Poznaj sekrety pielęgnacji cery wrażliwej i odwodnionej

Opublikowano:
Autor:

Poznaj sekrety pielęgnacji cery wrażliwej i odwodnionej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Jeśli mycie twarzy zwykłymi kosmetykami wywołuje u Ciebie podrażnienia, zaczerwienienia, swędzenie i pieczenie skóry, a krem nie przynosi upragnionego nawilżenia to znak, że prawdopodobnie jesteś posiadaczką cery wrażliwej i odwodnionej. Przekonaj się, jak właściwie o nią dbać, by była promienna i jednolita.

Przede wszystkim zrób przegląd swoich kosmetyków do pielęgnacji i pozbądź się tych z syntetycznymi barwnikami oraz aromatami mogącymi wywoływać podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Zapomnij o stosowaniu zwykłego mydła czy żelu do oczyszczania. Dla Ciebie idealne produkty to te hipoalergiczne o bezzapachowych formułach i łagodnych składach, najczęściej z neutralnym pH, które delikatnie myją i nawilżają.

 

Charakterystyka cery

Biorąc pod lupę właściwości skóry wrażliwej i odwodnionej, zacznijmy od jej osłabionej warstwy ochronnej, która jest narażona na utratę wilgoci i przestaje się bronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce, wiatr czy mróz. Objawia się to bardzo szybkim pojawieniem się zaczerwienień, swędzenia, uczucia ściągnięcia i pieczenia oraz nadmiernym łuszczeniem. Łatwo jest ją uszkodzić i zwiększyć jej przepuszczalność, co w konsekwencji może doprowadzić do przenikania w głąb drażniących substancji i wywołania stanów zapalnych.

 

Przyczyny powstawania nadwrażliwości skóry

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale ogromny wpływ na to, że Twoja skóra staje się wrażliwa ma... niewłaściwa pielęgnacja. Produkty z czynnikami drażniącymi, źle dobrane do typu cery mogą powodować nadmierną utratę wilgoci i podrażnienia. Tuż za nią na długiej czarnej liście winowajców znajdują się uwarunkowania genetyczne (niezależne od nas), permanentne wystawianie twarzy na oddziaływanie środków chemicznych, problemy związane z naczyniami krwionośnymi, a także częste naruszanie bariery ochronnej naskórka. Trzeba wspomnieć także o niezdrowym trybie życia, spożywaniu zbyt małej ilości wody oraz braku ruchu.

 

Prawidłowa pielęgnacja

To klucz do zachowania zdrowego i młodego stanu skóry. Pamiętaj, że ta wrażliwa szybciej się starzeje, co jest związane z utratą przez nią kwasu hialuronowego oraz rozpadu kolagenu. Do oczyszczania zaopatrz się w płyn micelarny (który tak, jak pozostałe kosmetyki powinien być bezzapachowy i łagodny), najlepiej o właściwościach kojących i łagodzących. Szeroki wybór tanich i delikatnych preparatów posiada w swojej ofercie polska marka  DeliaNie trzyj cery, lecz delikatnie rozprowadzaj emulsję dłońmi lub za pomocą wacika. Stosuj olejek myjący, który nie wymaga użycia wody (twarda powoduje wysuszanie i podrażnianie). Jego zadaniem jest wzmacnianie bariery ochronnej i zatrzymywanie wilgoci w komórkach. Nawilżanie zapewnią kremy na dzień (wzbogacone w filtr SPF) i na noc o formułach wzmacniających mechanizmy obronne naskórka. Raz w tygodniu (nie częściej) możesz nałożyć maskę hydrożelową, która załagodzi ewentualne podrażnienia i zaczerwienienia, a także przywróci właściwy poziom nawilżenia. Zaopatrz się także w mgiełkę odświeżającą zwłaszcza jeśli pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu. Regularne spryskiwanie twarzy nie dopuści do jej odwodnienia. Większość produktów dostępnych w drogeriach możesz stosować na makijaż bez obawy o jego rozmazanie.

 

Te składniki są dla Ciebie!

Skoro już wiesz, jak pielęgnować twarz, przekonaj się czym najlepiej to robić, a dokładniej jakich składników szukać w kosmetykach. Pokochaj aloes, czyli zieloną roślinę leczniczą, której liście aż w 99% są zbudowane z wody. To źródło witamin A, C i E, kwasu foliowego, witamin B6, B12 oraz minerałów, które dogłębnie nawilża, łagodzi podrażnienia, a także działa przeciwzapalnie. Równie delikatny i kojący jest lotos przyczyniający się do regeneracji skóry, redukcji przebarwień oraz podrażnień. Kwiat poprawia mikrokrążenie, odżywia i wzmacnia cerę. Ekstrakt ze śluzu ślimaka, choć nie brzmi zachęcająco, to superwsparcie Twojej skóry. Zwiększa jej odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne, naprawia mikrouszkodzenia, wspiera w procesach naprawczych. Nie zapominaj o dobroczynnym wpływie naturalnych olejków roślinnych, takich jak cytrynowy, różany i neroli.

foto1

Co powinnaś widzieć?

Oprócz właściwej pielęgnacji równie istotne są nawyki i przyzwyczajenia, których przestrzeganie uchroni Cię przed nieprzyjemnym uczuciem dyskomfortu na skórze. Po pierwsze, chroń twarz, szyję i dekolt przed słońcem oraz mrozem. W upalne dni nie wychodź z domu bez zastosowania kremu z filtrem, zaś zimą dobrego kremu nawilżającego. Unikaj także bezpośredniej ekspozycji na szkodliwe promieniowanie oraz ujemne temperatury, jeśli to możliwe noś okrycia głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Po drugie, nie eksperymentuj z nowymi kosmetykami. To, że na drogeryjnych półkach co chwila pojawiają się kolorowe i kuszące tubki i buteleczki nie oznacza, że musisz je natychmiast wypróbować. Postaw na sprawdzone preparaty, które dobrze znasz i wiesz, że są dla Ciebie bezpieczne. Po trzecie, unikaj różnego rodzaju używek, alkoholu, kofeiny, a także ostrych przypraw. Dzięki tym prostym zasadom nie będziesz miała problemów z utrzymaniem zdrowego stanu naskórka.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE