Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Cisza wyborcza i wysokie kary za jej złamanie

› Wybory 9 miesięcy temu    19.10.2018
Karol Pospiech
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. archiwum

Dziś równo o północy (z piątku na sobotę) - w związku z wyborami samorządowymi - rozpoczyna się cisza wyborcza. Na czym polega i, co grozi za jej złamanie?

W wyborach samorządowych wybieramy radnych (miejskich, gminnych powiatowych), burmistrzów, wójtów i prezydentów miast. Lokale wyborcze otwarte będą w niedzielę od godz. 7.00 do 21.00. 

Cisza wyborcza obowiązuje na 24 godziny przed głosowaniem. Rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania (czyli w nocy z piątku na sobotę) i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli publicznie nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób. „Oznacza to, że nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień i rozpowszechniać materiałów wyborczych” - przypomniała w komunikacie z 17 października Państwowa Komisja Wyborcza.

Cisza wyborcza dotyczy także internetu. Zabroniona jest również agitacja w lokalu wyborczym polegająca, np. na eksponowaniu na ubraniach symboli, napisów i znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Ponadto w czasie ciszy wyborczej nie można upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Jeżeli ktoś zauważy naruszenie ciszy wyborczej, ma obowiązek powiadomić policję.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna, za upublicznianie wyników sondaży kara od 500 tys. zł do nawet miliona złotych.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Adam
9 miesięcy temu ocena: 89%  1
będę siedział cicho nawet z domu nie wyjdę , dobrze wiem że marzeniem rawickiego wymiaru sprawiedliwości jest wsadzenie mnie do paki za np krzywo zawiązane sznurówki lub jakieś zarzuty z du...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji