Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Jutrosińscy bracia kurkowi świętowali (FOTO)

› Aktualności› Wydarzenia 8 miesięcy temu    11.07.2018
Honorata Dmyterko
komentarzy 1 ocen 3 / 100%
A A A
Gwiazdą do komandorii z mieczami wyróżniono Marka BalcerkaGwiazdą do komandorii z mieczami wyróżniono Marka Balcerka fot. H.Dmyterko

- Pierwsza informacja źródłowa o bractwie kurkowym w Jutrosinie zawarta jest w przywileju Prokopa Stanisława Kołaczkowskiego dla niemieckich przybyszów ze Śląska z 24 czerwca 1642 roku. (...) 5 maja 1737 r. mieszkańcy Jutrosina zebrali się w celu utworzenia kurkowego bractwa strzeleckiego. Rok później - 6 maja 1738 r. bractwo strzeleckie otrzymało przywilej królewski, wydany przez Augusta III Sasa. Dokument ten znajduje się dziś w Archiwum Państwowym w Poznaniu - przypomniał Romuald Krzyżosiak podczas niedzielnej uroczystości 280-lecia bractwa i 20-lecia jego reaktywacji.

R E K L A M A

Uroczystość rozpoczęła się polową mszą świętą odprawioną przez kapelna bractwa ks. Tadeusza Jaskułę. Po niej był czas na składanie życzeń, wręczenie odznaczeń i część artystyczną. Spotkanie zakończyło okolicznościowe strzelanie i wspólna biesiada.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele kilkudziesieciu zaprzyjaźnionych bractw z całej Polski, m.in. Krotoszyna, Włoszakowic, Borku Wielkopolskiego, Dolska, Opalenicy, Wrześni, Kórnika, Krobi, Rawicza i Zbąszynka.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (2)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ obserwator
  8 miesięcy temu ocena: 80%  2
  piekna organizacja ktora bardzo fajnie dziala w jutrosinie sa na kazdej uroczystosci panstwoweji koscielnej w kosciele w wielki piatek piekna warta przy grobie panskim maja fajna strzelnice ktora sami upiekszaja reprezentuja i promuja gmine jutrosin w calej polsce tak trzymac panowie jestem pelen podziwu bo wam nie trzeba mowic ze macie przyjsc ze szczandarem do kosciola wy jestescie zawsze pieknie pieknie i jeszcze raz pieknie wielkie dzieki
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Pomocnikobserwatora
  8 miesięcy temu ocena: 50%  1
  W Rawiczu jest "trochę" inaczej .
  R E K L A M A
  R E K L A M A