Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AGoogle Projekt A1

Od 1 marca 2019 r. ruszył program „Mama 4+”

› Społeczeństwo 6 miesięcy temu    23.03.2019
komentarzy 0 ocen 1 / 0%
A A A
 fot. Fotolia.com

Do wielkopolskich placówek ZUS, od 1 marca, wpłynęło ponad trzy tysiące wniosków o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, zwanego „Mama 4+”. Wszystkie wnioski złożyły kobiety.

 

Od 1 marca 2019 r. ruszył program „Mama 4+”. Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Przypomnijmy, iż rodzicielskie świadczenie uzupełniające może otrzymać matka, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej czworo dzieci, a także ojciec, który ukończył 65 lat oraz wychował co najmniej czworo dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Ponadto trzeba udowodnić, że nie posiada się dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. 

Na pytania odpowiada Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce

Co zrobić, aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, trzeba złożyć o nie wniosek. Druk znajduje się w salach obsługi klientów w placówkach ZUS oraz na www.zus.pl. Do wniosku należy dołączyć akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi, informację o numerach PESEL dzieci, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Jaka jest wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego?

Jeśli dana osoba nie pobiera emerytury ani renty, rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje w wysokości najniższej emerytury. Od 1 marca 2019 r. wynosi ona 1100 zł i jest co roku waloryzowana. Natomiast, jeśli osoba zainteresowana pobiera emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, to rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do najniższej emerytury. Oznacza to, że kwota rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego będzie równa różnicy pomiędzy najniższą emeryturą, a wysokością pobieranej emerytury albo renty.

Na jakich zasadach wypłaca się rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Wypłata świadczenia przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS wydał decyzję, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym osiągnięto powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni.

O czym należy powiadomić ZUS, jeśli pobiera się rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Osoba pobierająca rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ma obowiązek powiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokość, np. o podjęciu zatrudnienia, osiąganiu dodatkowych dochodów lub prawie do innego świadczenia.


W całym kraju od 12 marca wpłynęło 27 998 wniosków, w tym 32 wnioski złożyli mężczyźni. W Wielkopolsce wpłynęło 3 095 (mężczyźni nie złożyli żadnego).

Gdzie znaleźć wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające (Mama 4+)?

  • w placówkach ZUS

  • oraz na www.zus.pl w zakładce wzory formularzy -> emerytury, renty -> rodzicielskie świadczenie uzupełniające (wniosek o nazwie ERSU)

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bibi
3 miesiące temu 1
Nie rozumiem tego rozdawnictwa za chwilę nikt nie będzie pracować bo będzie można z socjalu całe życie korzystać. Do tego stopnia się nigdy nie znize co zarobię to moje i uczciwie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji