziwiać, wybudowano w 1917 r., mają więc ponad 100 lat. Stworzono je w dolnośląskiej firmie „Schlag und Söhn" ze Świdnicy. Instrument ma 50 głosów i ponad 3.000 większych i mniejszych piszczałek.

Ich remont rozpoczął się w 2016 roku, o czym pisaliśmy na portalu. (CZYTAJ) W tym czasie zostały wykonane m.in. takie prace, jak: żyłowanie miechów, remont kanalików powietrznych, odnowienie stołu do gry, czy oświetlenie organów. Nad pracami czuwał zakład organomistrzowski Władysława Cepki z Wronek. W przedsionku świątyni oraz na profilu parafii na portalu społecznościowym można obejrzeć zdjęcia z poszczególnych etapów remontu.


Proboszcz, ks. Edmund Magdziarz podczas mszy podkreślał, że modernizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie ofiarność parafian i fundatorów. Podziękowania złożył także na ręce burmistrza i radnych, jako że w 2017 roku na jednej z sesji rada przyznała parafii dotację na ten cel w wysokości 100 tys. zł. (CZYTAJ)

W sobotnim nabożeństwie, podczas którego arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił organy, udział wzięło wielu rawiczan. Wcześniej, przez kilkanaście minut można było posłuchać koncertu Jacka Pupki - organisty w bazylice archikatedralnej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Oprawę muzyczną mszy zapewnił także parafialny chór Miriam prowadzony przez Grażynę Neimann.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia. Fragment koncertu transmitowaliśmy na naszym profilu na portalu społecznościowym.

 

+ 1 głosów: 2 (50%) 1 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (3)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ rawiol
  6 miesięcy temu ocena: 45%  3
  A w szpitalach likwiduję się łóżka z powodu braku kasy na leczenie ludzi .
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Poprawka
  6 miesięcy temu ocena: 100%  2
  Organista Katedry w Poznaniu ma na imię JACEK, a nie Jakub
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ autorka
  6 miesięcy temu ocena: 75%  1
  Oczywiście, przepraszam za pomyłkę.