Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Ruszył przetarg na rewitalizację rynku

› Aktualności› Samorząd 3 miesiące temu    16.05.2019
Anna Siecla
komentarzy 14 ocen 14 / 14%
A A A
 fot. UMiG Rawicz

RAWICZ. Nie w marcu ani kwietniu, ale w połowie maja. Ogłoszono przetarg na jedno z największych i najważniejszych zadań tej kadencji - przebudowę rynku i deptaków. Szacowany koszt zadania to około 10 mln złotych.

Jak przekazywano już wcześniej, przedsięwzięcie będzie podzielone na kilka zakresów. Najpierw ma zostać wyłoniony wykonawca, który zajmie się przebudową rynku. Drugim etapem ma być odnowienie ul. Wojska Polskiego, a trzecim – ul. 17 Stycznia. Kilka miesięcy temu burmistrz przekazywał, że plan jest taki, że rynek ma być przebudowany w rok od podpisania umowy, a każdy z deptaków - po pół roku.

[ZOBACZ TUTAJ - Rewitalizacja rynku ma ruszyć jeszcze w tym roku]

- Rynek to serce miasta, dlatego zależy nam na wyborze takiego wykonawcy, który swoją pracę zrealizuje rzetelnie i terminowo. Działamy na delikatnej tkance, jaką jest centrum miasta i gminy, co wymaga organizacji i kompetencji ze strony podmiotu, który podejmie się tego zadania. Do ogłoszonego przetargu przygotowujemy się właściwie od początku poprzedniej kadencji, bo całość projektu trzeba było stworzyć od podstaw, skonsultować z konserwatorem, mieszkańcami i znaleźć rozwiązania kompromisowe, zadowalające każdą stronę - tłumaczy Grzegorz Kubik.

Remont ma być gruntowny
W ramach zadania ma zostać m.in. przebudowana nawierzchnia rynku, zbudowana sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna i deszczowa, wykonane nowe oświetlenie (montaż opraw na słupach oraz wykonanie oświetlenia iluminacyjnego w posadzce), wykonana komora technologicznej fontanny, rozebrany budynek toalet czy zamontowane elementy małej architektury (m.in. ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice ogłoszeniowe, maszty flagowe). Mają zostać również posadzone dodatkowe drzewa.

Grzegorz Kubik przekazuje, że zarówno w specyfikacji technicznej, jak i umowie znajdą się zapisy zapewniające bezpieczeństwo uczestników ruchu oraz minimalną liczbę miejsc postojowych podczas prowadzenia prac. Ponadto osobnym postępowaniem przetargowym wyłoniony zostanie dostawca elementów małej architektury wraz ze słupami oświetleniowymi i oprawami. - Takie postępowanie ma na celu zapewnienie jednolitości w formie i materiale poszczególnych elementów małej architektury - informuje Wydział Inwestycji i Rozwoju w rawickim urzędzie.

Utrudnienia
Szeroki zakres inwestycji oznacza znaczące utrudnienia dla mieszkańców. - Chcemy zminimalizować skalę utrudnień, ale przy inwestycji w takim miejscu musimy liczyć się z tym, że problemy będą występowały. Proszę o wyrozumiałość mieszkańców, szczególnie że rynek to dobro całej naszej rawickiej wspólnoty. Będzie trudno, ale czekaliśmy na to czterdzieści lat - mówi burmistrz.

Termin
Firmy mogą składać oferty do 4 czerwca. To, kiedy remont ruszy będzie zależeć od tego, ilu przetargów będzie trzeba, by wyłonić wykonawcę. Jak jednak widnieje w specyfikacji technicznej, roboty wodno-kanalizacyjne powinny zostać zakończone najpóźniej do października 2019 roku.

W tym roku na to zadanie zabezpieczono w budżecie 4,9 mln złotych. Gmina starała się o dofinansowanie w Urzędzie Marszałkowskim, ale po rozstrzygnięciu konkursu okazało się, że zabrakło kilku punktów, by znaleźć się na miejscu gwarantującym środki. Samorząd nie zgadzał się z decyzją marszałka i złożył odwołanie. Obecnie czeka na decyzję.

[CZYTAJ TAKŻE - Czy będzie dofinansowanie rewitalizacji? Ogłoszono wyniki]

Wydarzenia, które do tej pory odbywały się na rynku, m.in. Święto Rawicza, będą przeniesione np. na targowisko czy do parku przy Domu Kultury.

+ 2 głosów: 14 (14%) 12 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (14)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Krzysiek
2 miesiące temu 14
Kto zajmie się kanalizacją? Czy zostanie to zlecone tej firmie- http://lesgaz.com... ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Miś Obserwator
3 miesiące temu ocena: 90%  13
Wybierzecie takiego który zrobi to najtaniej, innej opcji nie macie. A gwarancji że zrobi to dobrze nie ma już wcale. Planty też miały być super, a co mamy zakazy i nakazy, a wykonanie robót beznadziejne. Te tabliczki z hulajnogą to już przesada.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ M....a
3 miesiące temu ocena: 60%  12
Sprawia Ci przyjemność wypisywanie głupot? Niski poziom
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ regulaminowy
3 miesiące temu ocena: 67%  11
Niech włodarz już tworzy zawczasu regulamin korzystania z rynku i deptaków po przebudowie tzn. czego tam nie będzie można robić. Bo to, że skakać po nawierzchni deptaku i rynku nie będzie wolno, to już ogólnie wiadomo.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ok
3 miesiące temu ocena: 9%  10
Aleś ty mądry????
~ Ok
3 miesiące temu ocena: 8%  9
Aleś ty mądry????
~ aop
3 miesiące temu ocena: 59%  8
Nie ukrywam, że boję się tego co zostanie wymyślone po tym jak patrzę na to co zrobiono z wejściami/zejściami na planty. Pytanie czy po remoncie rynku i deptaków rodzic z dziecięcym wózkiem, albo niepełnosprawny będzie w stanie w ogóle przebić się przez centrum bez pomocy. Oby nie porobili wszędzie stopni, krawężników, słupków i ogólnie szeroko pojętych przeszkód architektonicznych których w tym mieście jest niezliczona ilość - a te najnowsze przeszkody to ogólnie planty jako całość. Obecnie z wózkiem nie idzie po prostu przeciąć plant idąc po drodze w stronę miasta, tylko trzeba ominąć nadrabiając setki metrów. A widział ktoś osobę niepełnosprawną na plantach ? ja też nie.... Przed remontem plant też nie szło tak łatwo przejść przez planty z wózkiem, ale myślałem że idziemy do przodu, w przyszłość i że będzie lepiej a nie gorzej. Do tego przejścia dla pieszych zakończone kilkunastocentymetrowymi krawężnikami.....Mimo wszystko powodzenia z rynkiem. Poczekamy, zobaczymy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zakłady zbieram
3 miesiące temu ocena: 76%  7
Obstawiam nie dokończenie remontu i za sam rynek 15 mln. Ktoś ma inne propozycję?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tulipan
3 miesiące temu ocena: 62%  6
Jak zwykle panowie zajmujecie się pierdołami Jednak w polityce najważniejsze jest wygranie wyborów. Po rewitalizacji rynku i deptaków SILNI mają następną kadencje.Jakis zakładzik?
~ abc
3 miesiące temu ocena: 73%  5
A ja się zakładam że wszystko będzie spartolone jak ratusz ,planty misio oni za co sie nie wezmą to jest bubel nad buble !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ JANEK
3 miesiące temu ocena: 63%  4
ŻYJMY NADZIEJĄ ŻE NIKOGO NIE ZNAJDĄ A MY ICH POGONIMY NA CZTERY WIATRY DOŚĆ BUBLI W TYM NASZYM RAWICZU
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Miś Fantasta
3 miesiące temu ocena: 100%  3
( ...aa) to typ człowieka SILNIE zauroczonego, dla niego wystarczy byle co i już się cieszy.
~ do... aa
3 miesiące temu ocena: 100%  2
Cała prawda bubel goni bubel nic do końca nie zrobione. DO AA JAK CI SIĘ PODOBA TAKA TECHNIKA I ROZWÓJ TO ALBO JESTEŚ ŚLEPY ALBO Z OBOZU SILNYCH KTÓRYM PAPRANINA ZASŁANIA ŚWIAT.JESTEM ZA TYM ABY RAWICZ SIĘ ROZWIJAŁ ALE LEPIEJ ZROBIĆ MNIEJ A DOBRZE I NIKT WTEDY NIE BĘDZIE KRYTYKOWAŁ.!!!!!!!!!!!!!!
~ ....aa
3 miesiące temu ocena: 8%  1
Jak takie buble to się wyprowadz. Lubisz żyć w PRL?albo do buszu jak technika i rozwój Cię przeraża