Obowiązki rowerzystów. Policja radzi, jak nie dostać mandatu

Opublikowano:
Autor:

Obowiązki rowerzystów. Policja radzi, jak nie dostać mandatu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Czy rowerzysta może poruszać się obok innego uczestnika ruchu? W jakich przypadkach może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych? - Warto zapoznać się z takimi, prostymi zasadami. Ich przestrzeganie pozwoli bezpiecznie cieszyć się przejażdżką - podkreśla mł. asp. Katarzyna Starczewska.

Rawiccy policjanci, uczestniczący w letniej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”, zwracają uwagę na zachowania rowerzystów w ruchu drogowym.

Należy pamiętać, że rowerzysta to pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego i tak samo, jak kierowcy samochodów zobowiązany jest do przestrzegania przepisów prawa, zarówno w stosunku do kierujących pojazdami jak i pieszych - zaznacza mł. asp. Katarzyna Starczewska z Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.

Dopytywana o najpopularniejsze grzechy rowerzystów wymienia: brak kultury jazdy i nieprzestrzeganie znaków oraz sygnałów drogowych. - Rowerzysta zobowiązany jesteś ustąpić pieszemu pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Poza tym, nie wolno mu kierować rowerem i korzystać z telefonu wymagającego trzymania słuchawki w ręku. Należy też pamiętać, że rawickie deptaki, choć można po nich jeździć rowerem, to przede wszystkim są bezpiecznym miejscem dla ruchu pieszych, należy więc zadbać o bezpieczeństwo swoje i osób tam przebywających, jeżdżąc kulturalnie i z małą prędkością.

Policja przypomina o tym, że:

  • Kierujący rowerem jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Jeśli rowerzysta korzysta z drogi dla rowerów i pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,
  • Dziecko do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku, zapewniającym bezpieczną jazdę. - Można dziecku założyć kask, który na pewno zwiększy jego bezpieczeństwo - dopowiada policjantka.
  • Rowerzysta, który porusza się chodnikiem i chce skorzystać z przejścia dla pieszych musi zsiąść z roweru i go przeprowadzić przez przejście.

Rowerzyście zabrania się:

  • Jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. - Przepisy wyjątkowo zezwalają na jazdę dwóch rowerzystów obok siebie pod warunkiem, że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego - zaznacza mł. asp. Katarzyna Starczewska.
  • Jazdy bez trzymania, co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach - Czepiania się pojazdów.

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:

  • Opiekuje się osobą w wieku do 10 lat, która kieruje rowerem,
  • Chodnik ma, co najmniej 2 metry szerokości i nie ma w tym miejscu wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerzystów, a prędkość pojazdów jadących drogą może być większa niż 50 km/h,
  • Warunki atmosferyczne zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty (ulewa, gęsta mgła lub silny wiatr).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE