Godoją po naszymu i sprawia im to satysfakcję

Opublikowano:
Autor:

Godoją po naszymu i sprawia im to satysfakcję - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W czasach internetu i telewizji uczniowie miejskogóreckiej podstawówki swój wolny czas poświęcają na... pielęgnowanie gwary wielkopolskiej.

- Pomysł rodził się w mojej głowie od dawna. Zbierałam różne materiały, dużo czytałam o gwarze. W pewnym momencie moja starsza siostra podpowiedziała mi, że warto byłoby to wszystko wykorzystać w jakimś celu. Zaproponowałam więc uczniom, byśmy zaczęli gwarę przypominać i pielęgnować. Sądziłam, że może im się to nie spodobać, ale zgodzili się. Zebrała się grupa, która tak się zapaliła do mojego pomysłu, że aż byłam zaskoczona - opowiada Mirosława Olszak, nauczycielka języka polskiego i pedagog w Szkole Podstawowej w Miejskiej Górce, inicjatorka projektu „Bliżej naszych korzeni. Godomy po naszemu”.

- Opowiedziałam im o gwarze i wyjaśniłam, że fajnie byłoby gdyby powstała grupa, która będzie w różnych inscenizacjach przybliżać mieszkańcom gwarę poznańską. Zgodzili się od razu - zaznacza Olszak. - To było ziarno rzucone na dobry grunt, bo wiedziałam, że tych uczniów stać na wiele, że bardzo dużo potrafią. Jest w nich ogromna kreatywność - zaznacza nauczycielka. W efekcie grupa „Godomy po naszymu” działa od trzech lat. Tworzą ją uczniowie klasy siódmej oraz szóstej: Karina Szwarc, Julia Włodarczyk, Wiktoria Kortylak, Nikola Piasecka, Laura Chalecka, Aleksandra Siecla, Katarzyna Skrzypek, Ilona Krzyżoszczak, Patrycja Wilkowska, Jakub Barteczka, Piotr Staśkiewicz, Marysia Rydzyńska, Maja Goździk, Amelia Basińska i Karolina Wadas.

Uczniowie zaprezentowali się między innymi podczas szkolnego festynu, Dnia Edukacji Narodowej, imprezy z okazji Dnia Kobiet, kilka razy prezentowali się podczas dożynek wiejskich i Dnia Kobiet w Niemarzynie. Bywają także z programami w Warsztatach Terapii Zajęciowej, gdzie w zamian biorą udział w ciekawych zajęciach. Uczestniczyli także w realizowanym przez Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce projekcie „Kreatywni i wierni tradycji”. Uświetnili dwie duże imprezy nawiązujące do dawnych zwyczajów, czyli Majowe w Niemarzynie oraz Darcie Pierza w Roszkówku.

Członkowie grupy „Godomy po naszymu” swoje umiejętności gwarowe szlifują między innymi na zajęciach rozwijających kreatywność, a także po lekcjach. Nie narzekają jednak, bo występy sprawiają im nie tylko satysfakcję, ale też dużo przyjemności.

- To jest dla nich dodatkowe zajęcie, muszą się sporo uczyć, bo słownictwo nie jest łatwe, ale doskonale sobie radzą. Wykazują się przy tym ogromną inicjatywą i spontanicznością - chwali uczniów Mirosława Olszak. Dodaje, że uczniowie dbają nie tylko o odpowiednie przekazanie gwary, ale też o dodatki, czyli stroje i scenografię

Niedawno decyzją Komisji Konkursowej wydawnictwa Nowa Era, Szkoła Podstawowa w Miejskiej Górce otrzymała grant w wysokości 1.000 złotych na realizację projektu „Bliżej naszych korzeni. My godomy po naszymu”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE