Jak bezpiecznie spędzić ferie

Opublikowano:
Autor:

Jak bezpiecznie spędzić ferie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zimowe ferie już się rozpoczęły, ale na przypomnienie najważniejszych zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu nigdy nie jest za późno. \r\n- Zima jest okresem niosącym ze sobą specyficzne zagrożenia w ruchu drogowym, zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Pogarsza się widoczność, a na domiar złego samochodom wydłuża się droga hamowania na śliskich nawierzchniach dróg. Takie warunki wymagają od wszystkich zwiększonej uwagi, także tych najmłodszych - mówi mł. asp. Beata Jarczewska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu. Dzieci są najbardziej narażone na wypadki w miejscach, gdzie przemieszczają się najczęściej, czyli np. w drodze z terenów zabaw do miejsca zamieszkania, bądź z powrotem. - Nie sposób we wszystkich tych miejscach tak zorganizować ruch drogowy, aby zapewnić dzieciom pełne bezpieczeństwo. Tak więc rodzice oraz opiekunowie muszą uczyć najmłodszych zasad ruchu i przestrzegać przed grożącymi im niebezpieczeństwami - wyjaśnia policjantka. Dzieci muszą pamiętać, że piesi o zmroku, a także w dzień, gdy pada deszcz lub śnieg są przez kierowców gorzej widziani. Podstawowym elementem rzutującym na bezpieczeństwo pieszego na drodze jest jego widoczność. - Dlatego też warto zaopatrzyć nasze pociechy w elementy odblaskowe, które znacznie polepszą widoczność pieszego na drodze, a tym samym jego bezpieczeństwo. Jednak noszenie elementów odblaskowych nie oznacza, że dzieci mogą przebiegać przez ulicę tuż przed nadjeżdżającym pojazdem. Zwłaszcza, że samochód w warunkach zimowych ma dłuższą drogę hamowania. Przechodzenie przez ulicę w porze zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych czy przy zapalonym zielonym świetle - przypomina Beata Jarczewska.
Jak na razie zimowa aura nie sprzyja zabawom na śniegu i lodzie. Mimo to, warto przypominać dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg. - Kiedy spadnie śnieg pokusa jest bardzo silna, lecz ryzyko wpadnięcia pod pojazd jest naprawdę duże. Bardzo ryzykowne są też zabawy, które niestety często organizują lekkomyślni dorośli, polegające na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora. Sankami może zarzucić i dziecko wpada pod koła pojazdu lub uderza o drzewo czy inną stałą przeszkodę. Przestrzegamy rawiczan, że będziemy surowo karać też osoby zjeżdżające z plant i Fiszgórki - zaznacza policjantka. Przestrzega również przed wchodzeniem na lód zamarzniętych stawów, rzek, wykopów, który pod wpływem ciężaru ciała może się załamać. Najlepiej ślizgać się na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska.
Jak co roku policjanci ruchu drogowego będą kontrolować autokary przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek oraz będą zwracać uwagę na sposób przewożenia dzieci w pojazdach osobowych. - Kontrole uczestników ruchu drogowego obejmą przede wszystkim badanie stanu trzeźwości kierujących pojazdami, a w szczególności kierujących autobusami, sprawdzanie stanu technicznego i wyposażenia pojazdów (w tym gaśnice i tachografy). Każdy autobus, w którym policjant ujawni braki w stanie technicznym bądź braki w wyposażeniu nie będzie dopuszczony do ruchu - mówi Beata Jarczewska. Przy okazji przypomina, by na postój podczas podróży wybierać miejsca do tego przeznaczone (parkingi, stacje paliw). W tym czasie nie należy pozostawiać w pojazdach cennych przedmiotów: torebek, portfeli, kamer czy aparatów cyfrowych. - Zawsze przed podróżą warto samochód odpowiednio przygotować. Sprawdzić jego stan techniczny, zmienić opony na zimowe jeśli ktoś tego jeszcze nie zrobił, skontrolować światła i hamulce oraz jadąc w góry zaopatrzyć się w łańcuchy przeciwpoślizgowe - dodaje funkcjonariuszka. Radzi również, by zarówno bagaż (zwłaszcza narty), jak i zwierzęta były odpowiednio przewożone.
Pozostawiając dziecko same w domu podczas ferii, każdy z rodziców powinien pamiętać o ich kontroli. - Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia im opiekunki, wystarczy co pewien czas zadzwonić do nich i zapytać je co robią. Warto wyrobić u dzieci nawyk zamykania drzwi od wewnątrz i odmowy rozmawiania z nieznajomymi. Jest to bardzo ważny element mający wpływ na bezpieczeństwo zarówno dziecka, jak i mienia. Kiedy dziecko odbiera telefon podczas nieobecność domowników i nie zna rozmówcy, powinno powiedzieć, że w tej chwili nie mogą podejść do telefonu, poprosić o nazwisko i numer telefonu rozmówcy oraz poinformować, że oddzwonią do niego. Również kiedy dziecko usłyszy pukanie do drzwi podczas nieobecności domowników pod żadnym pozorem nie powinno otwierać drzwi osobie nieznajomej, bez względu na to, za kogo podaje się osoba pukająca - podkreśla Beata Jarczewska.
(HD)


Istnieje możliwość skontrolowania autokaru przed wyjazdem w trasę. W tym celu należy skontaktować się na kilka dni przed planowaną podróżą z rawicką komendą policji pod numerem telefonu 0 65 546 62 61.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE