Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Odnowili mogiłę Ignacego Buszy

› Aktualności› Samorząd 3 miesiące temu    13.05.2019
Anna Siecla
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

Rawicz. Za nieco ponad 21 tys. zł wyremontowano mogiłę Ignacego Buszy, kapitana Wojska Polskiego, powstańca wielkopolskiego.

W ubiegłym roku pisaliśmy o planach odnowienia dwóch mogił: Ignacego Buszy i Stanisława Kamińskiego. [CZYTAJ TUTAJ] Na razie udało się przywrócić blask jednej z nich.
- Stan grobów powoduje, że czyszczenie lub poprawianie obecnego materiału nie przyniesie spodziewanych efektów. Dlatego zamierzamy wykonać nowe nagrobki, według obecnego kształtu i formy wykorzystując granit - informował w ubiegłym roku Michał Turski z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej w magistracie.

Ostatecznie, jak można dowiedzieć się z gminnego profilu na portalu społecznościowym, odnawianie grobu Ignacego Buszy zakończyło się 25 kwietnia. Pierwotnie pomnik był wykonany z lastriko, teraz ten materiał zastąpiono granitem. Prace wykonała Firma Usługowo-Handlowa Piotra Kukawki z Rawicza za 21.650 zł.

Dlaczego jeden, a nie dwa?
Gmina chciała jednak wykonać także remont grobu Stanisława Kamińskiego za około 5 tys. złotych.

- Po konsultacji z Muzeum Ziemi Rawickiej oraz po dotarciu do archiwalnych zdjęć grobu okazało się, że obecny skromny pomnik powstał w latach 90. XX wieku. Pierwotnie grób Stanisława Kamińskiego był o wiele okazalszy, w formie przypominał bardziej mogiłę Ignacego Buszy. W konsekwencji, wówczas podjęto decyzję o wstrzymaniu się od wykonania wymiany obecnego pomnika - wyjaśnia BPiKS. W tegorocznym budżecie zabezpieczono również 10 tys. złotych na wykonanie nowego pomnika. Kwota może jednak ulec zmianie po opracowaniu projektu i wybraniu materiału.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Natan
3 miesiące temu ocena: 100%  1
Cześć i chwała bohaterom!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji