Pamięć o nauczycielach

Opublikowano:
Autor:

Pamięć o nauczycielach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W I Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu pielęgnowana jest tradycja opieki nad grobami zmarłych nauczycieli, którzy pochowani są na rawickim cmentarzu. \r\nPostacie byłych pedagogów uwiecznione są w „Księdze Pamięci”. Jej pierwszym redaktorem był Wincenty Figielek, a autorami wspomnień o byłych nauczycielach są absolwenci I LO.

Pierwsze karty księgi powstały w 1996 r., w pracowni informatycznej, prowadzonej wtedy przez Marka Nowaka. Idea ta zrodziła się w gronie nauczycieli, długoletnich i zasłużonych dla szkoły pracowników, m.in. Barbary Igielskiej i Wincentego Figielka. Pomysłodawcom przyświecała idea, aby „Księga Pamięci” łączyła różne pokolenia i potwierdzała ciągłość kształcenia i wychowania rawickiego „ogólniaka”.

Nauczyciele już wcześniej zwracali uwagę na fakt, że niektóre groby dawnych nauczycieli I LO, zwłaszcza tych, którzy nie mają najbliższej rodziny w Rawiczu, wymagają większej troski i pamięci. Przy różnych okazjach, jak np. Dzień Nauczyciela, Dzień Wszystkich Świętych, uczniowie i pracownicy szkoły składają na grobach kwiaty oraz zapalają znicze na wcześniej uprzątniętym przez uczniów grobie.

Obecnie klasy opiekują się 22 grobami na naszym cmentarzu. W latach, kiedy rodziła się tradycja, było ich 14. W pokoju nauczycielskim (przez cały rok szkolny) jest do wglądu aktualny wykaz nazwisk zmarłych nauczycieli. Podobny wykaz dołączany jest do protokołu Rady Pedagogicznej, a nowością w tym roku jest dostęp do księgi w wersji elektronicznej na stronie internetowej szkoły. Została także opracowana mapka rawickiego cmentarza zawierająca ogólne położenie grobów zmarłych nauczycieli. (WJ)




Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE