Szkody łowieckie mają być zgłaszane do gminy

Opublikowano:
Autor:

Szkody łowieckie mają być zgłaszane do gminy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Od kwietnia wnioski o szacowanie szkód wyrządzanych przez dziką zwierzynę w uprawach rolnicy muszą składać do urzędów gmin. Szacowania strat dokonuje specjalny zespół z udziałem przedstawiciela gminy albo sołtysa, zarządcy obwodu łowieckiego oraz poszkodowanego rolnika.

Nowelizację ustawy Prawo łowieckie prezydent podpisał 28 marca. Określa ona, m.in. zasady i procedurę szacowania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez zwierzynę łowną czy podczas polowań. Zgodnie ze zmienionym prawem, rolnik będzie musiał składać wniosek o szacowanie szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny do właściwego urzędu z dokładnym wskazaniem miejsca wystąpienia szkody oraz rodzajem uszkodzonej uprawy. Wniosek ten musi zostać złożony w terminie umożliwiającym dokonanie szacowania.

Zgodnie z nowelizacją określeniem wysokości strat na polach rolnika będzie zajmować się zespół złożony z przedstawicieli gminy, koła łowieckiego oraz właściciela lub posiadacza gruntów.

- Oszacowanie szkody musi nastąpić w ciągu 7 dni od złożenia przez rolnika wniosku, a sołtys lub urzędnik gminy ma 3 dni na określenie terminu szacowania i powiadomienie o nim rolnika i koła łowieckiego - informuje Mariusz Maćkowiak, łowczy z Koła Łowieckiego „DROP”. Zgodnie z prawem, szacowanie ma składać się z oględzin oraz z szacowania ostatecznego. Na tym etapie w ocenie rozmiaru szkody nie bierze udziału przedstawiciel izby rolniczej. - Jeśli przedstawiciel koła i rolnik nie będą mieli uwag co do wysokości odszkodowania, to koło łowieckie będzie miało 30 dni na wypłacenie rekompensaty. Jeżeli jednak rolnik lub myśliwy będzie chciał się odwołać od wyniku szacowania, wówczas musi złożyć podanie do właściwego nadleśniczego Lasów Państwowych, na terenie powiatu rawickiego w 99% jest to Nadleśnictwo Piaski. W ponownym szacowaniu szkód będzie mógł wziąć udział także przedstawiciel samorządu rolniczego, jeśli wniosek o to złoży rolnik - tłumaczy myśliwy.

Dlaczego zmiany budzą kontrowersje, zwłaszcza wśród sołtysów? Co powinien zawierać wniosek o oszacowanie szkód i co robić, by nie dochodziło do wystąpienia szkód w uprawach? Szczegóły w bieżącym wydaniu Życia Rawicza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE