Pierwsze minirondo już za kilka miesięcy?

Opublikowano:
Autor:

Pierwsze minirondo już za kilka miesięcy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

RAWICZ. Na kwietniowej sesji radni w zmianach do budżetu głosowali nad zwiększeniem środków na wprowadzenie strefy „Tempo 30” w centrum miasta.

Zabezpieczona kwota była spora, bo wynosiła pół miliona złotych. Pieniądze, jak twierdzi burmistrz Grzegorz Kubik, mają zostać przeznaczone na m.in. nowe oznakowanie, ale przede wszystkim - przebudowę niektórych skrzyżowań i przejść dla pieszych w centrum na wyniesione.

Jak dowiedzieliśmy się w wydziale inwestycji i rozwoju w magistracie, w ramach zmiany organizacji ruchu w obrębie plant, planuje się przebudowę skrzyżowań: trzy w formie wyniesionych przejść dla pieszych oraz siedem w formie wyniesionej nawierzchni na całym skrzyżowaniu. (Szczegółowy wykaz skrzyżowań publikujemy poniżej.)

Trwają jeszcze ustalenia z policją co do tego, czy centrum miasta, a więc ulice po wewnętrznej stronie plant mają być strefą "Tempo 30", w której maksymalna prędkość będzie wynosić 30 km/h czy „strefą zamieszkania”, gdzie można poruszać się maksymalnie 20 km/h (takie rozwiązania stosuje się np. na osiedlach, czy - jak mówi burmistrz - na toruńskiej starówce). - Kierunek zmian jest taki, że chcemy, żeby ta przestrzeń była bardziej przyjazna dla pieszych - zaznacza burmistrz.

Rondo przy Pomniku Żołnierza
To jednak nie koniec drogowej rewolucji w mieście. Plan reorganizacji dużych skrzyżowań zakłada, że zostaną przebudowane na minironda. Na „pierwszy ogień” idzie przecięcie ulic Piłsudskiego - Wały Kościuszki - Wojska Polskiego. - To skrzyżowanie jest chyba najbardziej uciążliwe - tłumaczy Kubik dopytany, dlaczego ono jest pierwsze w kolejności. W tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 400 tys. złotych. Jak dowiadujemy się od burmistrza, podczas remontu, skrzyżowanie będzie musiało zostać całkowicie zamknięte.

20 maja ogłoszono przetarg na to zadanie. Firmy mogą składać oferty do 3 czerwca. Jak dopowiada Aleksandra Szymanowska zastępca naczelnika wydziału inwestycji i rozwoju w rawickim urzędzie, jeśli uda się wyłonić wykonawcę za pierwszym podejściem, będzie miał on maksymalnie 60 dni, by zrealizować zadanie. Jako drugie ma być przebudowane skrzyżowanie ulic Przyjemskiego - 3 Maja - Wałów Jarosława Dąbrowskiego, a trzecie - Grunwaldzkiej - Sienkiewicza - Wały Józefa Poniatowskiego.

Przebudowa przejść dla pieszych w centrum Rawicza:
w formie wyniesionych przejść dla pieszych skrzyżowania:
- Scherwentkego - Poniatowskiego (przy Domu Kultury),
- 17 Stycznia - Powstańców Wlkp,
- Grunwaldzka - Poniatowskiego (po przebudowie skrzyżowania).

w formie wyniesionej nawierzchni na całym skrzyżowaniu wraz z odprowadzeniem wód opadowych z tych skrzyżowań (coś w rodzaju progu zwalniającego):
- Wały Dąbrowskiego - Kościelna, - 3 Maja - Kramarska,
- 3 Maja - Sikorskiego, - Sikorskiego - Królowej Jadwigi,
- Grunwaldzka - Marcinkowskiego,
- Wazów - Scherwentkego,
- 17 Stycznia - Piotra Skargi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE