Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Nie tylko zmodernizują, ale i zelektryfikują linię kolejową? Powstanie też wiadukt

› Aktualności› Wydarzenia 2 miesiące temu    10.04.2019
Dawid Bela
komentarzy 15 ocen 2 / 100%
A A A
Linia kolejowa Góra - Bojanowo w okolicy S5 (stan na koniec marca br.)Linia kolejowa Góra - Bojanowo w okolicy S5 (stan na koniec marca br.) fot. D. Bela

Bojanowo. Linia kolejowa Bojanowo - Góra. To już nie mrzonki, a zaplanowana strategia. Zdaniem Patryka Wilda, radnego województwa dolnośląskiego, za kilka lat ponownie będzie można pojechać pociągiem z Bojanowa do Góry. 

O sprawie pisaliśmy w październiku minionego roku. Padły wówczas zapowiedzi władz Dolnego Śląska - w tym marszałka - o tym, że chcą przejąć linię kolejową Góra - Bojanowo od PKP.

Jak poinformował portal rawicz24.pl Patryk Wild, który pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarczego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, sprawa jest na dobrej drodze. Wstępny kosztorys inwestycji można szacować na kilkadziesiąt milionów złotych. Na to składa się modernizacja 16-kilometrowej linii. W planach jest też jej elektryfikacja, co umożliwi bezpośrednie kursowanie pociągów z Wrocławia przez Rawicz i Bojanowo do Góry.  

Planują pozyskać pieniądze 
Według radnego Wilda, koszt budowy 1 kilometra torów wraz elektryfikacją to około 3 mln zł (wyliczenia na podstawie kwot, uzyskiwanych w podobnych przetargach organizowanych przez samorząd województwa). Środki na inwestycję nie mają pochodzić wyłącznie z budżetu Dolnego Śląska - Wystąpiliśmy do rządowego programu Kolej Plus. Zgłosiliśmy tam trasy o długości około 270 kilometrów - w tym linię do Góry. Koszt ich remontu łącznie szacujemy na 550 mln złotych. 85% dofinansowania ma pochodzić ze strony budżetu państwa. Pozostałe 15% to jest wydatek, który - z drobnym udziałem samorządów gmin, powiatów czy przedsiębiorców - jesteśmy w stanie „udźwignąć” w tej kadencji i ewentualnie na początku kolejnej - zaznacza radny Wild.

Będzie wiadukt kolejowy?
W związku z tym, że planowany przebieg torów przecina drogę S5 na wysokości Bojanowa, zapytaliśmy przedstawiciela dolnośląskiego samorządu, czy nad "eską" powstanie wiadukt. - Ta sprawa została rozwiązana, gdy budowano drogę S5 (można o tym przeczytać na stronie internetowej górowskiego magistratu - TUTAJ - przyp. red.). Zostało podpisane porozumienie, w którym GDDKiA zobowiązała się do zbudowania wiaduktu kolejowego dla tej linii, w przypadku gdyby wystąpiła potrzeba jej reaktywacji. Ta potrzeba właśnie występuje - podkreśla Patryk Wild. Dodaje jednocześnie: - Jednotorowy wiadukt to nie jest jakiś gigantyczny wydatek. GDDKiA każdego roku wydaje miliardy złotych. Te kilkanaście milionów na budowę wiaduktu to nie jest kwota, która „wywróci” tę instytucję. I tak będzie rozłożona na dwa lata.

Co na to GDDKiA?
O komentarz poprosiliśmy rzeczniczkę poznańskiego oddziału. - Przywrócenie linii kolejowej  Bojanowo - Góra jest możliwe w przypadku uzasadnionych potrzeb społeczno-gospodarczych. Dotychczas do GDDKiA nie wpłynął wniosek o przywrócenie linii (stan na piątek - 5 kwietnia - przyp. red.). Jeżeli będziemy znali szczegóły, m.in. kto będzie Inwestorem, przewidywany czas realizacji, wówczas odniesiemy się do tego. Porozumienie, które zostało zawarte, w ogólny sposób mówi o zobowiązaniach stron - zapewnia Alina Cieślak z GDDKiA.

Gdyby zapadła decyzja nie tylko o odtworzeniu linii, ale i budowie wiaduktu, pierwsze składy pasażerskie mogłyby wyruszyć na koniec 2021 roku lub na początku 2022.

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu "Życia Rawicza".

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (15)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ xxx???
2 miesiące temu ocena: 75%  15
Marzenie , a eske to chyba samolotem przefruną
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marek
2 miesiące temu ocena: 80%  14
Kolejny idiotyczny pomysł władzy. Właściwie to nawet nie powinienem tego oceniać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dawid
2 miesiące temu ocena: 75%  13
Najpierw niech skończą jeden wiadukt kolejowy a potem za drugi niech się wezmą
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ona
2 miesiące temu ocena: 25%  12
Czego się najarałeś?
~ Dawid
2 miesiące temu ocena: 75%  11
Najpierw niech skończą jeden wiadukt kolejowy a potem za drugi niech się wezmą
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kargul
2 miesiące temu ocena: 75%  10
Ciemnota+
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Obiecanki cacanki
2 miesiące temu ocena: 90%  9
Tym samorządowcom przewraca się w głowach, obiecają wszystko byle tylko przy korytku jak najdłużej. Jeden tory buduje, inny rowerowe S5. Masakra. A drogi i ulice w opłakanym stanie, kanalizacja niedrożna.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Juh
2 miesiące temu ocena: 100%  8
Kupię drezyne. Ma ktoś?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Złodziejaszki
2 miesiące temu ocena: 88%  7
Połączenie? Żeby DGR-y mogli więcej fantów, sprawniej wywozić
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Krowa500+
2 miesiące temu ocena: 80%  6
Najglupsza kielbasa wyborcza jaka widzialam.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Onn23
2 miesiące temu ocena: 100%  5
A co z Kobylinką?? Miały przejąć samorządy i cisza....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Atrakcja turystyczna
2 miesiące temu ocena: 100%  4
Olo wiesz co to Sobótka ? A co to Góra Śląska.
~ olo
2 miesiące temu ocena: 80%  3
Przejąć to jedno, wpakować miliony w modernizację to nie ma już chętnych. Daleko nam do Dolnego Śląska bo tam w ciągu kilku lat uruchomili i odnowili już wiele takich linii. Teraz np za prawie 300 milionów robią linię z Wrocławia do Sobótki, która jest dużo mniejsza nawet od zapyziałej Góry
~ opinia
2 miesiące temu ocena: 67%  2
DGR-y nie można wpuszczać tak "o" do cywilizacji. Na granicach powiatu dgr i leszczyńskiego czy rawickiego należy ustawić bramki w wprowadzić kontrole aby sprawdzać co owe DGR-y zwożą od nas z grabieży do swojego DGR regionu. Tory też rozkradną...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rikitiki
2 miesiące temu ocena: 67%  1
Cos w tym jest... zrobilem sobie wczoraj wycieczke objazdowo i roznica mieczy PRA a DGR nie mowiac juz o PLE vs DGR nedt kolosalna. Faktycznie jakby do innego panstwa sie wjechalo. Wielkopolsce to jednak blizej jest do Niemiec niz DGR do cywilizacji...