Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AZAMÓW DROBNE G1
R E K L A M AGazeta A1

Porządki na strzelnicy. Dlaczego wycięto okazałego dęba?

› Aktualności miesiąc temu    16.02.2020
Honorata Dmyterko
komentarzy 3 ocen 4 / 100%
A A A
 fot. internauta

Trwają prace porządkowe na pakosławskiej strzelnicy - zdemontowano wiatę strzelecką i kulochwyty, wycięto drzewa. Nie obyło się jednak bez kontrowersji.

W sierpniu ubiegłego roku konar dębu odłamał się od drzewa i spadł na elementy pakosławskiej strzelnicy. Gałąź była na tyle duża, że zniszczyła jej wyposażenie - dwa przechwytywacze i zadaszenie, powodując straty. Oszacowano je na około 2.000 zł. Wówczas członkowie miejscowego koła Ligi Obrony Kraju oczyścili teren i postanowili naprawić obiekt. Z czasem okazało się, że strzelnica wymaga większych nakładów pracy. - Przy silniejszych podmuchach wiatrów przewracane lub przechylane są drzewa, które uszkadzają elementy strzelnicy. Stanowi to także zagrożenie dla przebywających tam ludzi. Dzieje się tak, ponieważ teren ten jest pochyły i pokryty piaskiem, co stanowi niestabilne podłoże dla rosnących drzew - tłumaczy Wojciech Walkowiak z Urzędu Gminy w Pakosławiu.

Podjęto decyzję o wycince drzew, które powodowałyby dalsze uszkodzenia strzelnicy. Wniosek o wycinkę drzew do Nadleśnictwa Piaski złożyła Gmina Pakosław. 

Kiedy przystąpiono do pracy głos podniosło kilka osób, które zbulwersował fakt wycięcia dębu szypułkowego. - Przecież dębu nie wycina się tak sobie, bo źle rośnie. Takie drzewo rośnie po kilkaset lat. W okolicy jest stary wojskowy bunkier, więc śmiem twierdzić, że to drzewo mogło być świadkiem również wielu historycznych zdarzeń - mówi mieszkaniec Pakosławia, proszący o interwencję. Jak twierdzi Wojciech Walkowiak, usunięcie dębu było konieczne. - Decyzję podjęto ze względu na zły stan drzewa i jego zachwianą statykę - odchylenie od pionu o 30 stopni, posusz w koronie rzędu 50% oraz uszkodzenia spowodowane uderzeniem pioruna, a trzeba pamiętać, że rósł on na terenie strzelnicy sportowej, gdzie odbywają się zawody i treningi strzeleckie z udziałem wielu ludzi - tłumaczy urzędnik.

Urzędnik zapewnia, że na wiosnę członkowie LOK Pakosław uporządkują teren po wycince. - Nie tylko posprzątają, ale też wykonają nowe nasadzenia drzew, które będą rosły w odpowiednich odległościach, nie stwarzając nikomu zagrożenia. Na wiosnę zostaną też na nowo zamontowane kulochwyty i wiata - zapewnia urzędnik.

Więcej o modernizacji strzelnicy w Życiu Rawicza

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bartek nie dąb
miesiąc temu ocena: 100%  3
Barbarzyństwo, inaczej tego nazwać nie można. Ktoś kto wydał zgodę powinien za to siedzieć. To w Rogalinie podpiera się dęby żeby jeszcze dłużej rosły a tu jakiś pseudo dendrolog wydaje zgodę na wycinkę , bez żadnego powodu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Koń Trojański z Rawicza
miesiąc temu ocena: 50%  2
Dąb został wycięty na opał bo po podwyżce cen od nieruchomości i cen za wywóz śmieci mieszkańcy Rawicza nie mają na opał już pieniędzy;) Dziękujemy panie Kubik
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ b.
miesiąc temu ocena: 100%  1
Okazały dąb, Pani Honorato. Nie - okazałego dęba.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji