Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Epidemia żółtaczki. Ogniska w Krotoszynie i Ostrowie Wlkp.

› U sąsiada› Krotoszyn ponad rok temu    20.04.2017
Redakcja
komentarzy 4 ocen 2 / 100%
A A A
Zdjęcie poglądowe www.jarocinska.plZdjęcie poglądowe www.jarocinska.pl fot. fotolia.pl

17 osób z terenu powiatu krotoszyńskiego i ostrowskiego zaraziło się wirusem żółtaczki pokarmowej. Pracownicy Sanepidu podkreślają, że można już mówić o epidemii. Pierwszy przypadek Wirusowego Zapalenia Wątroby typu A wykryto w lutym w Krotoszynie - informuje portal krotoszynska.pl


- Mężczyzna, który zachorował w Krotoszynie to jeden z pierwszych przypadków. Nastąpił odprysk choroby na jego rodzinę i zachorowały trzy kolejne osoby. Mężczyzna miał także kontakt z osobą z Ostrowa Wlkp., gdzie również nastąpiły zachorowania - wyjaśnia Tadeusz Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp.

R E K L A M A


Pracownicy Sanepidu przyznają, że można już mówić o epidemii. - Zaczęła się epidemia zachorowań. Na przestrzeni ostatnich lat nie mieliśmy w ogóle zachorowań, a w samym Ostrowie mamy teraz 13 przypadków - mówi Tadeusz Biliński.

Chorzy przebywają w szpitalach w Poznaniu, Koninie i Kaliszu. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest kilkaset osób. Większość chorych, u których wykryto wirus HAV pracowało w restauracjach, sklepach i firmach produkujących żywność.

- Jedna z osób pracowała w jednostce zajmującej się produkcją żywności. Istnieje podejrzenie, że mogło dojść do zakażenia części produkcji i pojawiły się kolejne zachorowania. Mamy też osoby, które pracowały w jednostkach handlujących, czyli w sklepach - podkreśla dyrektor PSSE w Ostrowie Wlkp.


Żółtaczka typu A zwana jest potocznie "chorobą brudnych rąk", ponieważ to właśnie nieprzestrzeganie elementarnych zasad higieny prowadzi do rozprzestrzeniania się wirusa.


- Zarazić można się przez pokarm, który jest zakażony w wyniku niemycia rąk. Te wirusy, jeszcze tydzień, dwa tygodnie przez wystąpieniem objawów znajdują się w kale. Osoba zakaża poprzez kał, na przykład nie myjąc rąk, kolejne osoby i kolejne partie żywności - wyjaśnia Tadeusz Biliński.

Pierwsze objawy żółtaczki mają charakter pseudogrypowy. Ogólne rozbicie, zmęczenie, stan podgorączkowy.

- Potem pojawiają się objawy, które w sposób bardziej jednoznaczny wskazują na żółtaczkę. Odbarwiony kał do koloru żółtego, mocz ciemnieje - przybiera kolor ciemnego piwa, pojawiają się bóle brzuszne i dochodzi do zażółcenia powłok skórnych i oczu - wylicza dyrektor ostrowskiego Sanepidu.

 

R E K L A M A
+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ R.J.
ponad rok temu ocena: 100%  4
Sanepid - epidemia, wojewoda - epidemii nie ma. A może niech ustalą stanowisko. Przecież to dla ludzi ważne. Kuźwa nawet tego nie można sie dowiedzieć prostą drogą.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarek
ponad rok temu ocena: 25%  3
w sumie racja :) ale to informacja nie jest za dobra bo epidemii nie ma w Rawiczu a z wiatrem się to nie przenosi.Przypomina to walkę polityczną zaraz ktoś napiszę posta że w urzędzie miasta jest żółtaczka. Albo że ktoś tam ma :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do jarek
ponad rok temu ocena: 100%  2
Marne to twoje śmieszkowanie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarek
ponad rok temu ocena: 0%  1
wypiłem Kubusia może 2 kubusie zrobiłem się pomarańczowy i ludzie w szpitalu w Rawiczu uciekali przede mną:)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A