Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Gmina pozwana do sądu. Musi wypłacić prawie milion złotych zaległych od lat dotacji

› Aktualności 9 miesięcy temu    12.03.2018
Grzegorz Heluszka
komentarzy 77 ocen 4 / 75%
A A A
 fot. fotolia.com

Trzy rawickie przedszkola niepubliczne wystąpiły przeciw gminie Rawicz na drogę sądową. Zdaniem placówek, gmina w latach 2006 - 2015 wypłacała im mniejsze niż należało kwoty dotacji. Na razie chodzi o prawie milion złotych, ale kwota roszczeń może być ponad dwukrotnie większa.
 

Z dwoma przedszkolami gmina zawarła już ugody. Zobowiązała się wypłacić im łącznie 992 tys. zł. Z trzecią placówką rozmowy jeszcze trwają.

Wypłacanie dotacji na dzieci uczęszczające do przedszkoli niepublicznych jest ustawowym obowiązkiem gminy. Na każde dziecko placówka musi otrzymać od gminy nie mniej niż 75% pieniędzy przeznaczonych na dziecko w przedszkolach gminnych. Problem polega jednak na obliczeniu stawki. Przedszkola niepubliczne uważają, że stawki zostały nieprawidłowo obliczone, przez co przez szereg lat otrzymywały zbyt małe dotacje.

- Chociaż sytuacja dotyczy w głównej mierze okresu, kiedy gminą zarządzał burmistrz Pawłowski, to staram się zrozumieć ówczesny sposób działania wydziału i mojego poprzednika. Nie zmienia to faktu, że kwoty są spore i moglibyśmy za nie w gminie zrobić naprawdę wiele - mówi burmistrz Grzegorz Kubik.

O ustosunkowanie się do sprawy roszczeń przedszkoli poprosiliśmy ówczesnego burmistrza, Tadeusza Pawłowskiego. Czekamy na odpowiedź.

Wypłata roszczeń nastąpi z nadwyżki, która została z rozliczenia budżetu za 2017 rok. Burmistrz prognozuje, że większość kwoty pochłonie wypłata roszczeń. Z pozostałych wolnych środków gmina planuje sfinansować podwyżki dla nauczycieli.
To może oznaczać, że niemożliwe będzie sfinansowanie z wolnych środków rawickiego becikowego, o co postulowało stowarzyszenie Samorządni PRA.

Podobny kłopot ma, m.in. gmina Gostyń, która także została pozwana przez miejscowe placówki niepubliczne. Czytaj tutaj.

R E K L A M A
R E K L A M A
R E K L A M A
+ 3 głosów: 4 (75%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (77)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Co za Pajac!
9 miesięcy temu ocena: 50%  77
Oto jak Pawłowski się tłumaczy z matactw i kombinacji z kasą dla przedszkoli. Co za tupet. Inaczej będziesz śpiewał, jak CBA zapuka ci do mieszkania. http://www.tadeuszpawlowski.pl...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Masakra!
9 miesięcy temu 76
Czyli Tadeusz P. , Piotr D. i Danuta P. dobrze wiedzieli, że wpuszczają gminę na minę. To tak jakby złodziej odłożył sobie jakąś sumkę na oddanie w razie wpadki.
~ mama
9 miesięcy temu 75
a dla kogo są te pieniądze? prywatne przedszkola ponoszą straty? ha, kto w dzisiejszych czasach prowadzi biznes dla straty i to od 2006r? uczciwi właściciele prywatnych przedszkoli potrafią obniżyć koszty dla rodziców.... miałam dziecko w prywatnym przedszkolu i państwowym. Na myśl mi nie przyszło, że prywatne przedszkole będzie kroić plasterek ogórka na pół....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Asesor
9 miesięcy temu ocena: 100%  74
Nikt wam nic nie odda.Ta kasa już ma swoich odbiorców. Żadnej ugody, niech się sądzą. Ciekawe że nie oddali sprawy do sądu zaraz po zaistnieniu sprawy, tylko dopiero teraz. Coś tu się unosi w powietrzu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ *
9 miesięcy temu ocena: 100%  73
Oddali do sądu wcześniej, tylko gazeta teraz podała info do publicznej wiadomości. Sprawa miała początek w 2014 r, dlatego dziwi fakt, że tak przewidujący włodarz nie zabezpieczył każdego roku kwoty w budżecie na ewentualne roszczenia. A dziś zostanie bez kasy.
R E K L A M A
~ mama
9 miesięcy temu ocena: 20%  72
Czy Redakcja może się dowiedzieć, w jaki sposób rodzice mogą odzyskać pieniądze?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zuza
9 miesięcy temu 71
Rodzice po te pieniądze niech się zgłoszą do Tadeusza Pawłowskiego, Piotra Domanieckiego i i Danuty Przybył
~ *
9 miesięcy temu ocena: 89%  70
Jakie pieniądze chcą odzyskać Rodzice? Płacą czesne ( 150 -250 zł)+ koszty wyżywienia i ta kwota nie zależała od wartości dotacji, jaką ustaliła gmina. To właściciele przedszkoli ponosili straty, a być może nie zarabiali, gdyż gmina prowadziła kreatywną księgowość. Przedszkola prywatne to rodzinne firmy i tylko dlatego zarabiają, gdyż nie zatrudniają księgowej, sekretarki, woźnego, sprzątaczki, kucharki, dyrektora, zastępcy dyrektora. To państwowe przedszkola generują chore koszta i gmina musi kombinować, jak urwać parę groszy prywatnym, aby dać ,,swoim".
~ kk
9 miesięcy temu ocena: 86%  69
A na jakiej podstawie? To nie są pieniądze dla Ciebie!
~ Tomasz
9 miesięcy temu ocena: 63%  68
Ile można zwalać na poprzednika? Panie Kubik rządzi pan już 4 lata więc i również za Pana czasów żle wypłacano. Jak sprawa niewygodna to od razu poprzednik albo ktoś inny winien a nie Pan Kubik. Wstyd!! Daj pan sobie spokój, bo widać że cię to wszystko przerosło
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ *
9 miesięcy temu ocena: 100%  67
I tak my zapłacimy, bo w tym kraju urzędnicy nigdy nie ponoszą konsekwencji swych decyzji. Nic nie grozi obecnemu ani poprzedniemu. Podali info, żeby wzbudzić złość u rodziców, którzy płacą czesne. Jeszcze wmawiają im, że mają szanse na zwrot. 21 lat temu czesne w państwowym wynosiło 250 zł.
~ RODZICE RAWICZ
9 miesięcy temu ocena: 11%  66
Ciekawe tylko czy właściciel jeden z drugim odda kasę rodzicom bo tłumaczyli że przedszkole takie drogie bo dotacji nie ma. Więc teraz mają zwrot kosztów to trza się rozliczyć z rodzicami co nie? Na moje przedszkole było zarombiscie drogie i mieli monopol bo do państwowych dzieci nie przyjmowali przez ustawę. Chociażby przedszkole na długiej, czesne się płacili nawet jak dziecko było chore i to prawi 500 zl bo nie mamy dotacji z miasta itp. Więc skoro miasto poszło na ugodę koszty wrócą to Ja będę pierwszy po zwrot pieniędzy a myślę że za dwa i pół roku trochę będzie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jula
9 miesięcy temu ocena: 17%  65
Popieram zwrot powinien być.
~ mieszkaniec
9 miesięcy temu ocena: 44%  64
Teraz gmina powinna pozwać były zarząd z Pawłowskim na czele. Kombinatorstwo nie powinno popłacać
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ *
9 miesięcy temu 63
A od kiedy to można pozwać byłych?
~ Pytam więc odpowiedz.
9 miesięcy temu ocena: 75%  62
Ty wiesz co mówisz ? Czy tylko mówisz to co wiesz?
~ sily wstyd
9 miesięcy temu ocena: 71%  61
A tak się Kubik i Szybaj ściskali z byłą naczelniczką, taką mistrzynią była dla nich
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tosia
9 miesięcy temu ocena: 23%  60
Na Masłowie to już nie będą musieli objadać dzieciaki bo bedzie ich stac na obiady dla rodziny Kierowniczka nic nie odda na wczasy pojedzie. Ona by za zetą do poznania poleciala Jak prywatne przedszkole to ten co je otworzył musi je sam utrzymać a nie sie bogacic na dzieciach
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ *
9 miesięcy temu ocena: 100%  59
Za jedzenie płacisz, za sukienki płacisz, a żądasz opieki nad dzieckiem za darmo. W takim razie sama się nim zajmij jak należy, bo to Twoje dziecko. Nawet w socjaliźmie przedszkola były płatne, a rodzice udzielali się charytatywnie.
~ tyr
9 miesięcy temu ocena: 80%  58
Komuno wróć. Ochłoń, nie podoba ci się cena za przedszkole to siedź z dzieciakiem w domu. Proste. Mamy wolny rynek. Wbikcie sobie do głwy, że kasa jest dla właściciela a nie rodzica. Państwowe dostały więcej i rodzice też więcej płacili. Wolny rynek. W Sarnowie masz wolne miejsca i dwa przedszkola. Możesz zawozić.
~ Do Tosi
9 miesięcy temu ocena: 89%  57
Otworzył przedszkole po to żeby zarabiać a nie o twoje bachory się martwić. Chcesz pracować , płać za przedszkole.
~ zdziwiona
9 miesięcy temu ocena: 92%  56
Rzetelność artykułu i wnikliwość analizy treści "Zerowa".Wniosek jeden całkowita wina spada na tych, których nie ma . Przedszkola chcą a Burmistrz kasę daje i podpisuje ugody. Ktoś tak doradza Burmistrzowi czy dobrze bardzo wątpliwe! bo w Gostyniu potrafią bronić swojego stanowiska. Nic tylko pogratulować zaangażowania w sprawę...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ *
9 miesięcy temu 55
Nasi nigdy nie umieli bronić swojego stanowiska.
~ Do jula
9 miesięcy temu 54
Jula kto zapłaci mniej ? To my zapłacimy ignorantko. I ty też.
~ do Prawnik
9 miesięcy temu 53
Z prawnikiem, który mówi- i tak przegrają - nie ma sensu walczyć o nasze pieniądze z podatków w sądzie bo po co?
~ prawnik
9 miesięcy temu ocena: 75%  52
i tak przegraja w gostynu i zaplaca odsetki w wysokosci XXXX
~ jula
9 miesięcy temu ocena: 57%  51
Poszli na ugodę i bardzo dobrze. Sprawa jest przegrana, a tak zapłacą trochę mniej
~ Tttt
9 miesięcy temu ocena: 40%  50
Niestety mają wyrok sądu i muszą wypĺacić
~ intrygant
9 miesięcy temu ocena: 54%  49
O! O! i tu jest mądre spostrzeżenie. To że przedszkola chcą nie znaczy że muszą dostać. Ale tak ktoś doradza . Czy dobrze ? to wie ten co doradza i ci z przedszkoli. To może być zwykły .................. na kasę gminy.
~ do burmistrza
9 miesięcy temu ocena: 97%  48
Zrezygnuj ze stanowiska. Mieszkancy na to czekają.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Qźwa Mieszkaniec
9 miesięcy temu ocena: 35%  47
E czuby !!! Gadajcie za siebie a nie mieszkańcami sobie ..... wycieracie. Mnie to wisi kto jest burmistrzem , a wy bijcie się o te wasze stołeczki i dietki radnych.
~ PO CO?
9 miesięcy temu ocena: 4%  46
Do "do burmistrza" NIE ponieważ mieszkańcy tego nie chcą.
~ Silny
9 miesięcy temu ocena: 43%  45
Nie posądzałbym ani obecnego ani poprzedniego burmistrza o złą wolę czy też świadomy błąd, już nie jeden raz polskie prawodawstwo dało podobny popis sprzecznych interpretacji przepisów prawa. Nie wykorzystujemy tego typu sytuacji do walki politycznej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ *
9 miesięcy temu ocena: 100%  44
A mnie zniszczył włodarz swoją interpretacją prawa i też nie poniesie konsekwencji, gdyż przepisy są tak ustawione, aby władza nie płaciła.
~ brak logiki i SRutututu
9 miesięcy temu ocena: 50%  43
własnie twój silny burmistrz znalazł kolejny polityczny wybieg żeby nie realizować fajnego pomysłu na promocje gminy
~ Silny
9 miesięcy temu ocena: 33%  42
Nie posądzałbym ani obecnego ani poprzedniego burmistrza o złą wolę czy też świadomy błąd, już nie jeden raz polskie prawodawstwo dało podobny popis sprzecznych interpretacji przepisów prawa. Nie wykorzystujemy tego typu sytuacji do walki politycznej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lewy
9 miesięcy temu ocena: 100%  41
winnych ukarać najwyższą karą
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ -
9 miesięcy temu 40
Do prawy - to niech rodzice zaskarżą gminę, życzę powodzenia.
~ Normalny
9 miesięcy temu ocena: 77%  39
Taj jest !!! Kara śmierci . Biedny siłaczu nie idź tą drogą bo to droga PiS jest. Nie wiem o co w tym wszystkim chodzi ale widzę tu następny chwyt marketingowy przed wyborami. Ale skoro tych pieniędzy nie dali na przedszkola to zostały one w kasie gminy czyli nikt ich nie sprzeniewierzył. Zapłacimy teraz i git. Proste co ? i po co zamieszanie ?
~ prawy
9 miesięcy temu ocena: 77%  38
Nie o karanie tu głównie chodzi, lecz o to aby pieniądze wróciły do tych, którzy w wyniku błędu urzędniczego ponieśli nadmierne koszty pobytu swoich pociech w przedszkolu, gdyż nie mogąc zabezpieczyć im innej opieki, działali w sytuacji przymusowej. Sama logika wskazuje, że te dotacje mają formę pomocy dla rodziców w celu obniżenie czesnego, więc nie mogą stanowić dodatkowego dochodu przedsiębiorcy prowadzącego przedszkole.
~ mama
9 miesięcy temu ocena: 86%  37
Czy mogę zatem zwrócić się do przedszkola o zwrot opłat za czesne i wyżywienie?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tolerancyjny.
9 miesięcy temu ocena: 100%  36
Tak możesz sobie zwrócić, tylko później posprzątaj.
~ mama2
9 miesięcy temu ocena: 50%  35
Tak powinno się zrobić, możne zbiorowo wystąpmy o zwrot bo to pieniądze na dzieci a nie bogacenie się kosztem nas wszystkich płacących podatki.Co za bezsensowna sytuacja za wyżywienie trzeba było zapłacić zawsze niezależnie od przedszkola
~ Nigdy.
9 miesięcy temu ocena: 88%  34
Nie Tadeusz za to nie zapłaci !!! za to zapłacimy my , tak samo jak za skopany remont ratusza , też zapłacimy my. Widziałeś żeby kiedykolwiek jakiś urzędnik zapłacił za swoje błędy?
~ do bylego
9 miesięcy temu ocena: 20%  33
czy tadeusz za to zaplaci???
~ *
9 miesięcy temu ocena: 31%  32
Nie możesz. Płacąc, zgodziłaś się na koszty usługi. Czesne nie jest związane z dotacją. Problem nie wyniknął z winy przedszkola, tylko wyliczonej przez gminę średnich kosztów przedszkoli państwowych, które to gmina naliczyła niewłaściwie. Poniższe info o zmianie interpretacji przepisów przez sądy wyssane są z palca. To sąd wskazał, że gmina źle interpretowała przepisy.
~ babcia
9 miesięcy temu ocena: 79%  31
Oczywiście że tak, bo prywatne przedszkola nie są instytucjami charytatywnymi lecz są obliczone na zysk, więc niższe dotacje rekompensowane były wyższym czesnym a tym samym to rodzice byli poszkodowani i im należy się zwrot pieniędzy. Być może nie obędzie się bez pozwów zbiorowych.
~ :/
9 miesięcy temu ocena: 100%  30
Tylko 3 przedszkola, a pozostałe w gminie Rawicz niepublicznych przedszkoli jest więcej.... Czyli kwota będzie jeszcze wyższa jak się kolejne upomna o swoje....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ E tam
9 miesięcy temu ocena: 59%  29
A może napiszcie prawdę, że taka była wykladnia przepisow i dobrze wyliczali zgodnie z nimi a że teraz sądy inaczej interpretują i na niekorzyść samorzadów to już co innego. Niby jedna Polska a prawo co województwo to inne.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sss
9 miesięcy temu ocena: 83%  28
Kubik był wtedy radnym
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ *
9 miesięcy temu ocena: 80%  27
A od ponad dwóch lat sprawy są w sądzie. Jak gmina została przyduszona to zaproponowała ugodę.
~ Ccc
9 miesięcy temu ocena: 50%  26
Pan Heinez też był radnym i co i nico
~ Silny
9 miesięcy temu ocena: 47%  25
KubIk nigdy nie był radnym. On zawsze był na TAK.
~ bb
9 miesięcy temu ocena: 63%  24
lata 2014 i 2015 to obecny burmistrz, więc obydwie strony "przeoczyły" ten problem. Jakby ktoś ówczesnej nowej ekipy się z tego wycofał, to by nie było teraz spychologii
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do pra
9 miesięcy temu 23
Bo Kubik dba o prywatne żłobki i przedszkola. Bardziej niż o gminne.
~ Szpieg Szoguna
9 miesięcy temu ocena: 87%  22
Podajcie tylko nazy przedszkoli i nazwiska właścicieli a ludzie zaraz tu opiszą dlaczego jest tak a nie inaczej. Dlaczego nie podali do sądu jak burmistrzem był jeszcze TP. Tylko latami czekali, i to już jest dziwne, prawda?
~ Pra
9 miesięcy temu ocena: 42%  21
Ale to za Kubika zaczęli naliczać po nowemu , to i dobrze bo wiecej by musieli teraz oddać
~ PiSmen
9 miesięcy temu ocena: 57%  20
UWAGA!!!! Jak to silnie powiedziane. Macie taki sam talent w mataczeniu jak PiS. Wasze musi być zawsze na górze.
~ uwaga!
9 miesięcy temu ocena: 30%  19
kubik wygrał wybory w grudniu 2014 i zostal burmistrze w 2015 z tego wynika ze on zakonczyl ten proces ze gmina przestała popełniac błędy które mogłyby kosztowac jeszcze wiecej!!!!
~ Pytania do....
9 miesięcy temu ocena: 80%  18
Burmistrz Tadeusz Pawłowski, zastępca Piotr Domaniecki, sekretarz Sławomir Figisiak
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dzięki
9 miesięcy temu ocena: 74%  17
A tak się Kubik i Szybaj ściskali z byłą naczelniczką, taka mistrzynią była dla nich
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Manipulant
9 miesięcy temu ocena: 50%  16
A cha wszystko jasne. Czyli pan Hańce złożył wniosek o becikowe bo wiedział że gminy na to nie stać. A że chciał i nie dostał to niby wyszedł na bohatera. Żenada jakich mało
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mama dziecka
9 miesięcy temu ocena: 83%  15
A taki był płacz zawsze. Płaciliśmy dużo bo niby wszystko takie drogie. Czyli teraz właścicielka odda nam to czrgo nie dosatał z urzędu a za co my musieliśmy zapłacić?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Silny
9 miesięcy temu ocena: 67%  14
Naiwna oni sądzą się o dotację a nue dofinansowanie "mondra" mamo. Tobie nic nie oddadzą.
~ Już biegnie do Ciebie ci oddać
9 miesięcy temu ocena: 90%  13
już ci odda. Fure se kupi
~ mieszkanka
9 miesięcy temu ocena: 55%  12
no i bardzo dobrze! niech się za to wezmą wkoncu!a nie jak to jest na dzień dzisiejszy, , dziecko z prywatnego przedszkola '' dostaje mniejsze dofinansowanie od tego co uczęszcza do publicznego. ... DZIECKO JEST DZIECKIEM! NIE DZIELIMY NA LEPSZE I GORSZE!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kasa tyl,ko dla siebie
9 miesięcy temu ocena: 50%  11
ku....m3 i szyberdach odajcie ze swoich podwyżek!!!!!!!!!!!!
~ Silny
9 miesięcy temu ocena: 63%  10
Ty wiesz o co tu chodzi? Chyba nie. Tu nie o dofinansowanie chodzi a o dotację. Dzieci z tym nie mają nic wspólnego. Więc nie pisz głupot i nie mieszaj ludziom w głowach.
~ ze swoich
9 miesięcy temu ocena: 64%  9
czy pan były burmistrz da ze swoich???
~ Osesek
9 miesięcy temu ocena: 76%  8
Za chwilę żłobki zaczną was skarżyć. Tak to jest jak gmina nie ma swoich przedszkoli. Jest prywatne to płać sam a nie dofinansowanie. Po wspólne pieniądze wszyscyłlepkie łapki wyciągają.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ babcia
9 miesięcy temu ocena: 76%  7
Pan Bóg nierychliwy ale sprawiedliwy. Szkodowali na becikowe dla dzieci to teraz wybulą dużo więcej też na dzieci. Przecież od tych spraw była naczelniczka która pojadła wszystkie rozumy, to jak do tego doszło ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nie dla misiewiczuf
9 miesięcy temu ocena: 80%  6
Kubik wierzyl w nia jak w swiety obraz bo sam nie ma pojecia o edukacji. Oliwa zawsze sprawiedliwa.
~ ...
9 miesięcy temu ocena: 36%  5
Takie jest prawo w Polsce. Wykładnie ministerstwa i sądów są różne
~ Mickiewicz
9 miesięcy temu ocena: 56%  4
"Przez osiem ostatnich lat" i czyja to wina? Winny " Pan Tadeusz"
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sily wstyd
9 miesięcy temu ocena: 76%  3
przysłowiowa wina Tuska :0 - 4 lata rządzi i zawsze niewinny
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 1234
9 miesięcy temu ocena: 62%  2
Brawo jazda z SR
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mmm
9 miesięcy temu ocena: 38%  1
Odczep się od Silnych , bo sprawa dotyczy lat wcześniejszych . Ciekawe tylko czy prywaciarze podzielą pieniądze na dzieci i oddadzą do 2014
R E K L A M A
R E K L A M A