Rawickie karetki będą wysyłane z... Konina

Opublikowano:
Autor:

Rawickie karetki będą wysyłane z... Konina - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Do tej pory całym województwie działało 5 dyspozytorni, a od dziś zostały tylko dwie. Oznacza to, że każda z nich obsługiwać będzie średnio około 1 mln 700 tys. osób.

Urząd wojewódzki, odpowiedzialny za system ratownictwa medycznego, podzielił cały teren na dwa rejony operacyjne: Poznań i Konin. Powiat rawicki jest przyporządkowany pod Konin. Ta dyspozytornia będzie wysyłać 61 karetek z całego regionu. Miejsce stacjonowania karetek się nie zmieni. Nadal będzie to szpitalny parking. Nie zmieni się także ilość pojazdów obsługujących powiat - jedna karetka podstawowa, jedna specjalistyczna, a jedna transportowa.

Jaka jest przyczyna wprowadzania zmian?
Zapytaliśmy o to Tomasza Stube, rzecznika prasowego wojewody. Wyjaśnił, że reorganizacja ta była planowana już od kilku lat. W dokładnie, w 2011 roku, ministerstwo zdrowia uznało, że dyspozytornie medyczne powinny być skoncentrowane.

- Wojewódzkie plany działania systemu PRM już od połowy 2011 r. przewidywały stopniową reorganizację systemu powiadamiania ratunkowego - tłumaczy Tomasz Stube. Wyjaśnia, że na przestrzeni ostatnich 5 lat nastąpiła redukcja liczby dyspozytorni medycznych także w województwie wielkopolskim - z 31 do 5 (na koniec IV kwartału 2014 r).

To nie koniec przekształceń w Wielkopolsce
- Na dzień dzisiejszy w całym kraju działają wyłącznie wielostanowiskowe dyspozytornie medyczne w maksymalnej liczbie - 42. Docelowo,od 1 stycznia 2028 r. na każde województwo będzie przypadała jedna dyspozytornia medyczna, z wyłączeniem województw śląskiego i mazowieckiego, gdzie - z uwagi na znaczną liczbę mieszkańców - przewiduje się po dwie dyspozytornie medyczne - informuje przedstawiciel wojewody. Dopowiada, że - zgodnie z zatwierdzonym przez ministra zdrowia 20 lutego Wojewódzkim Planem Działania Systemu PRM - konsolidacja dyspozytorni medycznych rozpoczęła się 11 marca. Zakończyła się dziś. Obecnie funkcjonują wyłącznie 2 dyspozytornie medyczne.

Będzie lepiej, czy gorzej?
Czy, zdaniem wojewody, mniejsza ilość dyspozytorni nie wpłynie negatywnie na pracę zespołów ratownictwa, a tym samym nie pogorszy się czas dotarcia do pacjentów? Tomasz Stube zapewnia, że tak się nie stanie.

- Tworzenie wielostanowiskowych dyspozytorni medycznych poprawia zarządzanie zespołami ratownictwa medycznego (ZRM) i przynosi wymierne korzyści - głównie w postaci skrócenia mediany czasu dojazdu ZRM na miejsce zdarzenia oraz lepszego ich wykorzystania - twierdzi rzecznik. - Dyspozytornia medyczna, zarządzająca znaczną liczbą ZRM, zdolna jest do koordynowania akcji medycznej w zdarzeniach z dużą liczbą poszkodowanych i stanowić ma punkt centralny systemu PRM na terenie województwa. W związku z konsolidacją dyspozytorni medycznych przewidywana jest poprawa w zakresie funkcjonowania ZRM na terenie województwa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE