Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Spór o czynsze zakładów pogrzebowych, w tle skarga do CBA

› Aktualności ponad rok temu    5.05.2018
Karol Pospiech
komentarzy 238 ocen 4 / 50%
A A A
 fot. fotolia.com

Trwa spór między firmami pogrzebowymi z ul. Kadeckiej a Zakładem Usług Komunalnych i burmistrzem Rawicza. Poszło o stawki czynszu za wynajem gminnych lokali. Anonimowy donos w trafił nawet do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Przy ul. Kadeckiej funkcjonują trzy zakłady pogrzebowe. Każdy wynajmuje gminny lokal. I do tej pory każdy też płacił inną stawkę czynszu, zaoferowaną w przetargu. Nie były to wysokie kwoty - od kilkuset do nieco ponad tysiąca złotych miesięczne.

Przetarg i efekt domina
Sytuacja zmieniła się w ubiegłym roku. Po eksmisji jednej z firm pogrzebowych, ZUK ogłosił przetarg na najem lokalu. Spodziewając się zainteresowania, cenę wywoławczą czynszu ustalił na 6.000 zł (wcześniej miesięczna stawka za najem wynosiła 1.150 zł). Do przetargu, we wrześniu, stanęło dwóch przedsiębiorców - też branży pogrzebowej. Tak podbijali cenę, że ostatecznie stanęła na 11 tys. zł.

W tym czasie Biuro Audytu i Kontroli Urzędu Miasta i Gminy Rawicz sprawdzało Zakład Usług Komunalnych (od lipca do października 2017 r.). Jak ustaliliśmy kontrola zakończyła się wydaniem zalecenia, by ZUK podjął działania zmierzające do „optymalizacji uzyskiwanych przychodów z tytułu czynszu dla lokali użytkowych podobnej branży”. Wobec tego, dyrekcja ZUK-u podwyżkę zaproponowała także pozostałym dwóm zakładom pogrzebowym - do 6.000 zł netto.

Ci odmówili przyjęcia nowych warunków. - Nowej stawki płacić nie będziemy, bo nas nie stać. ZUK tłumaczy się tym, że ta podwyżka jest dlatego, że chcą wyrównać stawki w tej samej branży. To jest jakiś absurd - stwierdził w rozmowie z „Życiem” Jacek Sęk, właściciel „Archonu”.

Jak nas poinformował właściciel Archonu, sprawa została skierowana na drogę sądową.

W międzyczasie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego miała wpłynąć anonimowa skarga, dotycząca właśnie czynszów przy Kadeckiej, wskazująca na rażące dysproporcje w stawkach za lokale o podobnym standardzie.

- Ze względu na brak właściwości rozpatrzenia sprawy, 15 lutego przekazaliśmy ją do rady miejskiej gminy Rawicz - poinformował redakcję Temistokles Brodowski, rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 

- Myślę, że to jest walka konkurencji, która tam się toczy, w ramach tych firm, które funkcjonują na tym obszarze i tej samej branży - komentuje reakcję na zmianę czynszów i pismo do CBA Grzegorz Kubik.

Więcej na ten temat w aktualnym wydaniu Życia Rawicza

R E K L A M ASRT 20-24 maj 2019 MOŻDŻANOWSKA
R E K L A M A
R E K L A M A
+ 2 głosów: 4 (50%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
R E K L A M A
R E K L A M A