Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Od czerwca narodziny dziecka zgłosimy przez internet?

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    13.02.2018
Weronika Skrzypczak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Rząd przyjął projekty resortu cyfryzacji, które pozwolą, m.in. na uruchomienie elektronicznej usługi zgłaszania narodzin.

Ministerstwo w komunikacie na stronie internetowej poinformowało o propozycjach zmian w przepisach. Nowelizacje dotyczą ustaw: o ewidencji ludności, a także prawa o aktach stanu cywilnego. Zostały one przyjęte przez rząd

Jedna ze zmian to możliwość zgłaszania urodzenia i nadania imienia dziecka w formie elektronicznej. Do tej pory rodzice byli zobowiązani do osobistego złożenia tych informacji w urzędzie.

„Jednocześnie w funkcjonujących dotychczas przepisach i rejestrach publicznych brakowało mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami. Gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują” - czytamy w komunikacie resortu.

Z informacji tej wynika również, że utrudniało to nie tylko prowadzenie statystyk publicznych, ale także realizację, np. programu Rodzina 500+.

Jak wyglądałby ten proces po zmianie?

„Po zarejestrowaniu urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego, odpis aktu urodzenia zostanie przesłany zgłaszającemu wraz z powiadomieniem o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczeniem o zameldowaniu” - czytamy w komunikacie.

Dokument ma być wydawany w postaci papierowej lub elektronicznej. Rozwiązanie to ma wejść w życie od 1 czerwca tego roku. Jak twierdzi resort,
wniosek będzie można wypełnić w kilka minut, w dowolnym czasie i miejscu, na różnych urządzeniach.

Z informacji umieszczonej na stronie ministerstwa wynika także, że
rozwiązanie regulujące jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL ma obowiązywać od 1 grudnia. Numery PESEL rodziców pojawią się wtedy w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka, a także w rejestrze..


Dodatkowo, wprowadzenie nowelizacji ma umożliwić, m.in. szybsze poprawianie niezgodnych ze stanem faktycznym informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL. Organy, które korzystają z dostępu do rejestru, będą mogły zgłaszać niezgodność bezpośrednio do właściwego kierownika urzędu stanu cywilnego za pomocą e-usługi. To rozwiązanie ma pojawić się od 1 maja 2019 r.

Testowe wnioski dla użytkowników dostępne są na stronie ministerstwa cyfryzacji. Po przetestowaniu wniosku, można wziąć udział w ankiecie, która pozwoli resortowi na ulepszanie nowej e-usługi. Uwagi można też przesyłać pod adres: narodzinydziecka@mc.gov.pl.

R E K L A M A

.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A
R E K L A M A