Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Gmina pozwana do sądu za fontannę z niedźwiedziem

› Aktualności› Wydarzenia 3 miesiące temu    14.05.2019
Anna Siecla
komentarzy 46 ocen 26 / 92%
A A A
 fot. archiwum portalu

Rawicz. Rodzina artysty, który wyrzeźbił niedźwiedzia na rawickich plantach domaga się przywrócenia posągu do stanu sprzed renowacji oraz zadośćuczynienia pieniężnego.

Zamieszanie wokół rawickiej fontanny z niedźwiedziem zaczęło się latem ubiegłego roku, gdy gmina zdecydowała się ją zmodernizować. Remont był gruntowny. Zniknęła niecka, którą zastąpiła posadzka z dyszami wodnymi, zlikwidowano również cokół z płyt nagrobnych. W jego miejsce postawiono zupełnie inny postument. Jednym z etapów remontu było także odrestaurowanie rzeźby niedźwiedzia. Wszystkie te elementy, wraz z pracami dodatkowymi, które objęły m.in. zamontowanie monitoringu, pochłonęły blisko pół miliona złotych.

Ingerencja nie spodobała się rodzinie autora pomnika czemu dali wyraz już wtedy przekazując do mediów oświadczenie, w którym stwierdzono, że niedźwiedź „zmienił swoją fakturę, formę i objętość podczas ‘renowacji’” i że kolumna pod pomnikiem „została niepotrzebnie zlikwidowana i zastąpiona granitową modernistyczną bryłą”. Już wtedy zaznaczono w oświadczeniu, że niewykluczone, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Bez porozumienia
Po tym, jak wybuchła burza wokół nowego wyglądu niedźwiedzia, jak twierdzi Dorota Łukowiak, wystąpiła do gminy z propozycją zawarcia ugody pozasądowej. Zawnioskowała również o przywrócenie nieregularnych, nakładanych na siebie płyt stanowiących kolumnę, na której stała rzeźba.

Potwierdziło to Centrum Informacyjne Burmistrza w odpowiedzi na oświadczenie rodziny Zbigniewa Łukowiaka. Burmistrz wyraził chęć porozumienia się.
- Spotkaliśmy się z panią Dorotą Łukowiak i mam nadzieję, że uda nam się wspólnie porozumieć - twierdził wówczas Grzegorz Kubik. Projektantka, która przygotowywała koncepcję renowacji fontanny z niedźwiedziem - Anna Morasiewicz z wrocławskiej pracowni architektonicznej „Linea” - została zobligowana przez burmistrza do opracowania zastępczych projektów.

- Tak rzeczywiście było - potwierdza Dorota Łukowiak. - Przysłała mi bodajże cztery koncepcje, które w zasadzie niczym się między sobą nie różniły i które nie spełniały naszych oczekiwań. Nadal pod niedźwiedziem była ta granitowa bryła i nadal wyglądało to okropnie - uważa i dodaje, że jej i jej rodzinie zależy na tym, by niedźwiedź był taki, jak wtedy, gdy wyrzeźbił go Zbigniew Łukowiak i by wróciły granitowe płyty, na których wcześniej stał pomnik, ponieważ taki - jak utrzymuje córka autora rzeźby - był zamysł autora.

Zawiadomienie
W styczniu Dorota Łukowiak zdecydowała się złożyć doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z renowacją rzeźby.

- Uważam, że niszczenie dzieła sztuki jest jednak przestępstwem - komentuje swoją decyzję córka artysty.

- W dniu 3 stycznia 2019 r. do Prokuratury Rejonowej w Rawiczu wpłynęło zawiadomienie dotyczące niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego - Zastępcę Naczelnika Działu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Rawiczu dotyczące renowacji fontanny z figurą niedźwiedzia - wyjaśnia prokurator Michał Smętkowski.

Organy ścigania, wobec niedopatrzenia się znamion przestępstwa, odmówiły wszczęcia postępowania w tej sprawie. Co prawda, Dorota Łukowiak złożyła zażalenie na postanowienie prokuratury, ale sąd podtrzymał decyzję śledczych wskazując jako organ rozstrzygający takie spory - Sąd Cywilny.

Rodzina „nie składa broni”
Żona artysty, Alicja Łukowiak, 12 lutego złożyła pozew do Sądu Cywilnego w Lesznie przeciwko Gminie Rawicz o usunięcie skutków naruszenia osobistych praw autorskich wraz z żądaniem zapłaty zadośćuczynienia.

- Domagamy się odszkodowania oraz rekonstrukcji pomnika do stanu pierwotnego, czyli z 1988 r., ponieważ nawet dziecko widzi znaczną różnicę w wyglądzie pomnika wtedy a dziś - mówi Dorota Łukowiak. 

Gmina nie komentuje
Centrum Informacyjne Burmistrza przekazało nam, że gmina nie chce komentować kroków prawnych, jakie podjęła rodzina Zbigniewa Łukowiaka.

+ 24 głosów: 26 (92%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (45)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Buvh
3 miesiące temu ocena: 90%  45
Fontanna miala wyglądać tak jak była pokazana na tej gazetce co pan Kubik rozsyłał przed wyborami 4 lata temu. Czyli kształt tej starej ale odnowiona. Ta obecna faktycznie nie pasuje
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Miś Esteta
3 miesiące temu ocena: 90%  44
Zauważyłem niestety że, silne bezpartyjne ugrupowanie i ich zwolennicy, to w większości ludzie bez tak zwanego gustu i smaku. Podoba im się byle co, ważne że to pomysł szefa, wychodzą z założenia że szef ma zawsze racje.
~ Miś Adwokat
3 miesiące temu ocena: 93%  43
To nie gmina jest winna zniszczenia rzeźby, gmina to my. Winni powinni zostać podani z imienia i nazwiska, to są pojedyncze osoby, i to te osoby należy podać do sadu i rozliczyć. To te osoby powinny zapłacić odszkodowanie i ponieść koszty przywrócenia rzeźby do stanu oryginału.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Miś Rewitalizator.
3 miesiące temu ocena: 79%  42
Gmina nie komentuje, za to pieski z bezpartyjnej organizacji ujadają jak wściekłe, atakując panią Dorotę do tego stopnia że wypisują głupoty które fizycznie nie mogły mieć miejsca. Za takie szkalowanie powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Jedno jest pewne, rzeźba została zniszczona. Miś wygląda jak prosiaczek, nawet przyjezdni zauważają zmianę na gorsze.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Miś Malkontent
3 miesiące temu ocena: 92%  41
Iza nie ośmieszaj się silnie. Są jeszcze ludzie którzy pamiętają jak był stawiany. Nigdy taki biały i okrąglutki nie był. Popatrz na zdjęcia przy fontannie i na korytarzu w urzędzie. No i nie konfabuluj.
~ Iza
3 miesiące temu ocena: 40%  40
Miś wygląda tak jak artysta go wyrzeźbił, a później z niewiadomego powodu nałożył grubą warstwę betonu, uznając chyba że coś nie wyszło
~ Niewiadomski
3 miesiące temu ocena: 35%  39
Czy ktoś może uświadomić rodzinie autora tej rzeźby , że wystawiają się na śmieszność. Całkowity absurd. Niech udadzą się do prawnika o opinię a później niech zabierają głos. Może ktoś nimi kręci ale to niczego nie usprawiedliwia. Jeśli potrzebne są im pieniądze , to są inne środki do ich zdobycia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Iza
3 miesiące temu ocena: 68%  38
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. gdyby rodzinie zależało tylko na przywróceniu stanu faktycznego rzeźby to nie występowaliby przy okazji o zadośćuczynienie
~ Niewiadomski
3 miesiące temu ocena: 100%  37
Co to jest "odwiedzaj"???
~ Troll
3 miesiące temu ocena: 58%  36
Ty się nie ośieszaj panie niewiadomski. Ciekawe kto kręcił tymi co tak misia spaskudzili. Prosiak teraz taki stoi na kostce z betonu.
~ abc
3 miesiące temu ocena: 80%  35
oszołom niewiadomski
~ rawiczanka
3 miesiące temu ocena: 69%  34
Tamten misio był nasz ,taki z duszą i charakterem,a ten takie homo-niewiadomo
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kubizm
3 miesiące temu ocena: 83%  33
Bo to taki jest prosiaczek na kubiku z betonu - to taki KUBIZM... rawicki...
~ Miś Sześcienny
3 miesiące temu ocena: 83%  32
Bo ty napływowy jesteś, to mówisz że twój nie był. Dlatego podoba ci się ten prosiaczek na kubiku z betonu.
~ Rawiczanin
3 miesiące temu ocena: 28%  31
Mój nie był.
~ Rawiczanin
3 miesiące temu ocena: 32%  30
Mój nie był.
~ Moroxp
3 miesiące temu ocena: 55%  29
Stary postument i reszta tak jak jest teraz. Kto widział niedźwiedzia kosmatego jak baranek??
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Miś Kosmaty
3 miesiące temu ocena: 73%  28
Ty też jesteś kosmaty baranek. A móżdżek mało kosmaty, taki głaciuśi jak lustereczko.
~ ja
3 miesiące temu ocena: 34%  27
a właśnie ze teraz mi sie misiu podoba i basta
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jaro
3 miesiące temu ocena: 68%  26
wreszcze ktoś się zdecydował pokazać tym nieudacznikom z UMiG co sądzi o ich beznadziejności i trwonieniu bez opamiętania nie swoich pieniędzy. Brawo Pani Doroto !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marco
3 miesiące temu ocena: 20%  25
Tadeo noe ukrywaj się pod Jaro.
~ ghghghghghg
3 miesiące temu ocena: 96%  24
Dlaczego znowu usuwacie wpisy krytyczne wobec władzy?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Belzebub
3 miesiące temu ocena: 79%  23
O tym jaki jest w mieście i okolicy poziom kultury świadczy ilość galerii które mamy w mieście :p
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rawiczanin
3 miesiące temu ocena: 89%  22
Prawda jest taka, że we Włoszech na otoczeniu fontann jeżdżą hulajnogi, rowery, ludzie na rolkach, skaczą, tańczą, itd. A u nas? Bubel na postumencie, który żeby się nie rozpadł, musi mieć 24h monitoring (tak, jak pomnik Smoleński) i specjalny regulamin typu "patrz a nie rusz"! O zgrozo... Ile to nas kosztowało?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do Rawiczanin
3 miesiące temu ocena: 71%  21
Prawie 500tysięcy.
~ Maciej
3 miesiące temu ocena: 81%  20
Zgadzam się. Nie rozumiem dlaczego trzeba było zmienić podstawę niedźwiedzia.. Przecież te płyty nieregularnie ułożone były częścią tej rzeźby! Czyszczenie niedźwiedzia też nie do końca wyszło, bo starto jego fakturę, która imitowała sierść. Prawda jest taka, że kiedyś to jeszcze jak niedźwiedź wyglądało, ale dziś to faktycznie przypomina świnkę albo inne zwierzę podobne :) Reasumując, tą całą renowację, za na prawdę wielkie pieniądze (podatników!) nie zaliczyłbym do udanych.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ JANEK
3 miesiące temu ocena: 69%  19
BRAWO DLA PANI DOROTY TYLKO POPIERAJĄCY OBECNĄ WŁADZE NIC NIE WIDZĄ TYLKO ZACHWYTY NAD BUBLAMI ,MIŚ RAWICKI MA BYĆ MISIEM RAWICKIM A NIE POKRAKĄ POLARNĄ
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Iza
3 miesiące temu ocena: 50%  18
I gdyby wygrała wybory to nie byłoby sądu o misia
~ do Do JANKA
3 miesiące temu ocena: 100%  17
startowała, ale ponad 4 lata temu
~ Do JANKA
3 miesiące temu ocena: 54%  16
Janku tylko że Pani Dorota popiera tą władzę. Przecież startowała na radną s list tej władzy.
~ Mateusz
3 miesiące temu ocena: 70%  15
Czy właścicielem posągu jest gmina czy rodzina Państwa Łukowiaków ? Z tego co widzę, to artysta dostał zapłatę za posąg i po tym jest to własność gminy (jeżeli tak nie jest niech mnie ktoś poprawi). Nie da się ukryć , że przed renowacją było to już po prostu brzydkie i zaniedbane. Dodatkowa sprawa "odszkodowania" mnie dziwi bo chyba rodzina aż tak na tym nie ucierpiała.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do Doroty
3 miesiące temu ocena: 32%  14
I to ciemniakowi tłumaczę, a on lata 50 wspomina. Proszę się "silnie" stukniętym nie przejmować
~ Dorota
3 miesiące temu ocena: 15%  13
Do Felka i innych, którzy znają jakieś dziwne fakty : Aż taka stara nie jestem!!! Urodziłam się w 1963 r., a mój brat w 1960 r.; nigdy nie mieszkaliśmy w Domu Kultury, którego dyrektorem był Ojciec w latach 1963-73; w latach 1965-1981 mieszkaliśmy w bloku naprzeciw Straży Pożarnej. Ojciec w roku 1956 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a w roku 1978 Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Czy jeszcze coś mam wyjaśnić?
~ Miś Kozłowski
3 miesiące temu ocena: 24%  12
O się Felek " SILNIE" rozsierdził. Sprawdź matole w którym roku urodziła się pani Dorota. Koniec argumentów Felek sypie inwektywami. Czas przyjąć metody Felka.
~ Felek
3 miesiące temu ocena: 76%  11
Do Mis Kozlowski,trudno z idiotami polemizowac.Bractwo kurkowe to nie lata 50te lub 60te.Naucz sie historii polglupku.Ormo przydaloby sie dla takich jak ty.
~ Miś Kozłowski
3 miesiące temu ocena: 38%  10
Felek ty stary ORMOwcu. sam z opaską na ramieniu, w niebieskim berecie, w pochodach 1 majowych porządku pilnowałeś a teraz prawy człowiek z ciebie. Pamiętam ciebie jak ruchem kierowałeś na Wyścigu Pokoju i dzieci z ulicy zganiałeś. Aktywista PZPRowski a teraz kogo udajesz? Co do Bractwa Kurkowego, zobacz w których latach się reaktywowało, bo nie w 50 czy 60. Taki Towarzysz fantasta z ciebie.
~ do FELEK
3 miesiące temu ocena: 30%  9
Co to za artysta??? Nasz rawicki artysta!!! Za komuny p.Łukowiak mieszkał w bloku, a nie w Domu Kultury. Ale za to Pan Piotr Kozłowski był dozorcą i mieszkał w mieszkaniu służbowym w Domu Kultury. A w latach 50tych p.Łukowiak to chyba jeszcze był licealistą.
~ Niewiadomski
3 miesiące temu ocena: 58%  8
Jak niewiadomo o co chodzi , to zawsze chodzi o pieniądze.
~ taka prawda
3 miesiące temu ocena: 79%  7
Skoro wydano tak szaloną kasę na tą bądźmy szczery kiepskiej jakości "renowację" fontanny, to należało również zmienić tą niezbyt udaną postać niedźwiadka, bo tak przed jak i po renowacji on bardziej przypomina świnkę czy borsuka, niż dumnego króla puszczy. Przy obecnych możliwościach technicznych taka zmiana nie wiązałaby się ze specjalnie wysokimi wydatkami, bo to jest fontanna a nie pomnik.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 123qwe11
3 miesiące temu ocena: 52%  6
Teraz wygląda o niebo lepiej niż przed renowacją szary, betonowy, brudny - wygląda na to, że w Rawiczu wszystko ma zostać po staremu - brudne, nijakie, tylko po to aby można było wiecznie narzekać, że nie zrobione nie odnowione itd. Typowemu rawiczakowi wiecznie w d... źle. Co do rodziny artysty: nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zr
3 miesiące temu ocena: 45%  5
Dokładnie. Wiecznie źle. Miasto odnowilo, dba sprząta, ale źle. To dlaczego rodzina nie dbała wcześniej o niedźwiadka?
~ Bodzio
3 miesiące temu ocena: 54%  4
Jak niewiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Ahh ci artyści
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji