Ciekawa i zróżnicowana Noc Muzeów w Rawiczu [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Ciekawa i zróżnicowana Noc Muzeów w Rawiczu [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W rawickim ratuszu odbyła się Noc Muzeów, która połączyła pokolenia. Uczestniczyły w niej dzieci, rodzice i dziadkowie.

W ramach Nocy Muzeów powstała specjalna „Strefa zabaw z historią”. Można było zdobyć kadeckie słońce lub skarb muzealnika, ale trzeba było rozwiązać questy z zagadkami. XVIII-wieczny Rawicz stał się planszą wielkiej gry, w której stawką była pieczęć sukiennika. Dzieci mogły również układać puzzle, czy bawić się w „Rawickie kółko i krzyżyk”. Zwiedzający muzeum obejrzeli film dokumentalny „Historia rawickiego Korpusu Kadetów 1925 -1939” oraz wystawę „Rawicka kronika XX wieku na archiwalnej fotografii”. Chętni mogli również spróbować tkać kilim na tradycyjnych krosnach.

Częścią wieczoru było spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji. Ogłoszono na nim wyniki konkursu plastycznego, zainicjowanego z okazji 100-lecia Policji. „Gościem specjalnym” był owczarek belgijski Aro, który natychmiast zaprzyjaźnił się z dziećmi.

Później w Sali Portretowej rawickiego ratusza rozstrzygnięto piątą edycję Amatorskiego Konkursu Twórczości Plastycznej im. Romana Dworaka. Głównymi organizatorami wydarzenia było Muzeum Ziemi Rawickiej i Dom Kultury. W konkursie mogły uczestniczyć osoby mające ukończone 16 lat, bez tytułu licencjata lub magistra sztuki, zamieszkałe w powiecie rawickim, bądź pochodzące z tego regionu lub związane z działalnością instytucji kultury powiatu rawickiego. Na konkurs można było składać prace wykonane w technikach: rysunek, grafika, malarstwo, rzeźba, fotografia, wideo-art oraz w technikach autorskich.

- Sztuka amatorska, często określana mianem „prymitywnej”, jest łącznikiem między dziecięcym odkrywaniem świata, a sztuką wysoką - powiedział przewodniczący jury, Witold Adamczyk.

Wspomnieniami o Romanie Dworaku podzielił się Andrzej Golejewski, który otrzymał nagrodę specjalną od rodziny artysty. W części artystycznej wystąpił klarnecista Paweł Szamburski. Grał utwory liturgiczne pięciu religii basenu Morza Śródziemnego. Była to promocja płyty Ceratitis Capitata.

Zwieńczeniem wieczoru był koncert Joanny Kwaśnik z zespołem. Potem rozpoczęło się nocne zwiedzanie muzeum.

Więcej w jednym z najbliższych wydań "Życia Rawicza"

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE