Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 Rawbud

Ceny warzyw i zbóż poszybują w górę. Winna susza

› Aktualności 3 miesiące temu    13.08.2019
Honorata Dmyterko
komentarzy 3 ocen 1 / 0%
A A A
 fot. Łukasz Tyrakowski

O tragicznej sytuacji na polach pisaliśmy na początku lipca [TUTAJ].
Od tamtej pory, jak twierdzą rolnicy, jest jeszcze gorzej.

- Ponad 70% upraw kukurydzy jest zniszczone przez suszę i obawiam się, że już żaden deszcz jej nie pomoże - mówi rawicki rolnik. Sytuację na rawickich polach omawiano podczas pierwszego spotkania Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu z udziałem prezesa i posła Piotra Walkowskiego.

- Pomidory, które były sadzone w czerwcu nie przyjęły się w ogóle. Podobnie było z kapustą czy innymi pikowanymi warzywami. Kapusty mają duże liście, ale okazuje się, że nie zawiązały główek. Mam pomidory w fazie dojrzewania i ten owoc, który jest odkryty już jest poparzony - podkreśla Łukasz Rojda, przewodniczący rady powiatowej, a zarazem rolnik z Miejskiej Górki. - A ten, który zdąży się dojrzeć, to jest zjadany przez ptaki, które szukają wody - dopowiada Łukasz Stachowski, rolnik z Chojna.

Jak twierdzi Łukasz Rojda, w ostatnim czasie ceny warzyw bardzo wzrosły.

- Ceny wywindowały w górę, bo nie ma produktów. Na wrocławskiej giełdzie alejki są puste. Dla przykładu, cena ogórka jest dwa razy większa niż w ubiegłym roku. Niestety wielu handlowców kupuje ogórki szklarniowe i sprzedaje je do kiszenia. Cebula już kosztuje 6 zł i jej nie będzie. Nawet nawadnianie nie zdaje w tym przypadku egzaminu, bo szczypior robi się od temperatury żółty, nie nadąża - tłumaczy rolnik.

Rolnicy, dotknięci suszą mogą ubiegać się o odszkodowanie z tytułu klęski żywiołowej.

Muszą wówczas złożyć wniosek do stosownego urzędu gminy z prośbą o oszacowanie strat i sporządzenie protokołu. To stanowi podstawę, by później mogli ubiegać się o pomoc klęskową. Do tej pory rolnicy z powiatu rawickiego złożyli ponad 2.000 wniosków.

- Dla sporządzonych 80 protokołów wyliczona powierzchnia dotknięta zjawiskiem suszy na terenie gminy Rawicz wynosi 1.103,61 hektarów, zaś kwota strat 2 mln 380 tys.305 zł - informuje Mateusz Domagała z Centrum Informacyjnego Burmistrza.

 

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Rtw
3 miesiące temu 4
Tylko my ludzie pracy musimy kupić te warzywa oni dostana za susze odszkodowanie a nam nikt pensji nie podniesie a ludzie chodzą w pole dorobić za 10 zł na godz
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ max
3 miesiące temu ocena: 67%  3
pic na wode fotomontaz . cos trzeba powiedzeic zeby podniesc ceny ....... były lata o wiele wiele gorsze
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mila
3 miesiące temu ocena: 75%  2
Ceny szybują w górę ale tylko w sklepach. Rolnik zawsze będzie dostawał grosze. Kilogram malin u źródła kosztuje kilka złotych, a w sklepie maliny dumnie nazwane z polskich upraw 6,99 za 125g. To jest chore.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ...
3 miesiące temu ocena: 100%  1
to, że jest susza nikt nie kwestionuje bo każdy widzi. Sytuacja jest tragiczna od wielu lat. Niestety jednak nie uzasadnia to kosmicznych cen. I tutaj wcale nie uderzam w rolników. Chore jest to, że rolnik dostaje grosze za swoje produkty a potem te same produkty w sklepach są kilka razy droższe. Krocie zarabiają pośrednicy .Druga sprawa jeśli np. w przyszlym roku będzie urodzaj to czy w takim razie ceny spadną poniżej średnich ? wątpie. Skoro ludzie płacą i 6 zł za kg cebuli to po ma ona tanieć do poziomu 2 zł. Niestety jednak 2019 rok i tak mimo wszystko będziemy wspominać jako "rok niskich cen" - i to wszystkiego - nie tylko produktów rolnych. Rok 2020 zapoczątkuje takie podwyżki jakich jeszcze we wspólczesnej Polsce nie widzieliśmy. A jak jeszcze po wyborach dojdzie do realizacji ustawy 447 to strach się bać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji