Smog nad Rawiczem. Jak z nim walczyć?

Opublikowano:
Autor:

Smog nad Rawiczem. Jak z nim walczyć? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

"No przegięcie" - napisał w wiadomości do redakcji internauta i załączył zdjęcia, na których uchwycił czarny dym wydobywający się z komina jednej z posesji. Podobne wiadomości podsyłacie nam na redakcyjną skrzynkę bardzo często.

W sezonie grzewczym powietrze ulega znacznemu pogorszeniu. To - jak już pisaliśmy na łamach "Życia Rawicza" - przez złą technikę rozpalania i palenia w piecach węglowych. Wiele osób rozpala "od dołu" zamiast zasypać komorę do pełna węglem i rozpalić od góry drewno rozpałkowe. A właśnie rozpalanie od dołu generuje gęsty, czarny dym. Problemem jest również spalanie nieodpowiednich paliw oraz śmieci.

W ten sposób wytwarzają się niebezpieczne gazy i dymy, w skład których wchodzą szkodliwe pyły zawierające m.in. metale ciężkie, tlenek węgla (czad) czy toksyczne dioksyny. Wdychanie takich gazów jest niebezpieczne i powoduje m.in. schorzenia układu oddechowego, nerwowego, odpornościowego czy udary mózgu.

Warto mieć na uwadze fakt, że spalanie śmieci w piecu nie spowoduje, że oszczędzimy na wywozie odpadów. Płacimy przecież od osoby, a nie od ich ilości. Ponadto, spalanie odpadów w domowych piecach przyczynia się też do odkładania „mokrej sadzy", która może uszkodzić przewody kominowe, a nawet - wywołać pożar budynku.

Kary za trucie z komina
Rawicki magistrat przypomina, że trucie z komina może być ukarane grzywną. Oprócz tego, urzędnicy mogą kontrolować posesje, jeśli otrzymają zgłoszenie od sąsiada lub od osoby, która zaobserwuje, po jakości dymu, że ktoś pali w piecu nieprawidłowo. Po zgłoszeniu, dwie osoby wyznaczone przez urząd będą udawały się do właścicieli i to weryfikowały. Sprawdzą głównie, jaki rodzaj paliwa jest spalany. (CZYTAJ)

Jak rawiczanie mogą walczyć ze smogiem?
- Obecnie można skorzystać z dofinansowania kosztów wymiany źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych (CZYTAJ) i dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze", które realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu - przekazuje Centrum Informacyjne Burmistrza. - Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Miasta i Gminy, kontaktując się z Zespołem Ochrony Środowiska pod numerem: 65/546-54-39 lub e-mailowo: d.domaniecki@rawicz.eu, k.gorczak@rawicz.eu - dodaje przedstawiciel centrum.

Jak pisaliśmy na portalu, rawicki samorząd stara się o dofinansowanie na zamontowanie w mieście czujników jakości powietrza. Wyniki konkursu mają być znane jeszcze w tym miesiącu. (CZYTAJ)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE