Nowy cmentarz w Dębnie Polskim. Opinia sanepidu negatywna

Opublikowano:
Autor:

Nowy cmentarz w Dębnie Polskim. Opinia sanepidu negatywna - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Nowy cmentarz komunalny ma powstać w okolicy Dębna Polskiego. Gmina złożyła wniosek do sanepidu o wyrażenie zgody na jego założenie na dwóch działkach. - Oczekujemy na decyzję - poinformował na listopadowej sesji (28 listopada) burmistrz Grzegorz Kubik.

- Musieliśmy wykonywać dodatkowe, obligatoryjne badania głębokości występowania wód gruntowych. Wykonaliśmy je i teraz na ich podstawie sanepid musi kwalifikować czy ten teren w całości, czy w części nadaje się na to, żeby tam sytuować cmentarz - dodał. Nadmienił, że procedura zbliża się ku końcowi i decyzja ma zostać wydana w najbliższym czasie, a konkretnie - jak to ujął - „na dniach”.

I rzeczywiście - 3 grudnia sanepid wydał decyzję. Negatywną. Z kolei, 12 grudnia Wydział Inwestycji i Rozwoju w rawickim magistracie odpowiedział nam, że procedura administracyjna nadal trwa, ponieważ postanowienie sanepidu jeszcze się nie uprawomocniło. „Gmina ma 14 dni na odwołanie od decyzji. Trwa analiza opinii i prawdopodobnie w tym okresie zostanie przygotowane odwołanie” - dowiedzieliśmy się w urzędzie. - Będziemy uzupełniać wniosek. Myślimy, że uda się tę decyzję jeszcze zmienić - twierdzi włodarz Grzegorz Kubik.


Grażyna Marczyńska, dyrektor rawickiego sanepidu wyjaśnia, że teren nie odpowiada wymaganiom obowiązującego prawa - ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Przytacza, że zgodnie z prawem, na cmentarze powinno wyznaczać się terenu, gdzie pierwszy poziom wód gruntowych nie występuje płycej niż 2,5 metra od powierzchni terenu.

- Z przedstawionej dokumentacji wynika, że w wielu miejscach poziom zwierciadła wody wynosi mniej niż 2,5 metra. Biorąc pod uwagę możliwe wahania poziomu wody gruntowej choćby z powodu obfitych deszczów, mogłoby dojść na przykład do występowania podtopień tego miejsca - tłumaczy dyrektor. - Po drugie, na planie, który został nam przedstawiony odległości zabudowań od zabudowania od cmentarza były błędnie wyznaczone - dodaje. Z kolei burmistrz wyjaśnia, że urzędnicy inaczej mierzyli odległość od zabudowań, a miejsca, w których wody gruntowe są wyżej niż wymaga ustawa, mają być przeznaczone pod parkingi czy budowę kaplicy, a nie na pochówki.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE