Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Godoją po naszymu i sprawia im to satysfakcję

› Aktualności› Wydarzenia 11 miesięcy temu    16.04.2018
Joanna Miśkowiak
komentarzy 0 ocen 3 / 67%
A A A
 fot. Joanna Miśkowiak

W czasach internetu i telewizji uczniowie miejskogóreckiej podstawówki swój wolny czas poświęcają na... pielęgnowanie gwary wielkopolskiej.

- Pomysł rodził się w mojej głowie od dawna. Zbierałam różne materiały, dużo czytałam o gwarze. W pewnym momencie moja starsza siostra podpowiedziała mi, że warto byłoby to wszystko wykorzystać w jakimś celu. Zaproponowałam więc uczniom, byśmy zaczęli gwarę przypominać i pielęgnować. Sądziłam, że może im się to nie spodobać, ale zgodzili się. Zebrała się grupa, która tak się zapaliła do mojego pomysłu, że aż byłam zaskoczona - opowiada Mirosława Olszak, nauczycielka języka polskiego i pedagog w Szkole Podstawowej w Miejskiej Górce, inicjatorka projektu „Bliżej naszych korzeni. Godomy po naszemu”.

R E K L A M A

- Opowiedziałam im o gwarze i wyjaśniłam, że fajnie byłoby gdyby powstała grupa, która będzie w różnych inscenizacjach przybliżać mieszkańcom gwarę poznańską. Zgodzili się od razu - zaznacza Olszak. - To było ziarno rzucone na dobry grunt, bo wiedziałam, że tych uczniów stać na wiele, że bardzo dużo potrafią. Jest w nich ogromna kreatywność - zaznacza nauczycielka. W efekcie grupa „Godomy po naszymu” działa od trzech lat. Tworzą ją uczniowie klasy siódmej oraz szóstej: Karina Szwarc, Julia Włodarczyk, Wiktoria Kortylak, Nikola Piasecka, Laura Chalecka, Aleksandra Siecla, Katarzyna Skrzypek, Ilona Krzyżoszczak, Patrycja Wilkowska, Jakub Barteczka, Piotr Staśkiewicz, Marysia Rydzyńska, Maja Goździk, Amelia Basińska i Karolina Wadas.

Uczniowie zaprezentowali się między innymi podczas szkolnego festynu, Dnia Edukacji Narodowej, imprezy z okazji Dnia Kobiet, kilka razy prezentowali się podczas dożynek wiejskich i Dnia Kobiet w Niemarzynie. Bywają także z programami w Warsztatach Terapii Zajęciowej, gdzie w zamian biorą udział w ciekawych zajęciach. Uczestniczyli także w realizowanym przez Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce projekcie „Kreatywni i wierni tradycji”. Uświetnili dwie duże imprezy nawiązujące do dawnych zwyczajów, czyli Majowe w Niemarzynie oraz Darcie Pierza w Roszkówku.

Członkowie grupy „Godomy po naszymu” swoje umiejętności gwarowe szlifują między innymi na zajęciach rozwijających kreatywność, a także po lekcjach. Nie narzekają jednak, bo występy sprawiają im nie tylko satysfakcję, ale też dużo przyjemności.

- To jest dla nich dodatkowe zajęcie, muszą się sporo uczyć, bo słownictwo nie jest łatwe, ale doskonale sobie radzą. Wykazują się przy tym ogromną inicjatywą i spontanicznością - chwali uczniów Mirosława Olszak. Dodaje, że uczniowie dbają nie tylko o odpowiednie przekazanie gwary, ale też o dodatki, czyli stroje i scenografię

Niedawno decyzją Komisji Konkursowej wydawnictwa Nowa Era, Szkoła Podstawowa w Miejskiej Górce otrzymała grant w wysokości 1.000 złotych na realizację projektu „Bliżej naszych korzeni. My godomy po naszymu”.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A
R E K L A M A