Drzewa na plantach pokryte owadami. Co to?

Opublikowano:
Autor:

Drzewa na plantach pokryte owadami. Co to? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Nasi czytelnicy nadesłali nam zdjęcia drzew na rawickich plantach, których kora jest pokryta warstwą srebrno-szarych owadów. Wygląda to niepokojąco. Niektóre kolonie owadów mają nawet po kilka metrów. Oblepione nimi są wyłącznie lipy.

Zdjęcia wysłaliśmy do dr Sebastiana Pilichowskiego z Wydziału Nauk Biologicznech Uniwersytetu Zielonogórskiego, nauczyciela ZSPT w Bojanowie. Biolog nie ma wątpliwości - to pluskwiaki Oxycarenus lavaterae, gatunek inwazyjny, który do Polski przywędrował z południa.

Gatunek ten rozwija się na roślinach zielnych, ale może również zasiedlać lipy tworząc bardzo liczne kolonie. Pluskwiaki dotychczas występowały głównie w rejonie Morza Śródziemnego, jednak wraz z ociepleniem klimatu zawędrowały aż na północ Europy.

Oxycarenus lavaterae żywi się sokami roślin, w naszym klimacie głównie lip. Zimą, aby przetrwać chłody zbiera się w skupiska na pniach drzew. W jednym miejscu może ich być od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy. Można zauważyć, że kolonie przemieszczają się w ciągu dnia po pniu, tak aby zawsze padały na nie promienie słońca.

Owady te na szczęście nie są w naszym klimacie zbyt groźne.
- Wysysając soki, mogą co najwyżej uszkodzić niektóre liście lip, nie powodując wielu szkód. Aby je zwalczyć trzeba by zastosować opryski, co na plantach, miejscu spacerowym byłoby niewskazane - mówi Krzysztof Żyto, kierownik działu Zieleni Miejskiej w Zakładzie Usług Komunalnych w Rawiczu.

Pluskwiaki, które zimą zasiedlają nasze lipy może jednak przetrzebić mróz. Przy temperaturze - 15`C śmiertelność tych południowych owadów wynosi 99%. Jeśli mrozy nie nadejdą, a wszystko na to wskazuje, skupiska Oxycarenus lavaterae pozostaną na drzewach do marca lub kwietnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE