Przypadek gruźlicy na terenie naszego powiatu

Opublikowano:
Autor:

Przypadek gruźlicy na terenie naszego powiatu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Na terenie naszego powiatu odnotowano przypadek gruźlicy. To drugie zachorowanie w tym roku. W ubiegłym również odnotowano dwa przypadki.

Pacjentka została poddana leczeniu, a środowisko, w którym przebywała, objęliśmy nadzorem - zaznacza Grażyna Marczyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawiczu i zastrzega: - Wczesne wykrycie i prawidłowe leczenie prowadzi do wyleczenia prawie wszystkich chorych. Jest to obecnie choroba w pełni wyleczalna.

Kobieta, u której stwierdzono gruźlicę, od dłuższego czasu uskarżała się na kaszel.

Udała się do lekarza i w dalszej diagnostyce stwierdzono gruźlicę prątkującą. Chora została skierowana do specjalistycznego szpitala. W międzyczasie, w związku z tym, że w takich przypadkach, to nasz obowiązek, objęliśmy nadzorem epidemiologicznym środowisko, w którym przebywała, m.in. miejsce pracy. Okazało się, że musimy objąć tym nadzorem jedną z placówek oświatowych na naszym terenie: personel i dzieci, które miały z nią niewielki kontakt - podkreśla Grażyna Marczyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawiczu.

Dopowiada, że dzieci zostały przebadane i znajdują się pod opieką lekarza pediatry.

Gruźlica jest chorobą zakaźną - wywołaną przez bakterię - prątek gruźlicy. - Źródłem zakażenia prątkiem jest najczęściej chory na gruźlicę prątkujący. Taki chory podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania, głośnego śmiechu, czy mówienia wydala prątki wraz z kropelkami śluzu. Kropelki z zawartymi prątkami unoszą się w powietrzu, wysychają i opadają wraz z wydychanym powietrzem, mogą dostać się do płuc. Tam się „zagnieżdżają” i dochodzi do zakażenia - opisuje dyrektor Marczyńska.

Zakażenie tą drogą jest najczęstszym, ale jak zastrzega dyrektor - nie każde spotkanie się z osobą chorą na gruźlicę płuc, wywołuje zakażenie. Zależy to od bardzo wielu czynników, w tym: ilości czasu spędzonego z chorym, intensywności objawów chorobowych chorego, czy naszego zdrowia i kondycji fizycznej.

Noworodki w Polsce przeciw gruźlicy szczepi się w pierwszej dobie życia.

Jak ustrzec się przed gruźlicą? Na co w szczególności zwrócić uwagę? Co jest prawdą na temat tej choroby? Szczegóły w aktualnym "Życiu Rawicza".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE