Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Chcą wybudować podziemny zbiornik na deszczówkę

› Aktualności› Samorząd ponad rok temu    31.07.2018
Anna Siecla
komentarzy 32 ocen 11 / 55%
A A A

Ma pomieścić 500 m sześciennych wody i rozwiązać problem zalewania piwnic oraz ulic w centrum Rawicza. Na lipcowej sesji radni jednogłośnie przystali na pomysł budowy zbiornika na deszczówkę.

 Zbiornik, oprócz zbierania wody deszczowej, mógłby pełnić także funkcję hydrantu i służyć do celów przeciwpożarowych lub pracownikom zieleni miejskiej do podlewania roślin. Jak dodała, miałby być wybudowany pod ziemią w okolicach szkoły podstawowej nr 3. To nieprzypadkowa lokalizacja, ponieważ podczas obfitych opadów, te tereny są zalewane najczęściej.

- Zastanawiam się, gdzie dokładnie ten zbiornik miałby być ulokowany i czy to nie grozi kolejnymi podtopieniami. Ja potrafię pływać, ale nie wiem, jak uczniowie - dopytywała radna Bogumiła Żyto.

- To jest bezpieczne rozwiązanie - uspokajała Elżbieta Skrzypek, zastępca naczelnika wydziału inwestycji i rozwoju w urzędzie miejskim. - Zbiorniki pojawiły się już w innych gminach i wiemy, że są szczelne, że się sprawdzają. Taki zbiornik może być zlokalizowany nawet pod jezdnią i ten teren normalnie funkcjonuje - tłumaczyła urzędniczka.

Według szacunków, podziemny zbiornik retencyjny o pojemności 500 m sześciennych ma kosztować 1 mln zł. Szczegóły, w tym m.in. całkowity koszt i lokalizacja zbiornika zostaną podane po wykonaniu projektu. W budżecie gmina zabezpieczy na ten cel 150 tys. zł (100 tys. zł w 2019 i 50 tys. zł w 2020 roku). Postara się też o dofninasowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

+ 6 głosów: 11 (55%) 5 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (32)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Maliniak : technik budowlany
ponad rok temu 32
Jan Jaskierski, ja też polecam doktora, ale takiego od nóg, no tego,no, ortopedę. Bo na głowę już za późno, a psychiatra tu nic nie pomoże.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Praktykujący
ponad rok temu ocena: 100%  31
Proszę Państwa problem budowy zbiornika uzależniony jest od jego pojemności. 500 m3 to śmiesznie mało!!!!!!!!!!!!! Przy ulewnym deszczu nastąpi jego zapełnienie w ciągu kilku minut. Niech gmina przedstawi projekt budowli i uzasadni przedsięwzięcie. To będą wydane nasze duże pieniądze na bezsensowny projekt. W gminie brak kompetentnych ludzi z technicznym doświadczeniem KPINA!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jan Jaskierski
ponad rok temu ocena: 0%  30
Ja też polecam doktora.
~ Praktykujący
ponad rok temu ocena: 83%  29
do Jan Jaskierski, gorąco polecam mojego wykładowcę Dr. Jana Bagieńskiego profesor PP
~ Joanna Deszczówka. Inżynier, hydrolog
ponad rok temu ocena: 100%  28
Ci wszyscy domorośli spece od wszystkiego niech podadzą choć trzy przykłady gmin położonych na podobnym jak u nas terenie nizinnym, w których zrealizowano takie "genialne" a zarazem strasznie kosztowne pomysły. Jak się należycie dba o drożność sieci kanalizacyjnej a szczególnie rowów odprowadzających wody opadowe z miasta, to takie problemy z zalewaniem nie powinny występować. A co właściwie robi tutejszy zakład kanalizacji ????????????
~ Stefan Karwowski inżynier budownictwa
ponad rok temu ocena: 100%  27
Miło mi pana inżyniera projektanta poznać!! Oj matołku, matołku z kwalifikacjami. Internet milczy o specu Janku Jaskierskim - Inżynierze.
~ Jan Jaskierski. Inżynier, projektant
ponad rok temu ocena: 25%  26
Jesteś ekspertem od takich rozwiązań? Proszę, przedstaw się, żebyśmy mogli zweryfikować twoje kwalifikacje. Bo tu chodzi o duże pieniądze, chcemy zasięgnąć twojej rady.
~ Hydrolog
ponad rok temu ocena: 36%  25
Tam gdzie występują powodzie i podtopienia buduje się zbiorniki retencyjne pomysł bardzo dobry z pewnością ochroniłby miasto przed podtopieniami i nie muszą wszyscy radni znać się na tej tematyce ważne że są za.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tej
ponad rok temu ocena: 100%  24
Tej hydrolog, buduje się zbiorniki retencyjne na miliony kubików wody!!! Miliony!!!!
~ do "specjalisty"
ponad rok temu ocena: 75%  23
Rury kanalizacji burzowej nie bywają zatkane. Zatkane mogą być kratki przy wlotach do studzienek.
~ Egzegeza?
ponad rok temu ocena: 57%  22
A że niby kto ma być tym specjalistą?????
~ Czas na specjalistów nie amatorów
ponad rok temu ocena: 79%  21
Gdzie ty masz w Rawiczu podtopienia? Tu są poprostu zatkane rury kanalizacji burzowej. Czas na poważną inwestycję a nie pijarkowe pseudoinwestycje pod publikę.
~ Samorządni RPA w natarciu
ponad rok temu ocena: 14%  20
Czy ktoś mi może wytłumaczyć jak pedagog szkolny może mieć tak ograniczoną wyobraźnię? Ja umiem pływać ale dzieci nie. Ja pier....e przecież to ma być zbiornik podziemny.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ratownik
ponad rok temu ocena: 17%  19
Co? Mogły dzieci w Tajlandii pływać w jaskini? Mogły. A pani radna będzie pływać w podziemnym szambie, bo umie. Kto jej zabroni?
~ Ignorancja
ponad rok temu ocena: 29%  18
:Pedag szkolny jest zawsze najmądrzejszy nawet gdy nie jest.
~ Piotr
ponad rok temu ocena: 100%  17
APEL DO RADNYCH O ZAJĘCIE SIĘ TEMATEM : nasze rawickie ulice są zniszczone w dużej mierze przez wszelkiej maści wymiany rur, kabli itp... Wstawia ktoś rurę w jezdni , potem "naprawia" poprzez wylanie asfaltu, który się zapada za kilka tygodni. Niech się w końcu ktoś zainteresuje tym tematem bo zgloszę to wyżej. Przyklady: 1. tuż obok pasów przy domu kultury (przy posesji nr1 na ul.poniatowskiego) ktoś wyciął na całej szerokości asfalt aby coś wstawić. Dzisiaj utworzył się tam uskok na kilka centymetrów. 2.Tuż przy pasach koło szkoły nr3 ktoś wyciął prostokąt o pow.około 1m2 i coś tam wstawiał- dzisiaj mamy już zalaną asfaltem dziurę o głebokości ok.5 cm i można koło urwać. KLASYK: ulica Leśna na niemal całej długości po wymianie kanalizacji i "naprawie" asfaltu wygląda jak tor przeszkód. Jeśli ktoś z władz nie podejmie kroków w celu egzekwowania napraw niszczonych ulic wymianą rur, kabli itp..to zrobię to ja
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ...
ponad rok temu ocena: 100%  16
a może tak REDAKCJA GAZETY zajęłaby się tym tematem. Przykładów nie trzeba szukać daleko bo są na każdym kroku w całym mieście. Może też ktoś by się w końcu zainteresował tematem zapadających się od jakichś 30 lat studzienek na ul.17 stycznia w okolicy restauracji Pod Kluczem, które jakiś the bill zaprojektował tak aby nie szło ich wziąć "między koła" ? nosz k.... mać
~ pińcet kubików ;
ponad rok temu ocena: 92%  15
pińcet kubików :-) ;-) no to jesteśmy w domu ;-)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Uuu
ponad rok temu ocena: 96%  14
Proponuje, niech pełni basen. Jeszcze metro niech obieca.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ooo
ponad rok temu ocena: 14%  13
I znowu hejterzy przystępują do akcji. Czy Was już całkiem porąbało.? Przecież każdy z tej okolicy wie, że remont w tej okolicy bardzo pomógł już teraz a budowa zbiornika to bardzo dobry pomysł i jeszcze bardziej poprawi sytuację, ale oni i tak zawsze są na nie i mocni tylko w tych durnych wpisach
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wuja Marych
ponad rok temu ocena: 92%  12
A ty ktu ? Tyż hejter, i to jeszczy głorszy, bo umorolniosz innych. Twoje wpisy sum mundre? Ale blubry godosz. Tylko szybko wewkopujcie tyn baniok, bo jak zrobium plonty to znów je rozryjecie.
~ dobry regiomn
ponad rok temu ocena: 15%  11
Brawo Silny Region za sensowne wpisy. PRA = PO? No szef ten sam wiec prawda. Koalicja z Tadziem? - no tak prawda. PRA nie widzą zmian? Prawda. Koalicja z Tadziem to powrót do polityki Tadzia? Prawda
~ Tu nie ma jadu, sam cukier.
ponad rok temu ocena: 55%  10
No to zobacz pełen miłości bliźniego wpis z FB dyżurnego redaktora Silnego Regionu, udostępniony przez przewodniczącego rady. "Mimo że koalicja Samorządni PRA (Platforma Obywatelska) i były burmistrz cały czas próbują "kąsać" władze miasta, my pokazujemy, że ta "ślepa koalicja" swoim zacietrzewieniem nie widzi dobrych zmian w naszym mieście :) Mała relacja Radia Elka z remontu zabytkowych pawilonów, muszli i Domu Kultury. Pomijamy, kto te budynki przez wiele lat zaniedbał i doprowadził do takiej katastrofy "
~ M3
ponad rok temu ocena: 93%  9
Słusznie bo nawet człowiek w kaloszach nie zapobiegł kolejnemu zalaniu piwnic, a potem udawał że nie ma problemu bo do magistratu nikt nie zgłosił. Szybko się Pan przyzwyczaił do swoich włości...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dobry gospodarz
ponad rok temu ocena: 12%  8
dobry gospodarz doglada sam. Brawo Kubik!
~ do prawda
ponad rok temu ocena: 95%  7
Czy ty się słyszysz? Burmistrz jest od łażenia po deszczu ? Ma na to ludzi, inspektorów , kierowników działów. Jeżeli nie radzi sobie z ludźmi to nie nadaje się na burmistrza.
~ prawda
ponad rok temu ocena: 8%  6
bez obrazy ale twoj wpis to typowy hejter. moze dodac nalezy ze ZADEN BURMISTRZ DO TEJ PORY NIE WYLAZŁ Z CHATY W PELNYM DESZCZU ZEBY ODGARNIAC LISCIE ZE STUDZIENEK. to jest zaangazowanie w czasie jak pan marek jacek i tadzio ogladali razem mecz w tv
~ Stare Miasto
ponad rok temu ocena: 16%  5
Dziękujemy i czekamy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do zenady
ponad rok temu ocena: 100%  4
Kolego " zenada " prezydent RP zarabia brutto 12.365 zł , to ile to wychodzi netto ( na rękę) ? Więc nie opowiadaj że zarobki burmistrza kilkutysięcznej pipidówy w wysokości 6 tys na rękę to " ZNADA "
~ zenada
ponad rok temu ocena: 9%  3
Kubik na reke zarabia 6 tys zl. jak na burmistrza to naprawde znada.
~ za co?
ponad rok temu ocena: 100%  2
Na podwyżkę dla burmistrza?
~ ...
ponad rok temu ocena: 100%  1
Na deszcz?