Dzień Wojska Polskiego

Opublikowano:
Autor:

Dzień Wojska Polskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Obchody Dnia Wojska Polskiego są nieodłącznie związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej w ramach wojny polsko - bolszewickiej w 1920 roku. Na rawickim cmentarzu znajdują się groby polskich żołnierzy walczących w tej wojnie i zmarłych w rawickim lazarecie (115 mogił). Mieścił się on w 1920 r. na terenie byłych koszar wojskowych przy ul Grota Roweckiego. \r\n\r\nNajmłodszym spoczywającym w tej kwaterze jest 13-letni Stefan Kozaczewski. Kilkanaście lat temu inicjatorami akcji odnowienia grobów sfinansowanej przez Urząd Miejski Gminy Rawicz była Komisja Terenowa Emerytów i Rencistów NSZZ ,,Solidarność” oraz Akcja Katolicka. Wyczyszczono płyty nagrobne, postawiono granitowe krzyże. Na nich wyryto nazwiska żołnierzy, daty ich urodzenia i śmierci. Odnowiono również pomnik powstańców wielkopolskich, a obok niego wmurowano płytę upamiętniającą zmarłych w rawickim lazarecie. Jeszcze 15 grobów jest bezimiennych. Pierwszy uroczysty apel poległych odbył się w 1998 roku.

\r\nW wojnie polsko-bolszewickiej brali udział także mieszkańcy ziemi rawickiej. Wystarczy wymienić inicjatora i dowódcę powstania wielkopolskiego na ziemi rawickiej, nauczyciela z Rogożewa, Ignacego Buszę, generała Józefa Kalickiego, czy Stanisława Nowaka, pierwszego rawiczanina odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari.

\r\nObchody 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej Rozpoczęło w południe złożenie kwiatów pod pomnikiem przed byłym lazaretem. Po południu delegacje samorządowe, organizacji społecznych i politycznych oraz kombatantów złożyły kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. Dalsza część uroczystości odbywała się na rawickim cmentarzu, pod obeliskiem upamiętniającym powstańców wielkopolskich. Przemarsz nastąpił w towarzyszeniu orkiestry dętej działającej przy rawickim domu kultury. Głównym akcentem uroczystości na cmentarzu była msza koncelebrowana przez dziekanów rawickich i jutrosińskiego. Wzięły w niej udział również rodziny rawiczan walczących w wojnie polsko - bolszewickiej. Mszę ubarwił śpiewem chór „Miriam”, działający przy parafii p.w. Św. A. Boboli.

\r\n(WJ)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE