Promocja książki o Powstaniu Wielkopolskim [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Promocja książki o Powstaniu Wielkopolskim [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Dokładnie w setną rocznicę I bitwy o Rawicz, w Sali Porterowej rawickiego ratusza odbyła się promocja książki autorstwa Henryka Pawłowskiego „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na ziemi rawickiej. Historia i tradycja".

Uczestniczyli w niej włodarze gmin ziemi rawickiej oraz młodzież z I LO. Gościem specjalnym był poseł Jan Dziedziczak.

Promocyjne spotkanie prowadziła dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej, Adriana Miara. Omówiła zeszłoroczne poczynania w ramach jubileuszowego projektu „Rawickie drogi do wolności”, w który wpisuje się również publikacja Henryka Pawłowskiego. W muzealnej ofercie upamiętniającej setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości znalazły się prelekcje, wystawy,.spacery tematyczne o tematyce powstańczej oraz współorganizacja z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, rajdów. Wydano również przewodnik turystyczny „Szlakiem Walk Powstańców Wielkopolskich o Rawicz”, który opracowała Marta Hamielec. Na realizację projektu muzeum otrzymało dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (40 tys. zł.) w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Jan Dziedziczak podkreślił, że wolność została wywalczona z bronią w ręce, ale nie została dana na zawsze. Teraz musimy sprostać obowiązkowi jej chronienia i szanowania. Trzeba kultywować wszelkie przejawy polskości, jak tradycja, język, kultura i historia, dbać o przekaz dla następnych pokoleń. Na tym polega współczesny patriotyzm.

Obszerny referat „Insurekcja czy wojna? Czym było Powstanie Wielkopolskie?” wygłosił Zbigniew Pilarczyk, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, historyk specjalizujący się w dziedzinie historii wojskowości, kierownik Zakładu Historii Wojskowości Instytutu Historii UAM. Jest autorem wstępu do promowanej książki. Omówił kontekst społeczny i wojskowy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Szczególną uwagę zwrócił na działalność niepodległościową w okresie poprzedzającym wystąpienia zbrojne i sytuację międzynarodową.

Henryk Pawłowski w swoim bardzo osobistym wystąpieniu, skupił się na przedstawieniu motywacji pisania dokumentalnych książek o tematyce regionalno-historycznej. Podkreślił, że motorem tych poczynań jest z jednej strony fascynacja starymi fotografiami, z drugiej dzieciństwo, które minęło w atmosferze rodzinnych, powstańczych wspomnień i stykania się na co dzień z zabytkami. Łączą historię z teraźniejszością, co trzeba przekazywać następnym pokoleniom.

Książka, a w zasadzie album, „Powstanie wielkopolskie 1918-1919 na ziemi rawickiej. Historia i tradycja” zawiera zawierają fotografie i dokumenty ze zbiorów Muzeum Ziemi Rawickiej, w tym wiele dotąd niepublikowanych oraz zdjęcia współczesne, ukazujące miejsca związane z wydarzeniami sprzed stu lat. Towarzyszy im szczegółowe kalendarium powstania, zawierające najważniejsze fakty polityczne i wojskowe, począwszy od wybuchu I wojny światowej do czasów integracji byłej dzielny pruskiej z Rzeczpospolitą, oraz najpełniejsze, jak dotąd, zestawienie powstańczych wydarzeń na ziemi rawickiej, a także późniejszych (do roku 1934), będących bezpośrednim ich następstwem.

Po spotkaniu każdy uczestnik spotkania otrzymał książkę w prezencie. Można też było uzyskać autograf autora.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE