Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Od dzisiaj możesz jeździć bez dowodu rejestracyjnego i polisy

› Aktualności 7 miesięcy temu    1.10.2018
Weronika Skrzypczak
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. fotolia.com

Na ten dzień czekali wszyscy kierowcy. Od dzisiaj, za sprawą nowelizacji prawa o ruchu drogowym, zniesiono obowiązek posiadania przy sobie dokumentów, które do tej pory były niezbędne podczas policyjnej kontroli. Obecnie, za ich brak, nie dostaniesz mandatu.

O tym, że kierowcy będą mogli poruszać się samochodem bez dowodu rejestracyjnego i polisy, informowaliśmy w lipcowym wydaniu „Życia”. Teraz, dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone będą w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To właśnie w tym elektronicznym systemie uprawnione służby, np. policja czy straż miejska, będą mogły sprawdzić informacje o pojeździe.

Prawo jazdy nadal konieczne

Co ważne, kierowca nadal będzie musiał posiadać przy sobie prawo jazdy. Natomiast, dowód rejestracyjny okaże się niezbędny, m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów oraz podczas załatwiania formalności związanych ze sprzedażą auta.

- Należy też pamiętać, że to rozwiązanie będzie działać tylko w Polsce, a więc jeśli ktoś się wybiera za granicę, dokumenty powinien mieć przy sobie - podkreślał w lipcowej rozmowie z „Życiem” Karol Manys z biura prasowego ministerstwa cyfryzacji.

Jak odebrać zatrzymany dokument?

Z informacji przekazanej przez resort cyfryzacji wynika, że zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu dokumentu. Do tej pory, dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października, w sytuacji kiedy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym, informacja zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma pokwitowanie.

- „Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ, np. urząd miasta, który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał” - czytamy w komunikacie ministerstwa cyfryzacji.

To musisz wiedzieć!*

- Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u. Podczas kontroli uprawnione służby, np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK - Centralnej Ewidencji Pojazdów.

R E K L A M ASRT 20-24 maj 2019 MOŻDŻANOWSKA


- Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności, m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.

- Nadal musisz mieć przy sobie prawo jazdy. Po wejściu w życie nowych przepisów, możesz spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu. Wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się, np. w siedzibie firmy lub w domu.

- Nadal musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziesz prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

*źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Janek
7 miesięcy temu 3
Nie dajcie się zwieść, wiele drobnych stłuczek można załatwić spisując oświadczenie - bez wzywania policji i mandatów. Jak teraz spisać oświadczenie, jeśli nie posiadamy przy sobie dowodu oraz polisy?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kot
7 miesięcy temu ocena: 100%  2
Kolejny haczyk na kierowców ponieważ w razie kolizji trzeba będzie wezwać policje która potwierdzi OC i wystawi mandat.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gosp
7 miesięcy temu ocena: 33%  1
Jak kolizja, wypadek nie z twojej winy to czym się przejmować niech płaci lamaga jak jechać nie umie.
R E K L A M A
R E K L A M A