Jest projekt na lifting Sarnowy. Co zakłada?

Opublikowano:
Autor:

Jest projekt na lifting Sarnowy. Co zakłada? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jak poinformował „Życie” wydział inwestycji i rozwoju w rawickim urzędzie miejskim, projekt rewitalizacji zakłada „zachowanie historycznego charakteru posadzki”, co oznacza, że problematyczny bruk jednak nie zniknie w całości.

Rutkowski uprzedzał o tym mieszkańców. - Na pewno nie będzie można tego usunąć w całości. Trzeba po prostu wymyślić rozwiązanie, które zadowalałoby każdą ze stron - odpowiadał na naciski sarnowian co do usunięcia bruku. W projekcie przewidziano zachowanie części kamieni przy połączeniu ich z granitową kostką. Ponadto, cała połać rynku ma być zrównana do jednego poziomu, o czym architekt mówił na spotkaniu w maju. Na trzech pierzejach będą wytyczone pasy jezdne o szerokości 3,5 m.

Zostaną wykonane z łupanej kostki granitowej. Kierowcy będą mogli się po nich poruszać z maksymalną prędkością 30 km/h. Droga prowadząca z rynku w kierunku kościoła ma być jednokierunkowa. Chodniki powstaną z istniejących przy ratuszu płyt granitowych, a bezpośrednio przy budynkach projekt zakłada ułożenie pasa z kamieni polnych. Wokół rynku mają także pozostać wszystkie niskie drzewa, które - według założeń - będą uzupełnione nowymi. Zniknie natomiast wysokie oświetlenie. Dlaczego? - Na zdjęciach i materiałach archiwalnych widnieją niskie latarnie - tłumaczył podczas zebrań Roman Rutkowski.

Ponadto na rynku znajdą się stojaki rowerowe, miejsce na trzy maszty flagowe, tablice informacyjne, tablice Mobilnego Asystenta Turystycznego (dzięki aplikacji można uzyskać informacje na temat ratusza, lapidarium oraz kościoła pw. św. Andrzeja), a także miejsce na postulowany przez mieszkańców symbol Sarnowy. Według projektu będzie to naturalnych rozmiarów posąg kozła lub sarny.

Planem modernizacji objęte są także ulice będące w bliskim sąsiedztwie rynku: Spychalskiego, Chopina, Piekarska, Kolejowa i Strzelecka. - Na ul. Chopina drzewa będą tylko po jednej stronie, a ulicę oświetlą wysokie lampy - dowiedzieliśmy się w wydziale inwestycji i rozwoju. - Jezdnię zaprojektowano jako dwukierunkową o szerokości 5,5 m. Zostanie wykonana z gładkiego materiału z kostki betonowej, podobnie chodniki. Przy budynkach pozostawione będą pasy z kamieni polnych. Ponadto, zachowane zostaną wszystkie wejścia do domów i wjazdy na posesję - dodaje pracownik urzędu. Wysepki i skrzyżowania w okolicach ul. Kolejowej i Chopina zostaną uzupełnione o nasadzenia drzew. Pod nimi zostaną postawione m.in. ławki czy stojaki na rowery.

W najbliższym czasie plan ma być przedyskutowany na forum Rady Osiedla. Później jednak projektant (a przede wszystkim mieszkańcy) będą musieli uzbroić się w cierpliwość i czekać na realizację. Jak zapowiedzieli podczas drugiego zebrania burmistrz Grzegorz Kubik i przewodniczący rady miejskiej Marek Przybylski, najpierw gmina musi zająć się odnowieniem rynku i deptaków w Rawiczu. Przybliżony termin rewitalizacji centrum Sarnowy to - według bardzo optymistycznych szacunków - 2021 rok.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE