Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 Rawbud

Kopalnia odkrywkowa „wejdzie tylnymi drzwiami”?

› Aktualności miesiąc temu    10.10.2019
komentarzy 85 ocen 11 / 18%
A A A

Obawy wśród przedsiębiorców i samorządowców - nie tylko z naszego regionu wzbudził najnowszy projekt nowelizacji prawa geologicznego.
- Jeżeli wejdzie w życie, budowa odkrywki na złożu Oczkowice w okolicach Rawicza i Gostynia stanie się formalnością - uważa Leszek Wenderski, prezes Stowarzyszenia „Przedsiębiorczość dla Ekologii”.

Poruszenie wywołała propozycja zmian w prawie geologicznym i górniczym wysunięta przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości (wpłynęła do sejmu 9 września). Za „mocno kontrowersyjny” projekt uznał Związek Powiatów Polskich podnosząc w szczególności kwestię ograniczenia samorządom możliwości zablokowania inwestycji, które te uważają za godzące w ich interesy.

Ten niepokój podzielają także władze powiatu rawickiego. - Projekt wprowadza też szczególny uproszczony tryb przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie wydobycia węgla kamiennego i brunatnego. Przyznaje zdecydowany prymat interesowi gospodarczemu przedsiębiorców zajmujących się wydobyciem węgla kamiennego i brunatnego, ponad interesem samorządu terytorialnego, społeczności lokalnych (...). Jako samorządy na pewno będziemy przeciwstawić się takiej propozycji – komentuje Adam Sperzyński, starosta rawicki.

Autorzy nowego prawa nie ukrywają celów zaproponowanych zmian, które mają wychodzić „naprzeciw postulatom przedsiębiorców zajmujących się wydobywaniem węgla kamiennego lub węgla brunatnego”.

Ich intencją jest także „usunięcie przeszkód prawnych komplikujących poszczególne etapy realizacji inwestycji”. 
Tymczasem politycy partii rządzącej niejednokrotnie zapewniali, że do budowy odkrywki na naszym terenie nie dopuszczą.
- Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość sprawa kopalni nie przesunie się choćby o milimetr w stronę budowy. My tej kopalni nie budujemy, my jej nie chcemy. Reprezentujemy właśnie takie stanowisko - zapewniał Jan Dziedziczak na konferencji prasowej w Gostyniu na początku października.

Niebezpieczna furtka
Prezes Stowarzyszenia „Przedsiębiorczość dla Ekologii” określa projekt ustawy jako „niebezpieczną furtkę do eksploatacji węgla”. Podkreśla, że zgodnie z nim nie będą brane pod uwagę czynniki społeczne, ekonomiczne czy naturalne, związane z lokalizacją złoża. - Dla nas oznacza to zaprzepaszczenie dorobku wielu pokoleń przedsiębiorców i rolników, którzy przez wieki budowali unikalny charakter naszego regionu - zwraca uwagę Leszek Wenderski. Natomiast zdaniem naukowców „wszystkie te kryteria powinny mieć wpływ na decydowanie o wyznaczaniu złóż strategicznych, żeby nie postępować wbrew woli mieszkańców.

Przypadkowy podpis
-Ten podpis to jest zwykły „wypadek przy pracy”. Nie powinien się tam pojawić. Ja zdania nie zmieniam. Nadal jestem przeciwny, żeby na złożu Oczkowice powstała kopalnia odkrywkowa - mówi o wycofaniu swojego poparcia dla projektu ustawy poseł Jan Mosiński. Parlamentarzysta twierdzi, że nie uczestniczył w pracach nad nowym prawem, a podpisał je dlatego, gdyż myślał, że „dotyczy „złóż, które znajdują się na terenie Bełchatowa”.
odaje, że gdyby jednak nowelizacja w obecnym kształcie była poddana pod głosowanie w sejmie nie poprze jej, gdyż się z nią „głęboko nie zgadza”.
Projekt nowelizacji poparł  też poseł Piotr Kaleta, który podczas spotkania z wyborcami w Miejskiej Górce, zastrzegł, że podpis wycofa.

Bogdan Bujak, (AgFa)

+ 2 głosów: 11 (18%) 9 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (85)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ aa
17 dni temu ocena: 100%  85
czyzżby pisowcy znowu wyrolowali wyborców? i to naszych krajan z powiatu rawickiego? no niemoże być!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gmail login
18 dni temu 84
Thank you for the information. Great job, @... ! http://gmailloginm.online/...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ atom
24 dni temu ocena: 50%  83
Kopalnia wybawi naszych wiecznie niezadowolonych rolników z trudu pracy na roli . Każdy z nich wreszcie będzie mógł pójść do pracy na etat do miasta . Nie będzie już narzekania że za mokro albo za sucho .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Agnieszka
27 dni temu ocena: 67%  82
PIS dzisiaj zablokował w sejmie ustawę nie będzie rozpatrywana dzięki PIS nie będzie kopalni podziękujmy im z 4 lata ponownym wyborem jesteście wielcy i słuchacie społeczność lokalna
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ania
27 dni temu ocena: 71%  81
Dobrze że PO przegrała nie będzie kopalni tak jak oni chcieli całe szczescie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sos
28 dni temu ocena: 73%  80
na to teraz macie PiS, który ma gdzieś mieszkańców. A w całej gminie Miejska Górka poparcie dla pisowców ogromne. Ludzie są niestety głupi. Zamiast głosować na Konfederację, która w programie miała m.in. to że niepodważalną własność każdej osoby do swojej ziemi, to głosują na 500 +. Parodia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Reporterka polsatu
29 dni temu ocena: 20%  79
nie rozumiem działu w rawicz 24 z wielkopolski o życiu wielkopolskiej patologii po co to komu komu chce 24 tym działem dopier.. i kogo tymi bzdurami pomówić co to za program typu 997 i czemu policja rawicka wypowiada się na każdy temat chociaż do powiedzenia nic nie ma co to państwo policyjne
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zenon
29 dni temu ocena: 56%  78
Moja odpowiedź aktualny wynik 49 procent PIS
~ Gratulacje Wielka Polska znów wygrała brawa dla wygranej partii PIS
29 dni temu ocena: 43%  77
Gratulacje Wielka Polska znów wygrała brawa dla wygranej partii PIS
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zenon
miesiąc temu ocena: 43%  76
Niebawem cisza wyborcza gratuluję PIS miazdzacego zwycięstwa jesteście wielcy niech żyje Wielka Polska i PIS
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ A złotówki lecą
miesiąc temu ocena: 36%  75
Raz Zenon, raz Damian tak działa troll PiSowski
~ Gość
miesiąc temu ocena: 56%  74
Wierzę w mądrość wyborców w naszym okręgu, że pokażą czerwoną kartkę posłom PiS za kopalnię.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jacek
27 dni temu ocena: 100%  73
I co słaba ta twoja wiara przegrałeś z kretesem cienkie bolki haha
~ Jagoda
miesiąc temu ocena: 62%  72
Ale ty naiwny jesteś przecież kopalnia to raj dla tego mięsa a PIS będzie miało ok 50 procent skąd ty się urwałeś że oczywistych rzeczy nie kumasz?
~ Jagoda i Adam
miesiąc temu ocena: 47%  71
Pewnie za zagłosujemy na PIS dzięki nim moje dzieci mają 1500 zł co miesiąc i ci roku wakacje w Hiszpanii a ja i moja żona dostaliśmy podwyżki w budżetówce o 1500 zł więcej na głowę w ciągu 3 lat natomiast moja teściowa ma leki za darmo bo skończyła 75 lat a co mieliśmy za PO ? Wakacje w Osiecznej i słowa pracodawcy jak ci się nie podoba to się zwolnij a teraz ja mówię mu chamie mam Cię gdzieś ;)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Waldek
miesiąc temu ocena: 52%  70
Jestem z PO i chce kopalni w Rawiczu jak cała zresztą partia ale głośno tego nie wolno nam na razie mówić głosujecie za PO
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Trollo
28 dni temu ocena: 60%  69
Waldek ty pisiorski troll jesteś!!!!
~ StopKopalni
miesiąc temu ocena: 61%  68
Już widzę jak ktokolwiek z regionu dostanie pracę w kopalni haha. Przed zabraniem głosu w komentarzach polecam najpierw wyszukać w Google jak wygląda kopalnia odkrywkowa (Ilu widzicie pracowników na zdjęciach? Jednego, dwóch?) Jak można chcieć takiej kopalni u nas... Serio chcecie odczuwać wstrząsy, wdychać toksyczne pyły, żyć w hałasie i jak umiera życie w południowej Wielkopolsce? Zwolennicy kopalni, obudźcie się! Robicie na złość rolnikom będąc za kopanią? W ten sposób robicie na złość sobie i kolejnym pokoleniom!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MaZUR KLAWISZ
miesiąc temu ocena: 95%  67
Babcia mi dała do myślenia 50 lat temu każdy w domu palił węglem dosłownie każdy i nie było problemu smogu niech wam też da to do myślenia kto tu kłamie moja babcia;)?
~ Psychiatra
miesiąc temu ocena: 29%  66
Te zapowiadane przez Ciebie wstrząsy mogłyby być zbawienne dla twojego zdrowia.
~ Maćkowiak
miesiąc temu ocena: 53%  65
I tak się kończy ślepa wiara w PiS-orów.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ K2
miesiąc temu ocena: 82%  64
To dopiero poczatek. Od poniedziałku będą działy się czary
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gość
miesiąc temu ocena: 73%  63
Usunięto komentarz. Dlaczego usuwacie nieprzychylne komentarze? Nikt nie chce mieć kopalni pod nosem. Prawda w oczy kole. Zamiast wydobywać gaz ziemny będziemy mieli smród, pył, hałdy. Nie głosujecie na PiS. Kopalnia to katastrofa dla regionu. Głosowanie ma być tuż po wyborach 15-16.10.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jacek
miesiąc temu ocena: 43%  62
Wszystcy właśnie chcą kopalni koło Rawicza chcą godnie w tej kopalni zarabiać nasz złe informacje
~ atom
miesiąc temu ocena: 35%  61
Wszyscy chcą mieć cały czas prąd ,do tego tani, to nie wiem czemu są przeciwni elektrowniom , Bajeczki o fotovoltaice i wiatrakach są dobre dla ich producentów i dystrybutorów . Ciekawe czy ktoś z Was pomyślał skąd bierze się prąd kiedy nie ma wiatru i słońca . Dlatego jeśłi nie będzie atomu musi być węgiel .Przewidywalne źródła prądu są niezbędne żebyśmy mogli funkcjonować .Może być jeszcze prąd z biogazowni ale będzie dużo droższy ,
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ anna
miesiąc temu ocena: 77%  60
Żaden poseł PIS nic nie usunie ,żadnego podpisu pod projektem ustawy. Zrobią tak, jak każe Kaczyński. Oni nie mają nic do powiedzenia i kłamią bo chcą żebyśmy na nich głosowali.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ KOD
miesiąc temu ocena: 50%  59
Aniu no śmiało odpowiedź na to proste pytanie.
~ KOD
miesiąc temu ocena: 69%  58
A poseł Neumann kłamał czy mówił prawdę?
~ Mat.
miesiąc temu ocena: 80%  57
Oni od tego najważniejszego kłamią. Co innego mówią a następnie co innego robią. Przecież kłamstwo to nie grzech ciężki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wierny
miesiąc temu ocena: 78%  56
Wyspowiadają się u Rydzyka i już po sprawie ! Odpust całkowity, nawet pokuty im nie zada.
~ Xd
miesiąc temu ocena: 58%  55
Tak wgl jak będzie potrzeba to tak czy siak jedni albo drudzy albo trzeci i tak zrobią kopalnie i tyle. Ludzie. Myślcie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ........
miesiąc temu ocena: 67%  54
Czytanie tych wszystkich komentarzy przyprawia o wymioty :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do ...........
miesiąc temu ocena: 58%  53
Nie czytaj, nie będziesz rzygał
~ DFGN
miesiąc temu ocena: 18%  52
DLACZEGO REAKCJA NIE USUWA HOMOFOBICZNYCH KOMENTARZY??????
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ DAMIAN
miesiąc temu ocena: 60%  51
Bo to nie są Niemcy tylko Wolna Polsja
~ RawMat
miesiąc temu ocena: 25%  50
Ludzie do budowy kopalni nigdy nie dojdzie co wy panikujecie przeczytajcie dokladnie jaki jest zlozony projekt ustawy zaden z was nie czytal a sie klucicie bo jeden Pa....nt rzucil haslo przed wyborami gdzie byli tyle jat co zrobili konkretne dowody a noe slowa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MaZUR KLAWISZ
miesiąc temu ocena: 57%  49
PiS w Rawiczu w pondziałek 55 procent poparcia PO 11 PSL 4 hahaha
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dusiu
miesiąc temu ocena: 74%  48
Rawicz w wyborach EU 44% PIS.!!! Sami sobie jssteście winni.. no ale pincet dali
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ DAMIAN
miesiąc temu ocena: 48%  47
Pewnie że dali i to dla każdego dziecka dali też każdemu emerytowi a PO dało długi i biedę wstyd za złodzieji
~ Ciekawy
miesiąc temu ocena: 70%  46
Czy jest prawdą że sam kasujesz 1500 zł 500+ miesięcznie?
~ Gal
miesiąc temu ocena: 64%  45
Wdac ze głos zabierają tylko pisiory. Ten PiS wam wyjdzie jak się pieniądze skończą i chleb będzie po 15-20 zł to się oczy otwora
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ DAMIAN
miesiąc temu ocena: 33%  44
Marzenie ściętej głowy chleb kupuje za 1,50 haha
~ CO2 PLANETA B
miesiąc temu ocena: 90%  43
Na całym Świecie protesty by ratować planetę a u nas w Wielkopolsce chcą zniszczyć ziemie najwyższej klasy , Milickie stawy Rezerwat Przyrody kilka wysoko rolniczych wiosek i doprowadzić do ruiny co najmniej dwa miasta. Gdzie ci obrońcy przyrody teraz są ??? Ludzie sfrustrowani bo w gminie Rawicz harują za najniższą krajową są wstanie zrobić wszystko by wyrwać się z biedy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rolnik
miesiąc temu ocena: 50%  42
W Wielkopolsce jeść śmieć a nie ziemia skąd ty się urwałeś ziemię tu są najgorszej klasy
~ An
miesiąc temu ocena: 79%  41
Tam gdzie będzie kopalnia ludzie zostaną bez swojego dobytku(mieszkań, domów) , nie będzie pól, środowisko będzie zanieczyszczone kopalnia. Co za tym idzie powietrze którym będziemy oddychać. Oni przeczą samym sobie najpierw dotacje na ogrzewanie gazowe a teraz kopalni im się zachciało. Niech patrzą co robią.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Chłop folwarczny
miesiąc temu ocena: 21%  40
Sprawę kopalni porusza kandydat PO na senatora. PO kilku godzinach pojawia się artykuł na ten temat.Przez 3 godziny pojawia się 40 komentarzy w większości autorstwa jednego chorego człowieka.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ KK
miesiąc temu ocena: 58%  39
PRZECZYTAJCIE O ILE UMIECIE https://krytykapolityczna.pl/k...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MaZUR KLAWISZ
miesiąc temu ocena: 57%  38
Ruska propaganda
~ Olga
miesiąc temu ocena: 34%  37
Przeciętne zarobki w kopalniach węgla brunatnego w Polsce to 13000 zł brutto wiem że zarabiając 1500 w Rawiczu nie wiecie ile to jest nigdy takiej kasy w tym zacofanym Rawiczu nie zarabialiscie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Olga
miesiąc temu ocena: 75%  36
Podam Ci adres Ogrodnicza 8 co mi zrobisz chcesz mnie pocałować w pondziałek i przyjść z szampanem za wygraną PIS )?
~ ?Lll
miesiąc temu ocena: 75%  35
Wnerwiony możesz mnie pocałować s odbyt lubisz to?
~ wnerwiony
miesiąc temu ocena: 45%  34
Czy ktoś może zdradzić IP tego osobnika ?
~ ...
miesiąc temu ocena: 55%  33
Dlaczego na rawickim rynku nie widać początku jakichkolwiek prac mimo tego że czas na wykonanie juz leci ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zenon
miesiąc temu ocena: 37%  32
Zdecydowanie jestem za kopalnia w Rawiczu zwolennik PO ;)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zenek do lekarza
miesiąc temu ocena: 75%  31
Zenek durniu, ale to PiS chce tej kopalni i uchwaliło ustawę.
~ TAKA PRAWDA
miesiąc temu ocena: 81%  30
wiekszosc posłów nie wie za czym głosuje
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ AMNEZJA
miesiąc temu ocena: 85%  29
UDAJĄ ŻE NIE WIEDZĄ. TAK SAMO JAK NA KOMISJACH ŚLEDCZYCH TRACĄ NAGLE PAMIĘĆ
~ Trawka na Wiejskiej
miesiąc temu ocena: 68%  28
PO-KO nas sprzedała, a PiSowcy szybko, przed wyborami, wycofują swoje podpisy poparcia dla tego projektu. Jedyni, którzy walczą o nasze interesy to Konfederacja i Trawka do Senatu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ABSURD
miesiąc temu ocena: 71%  27
LEWACY PIEJĄ NA CAŁY ŚWIAT O EKOLOGI CO2 I ZAGŁADZIE ŚWIATA A U NAS CHCĄ NAJBRUDNIEJSZE ŹRÓDŁO WĘGLA BRUNATNEGO WYDOBYWAĆ ! TO JAKIŚ ABSURD
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mira
miesiąc temu ocena: 80%  26
złodzieje z PO chcą kopalni bo pękne
~ ARMAGEDON
miesiąc temu ocena: 82%  25
JAK TU RUSZY KOPALNIA TO W RAWICZU BĘDZIE TRZEBA JAK NAJSZYBCIEJ SPRZEDAWAĆ NIERUCHOMOŚCI I UCIEKAĆ W ŚWIAT ! BO ZA CHWILĘ BĘDZIE TU PUSTYNIA ! W RAWICZU JUŻ JEST BIEDA WYSTARCZY SPOJRZEĆ NA DANE GUS ALE TO CO NADEJDZIE TYLKO JĄ POGŁĘBI I BĘDZIE NAS CZEKAŁ LOS KONINA TYLKO ŻE KONIN JEST DUŻO WIĘKSZY I MIAŁ LEPSZY STATUT MATERIALNY.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jacek
miesiąc temu ocena: 45%  24
Bieda to jest teraz Rawiczu najbiedniejszy region Wielkopolski porównywany do Podlasia i Lubelszczyzny obudź się chłopie
~ Dejw
miesiąc temu ocena: 55%  23
PiS sie zastrzega. A was tak wy ...ie i bedzie mowil ze sie nic nie stało. A gorszy sort bedzie sie cieszyl ze jest gorszy ale nie glupi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ZDEGRADOWANY MAZUREK
miesiąc temu ocena: 42%  22
Dzięki PiS jesz teraz szynkę na śniadanie a za PO jadłeś smalec jesteś zwykłym niewdziecznikiem tak się to nazywa;)
~ Klara
miesiąc temu ocena: 84%  21
To oni nie wiedzą co podpisują? Jak raz podpisałam umowę z para bankiem nie czytając jej dokładnie to konsekwencję ponoszę do dzisiaj. Masakra- na takich posłów nie będę głosować.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji