Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Rondo przy "wschodniej obwodnicy" otrzymało nazwę

› Aktualności 6 miesięcy temu    4.02.2019
Grzegorz Heluszka
komentarzy 12 ocen 15 / 27%
A A A

Rondo przy tak zwanej "wschodniej obwodnicy" Rawicza otrzymało nazwę. Na pamiątkę potyczek, które rozgrywały się w tych okolicach podczas Powstania Wielkopolskiego nadano mu imię "Rondo Bitew o Rawicz 1919 r."

4 lutego, w setną rocznicę pierwszej z dwóch bitew o Rawicz, odsłonięto tablicę informującą o tamtych historycznych wydarzeniach. W obecnosci zaproszonych gości odsłonili ją: wicestarosta Jakub Moryson i burmistrz Grzegorz Kubik - inicjatorzy uchwały o nadaniu rondu nazwy.

4 i 5 lutego 1919 roku powstańcy wielkopolscy podjęli próby odbicia Rawicza zajętego przez Niemców. Stoczyli kilka zwycięskich potyczek, zajęli Łaszczyn i dotarli pod Szymanowo. Jednak Rawicza nie zdobyto. Zginęło kilkudziesięciu powstańców, a kilkuset zostało rannych.

Uroczystość odsłonięcia tablicy historycznej poprzedziła promocja książki Henryka Pawłowskiego pt. "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na ziemi rawickiej".

+ 4 głosów: 15 (27%) 11 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (13)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bardziej trafna nazwa
6 miesięcy temu 13
"Rondo walk o stołki"
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czas leczy rany.
6 miesięcy temu ocena: 94%  12
Już w zeszłym roku przytulili się do ścieżki rowerowej, teraz do ronda, jeszcze trochę i uznają zasadność budowy tej drogi, oraz strefy przemysłowej
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Chłopy 2
6 miesięcy temu ocena: 80%  11
Towarzysze... - Razem, razem, razem...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rondo
6 miesięcy temu ocena: 91%  10
Trzy miesiące temu skakali sobie do gardeł, konferencje robili, a teraz proszę razem odsłaniają. Ręce opadają
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Takim to wszystko jedno
6 miesięcy temu ocena: 86%  9
Konfidencja, i wszystko jasne. Gimnastyczny kręgosłup.
~ Brak zajęć
6 miesięcy temu ocena: 90%  8
Widać, że panowie ze zdjęcia bardzo się nudzą. Trzeba zabić czas nudów.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rądo ;)
6 miesięcy temu ocena: 86%  7
Rondo potyczek, których nie było. https://www.tadeuszpawlowski.p... XD
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ łykajacy Pelikanie
6 miesięcy temu 6
do specjalisty od obwodnic. Jak dla takiego Rawicza to jest to zajebista obwodnica.
~ Do łykającego jak pelikan.
6 miesięcy temu ocena: 0%  5
Nie, widać że nie kumasz. Chodzi o to, że zwykłą ulicę niczym się nie wyróżniającą nazwano wielką wschodnią obwodnicą, bo inaczej z Szymanowa trzeba było jechać przez światła przy TESCO i dalej w stronę gazometu. Obwodnica to raczej droga szybkiego ruchu omijająca większą aglomerację, a tutaj wielkie drogi dla Rawicza.
~ Do pelikana
6 miesięcy temu ocena: 100%  4
A ta obwodnica DK36 to zasługa obecnie panującego, że to porównujesz.
~ c.d.
6 miesięcy temu 3
I w ten sposób cały wielki artykuł, wywód, bo akurat w tym miejscu może nie było potyczki. Dobrze, że propaganda wschodniej obwodnicy Rawicza o długości aż 1 km, z dwoma rondami i stopem na środku z torami ma się dobrze. Tymczasem jest to obwodnica Gazometu, RAWAG-u i składowiska śmieci. Obwodnica to jest teraz jako DK36. Porównajcie sobie.
~ Poczytałeś i łyknąłeś jak pelikan. Otrząśnij się, bądź sobą...
6 miesięcy temu 2
Czepianie się, byli czy nie byli akurat w tym miejscu, tym konkretnym punkcie. Minimum Powstańcy widzieli zabudowania miasta z obrzeży lasku przy Szymanowie, co we wspomnieniach Zakrzewskiego jest opisane. To niedaleko tego ronda, wtedy wręcz w zasięgu wzroku, bo zdjęcia lat '40 z samolotów ukazują, że te tereny to były wtedy pola, a nie jak dzisiaj lasek. Bitwy o Rawicz przegranej. Co roku w stolicy upamiętnia się nieudane Powstanie Warszawskie, o wiele tragiczniejsze w skutkach i jest dobrze, bo szacunek za przeciwstawienie się najeźdźcy się należy. Kamiński też zginął od granatu w okolicy skrzyżowania Słupia/Sarnowa/Sikorzyn/Szymanowo, to czemu w Rawiczu jest ulica jego imienia? Idąc tym tokiem myślenia po co w Rawiczu stał wcześniej pomnik Powstańca (teraz nieznanego żołnierza), skoro w czasie walk o Rawicz, stopa żadnego z nich nie stanęła w mieście? Tymczasem w Warszawie przy grobie nieznanego Żołnierza jest tablica upamiętniająca Walki o Rawicz. Jakieś własne refleksje?
~ Gratulacje.
6 miesięcy temu ocena: 90%  1
Kolejny sukces odnotowany. I to na "Autostradzie Pawłowskiego". Trochę obciach.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji