Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Szpital 1,5 miliona na minusie

› Aktualności› Samorząd 7 miesięcy temu    8.10.2018
Joanna Miśkowiak
komentarzy 22 ocen 5 / 40%
A A A
 fot. archiwum

Rada Powiatu Rawickiego, na ostatniej sesji, wydała stanowisko dotyczące sytuacji finansowej szpitala. Czy rzeczywiście jest ona bardzo zła?

„Mając pełną świadomość stale pogarszającej się sytuacji finansowej i kadrowej Szpitala Powiatowego oczekujemy podjęcia działań mających na celu zwiększenie wartości umów we wszystkich rodzajach świadczeń opieki zdrowotnej wymagających zaangażowania personelu medycznego i niemedycznego. (…) - czytamy w stanowisku, które jednogłośnie przyjęto na wrześniowym posiedzeniu i wysłano między innymi do Narodowego Funduszu Zdrowia i ministerstwa zdrowia. „Oczekujemy zmiany form kształcenia lekarzy i pielęgniarek. Wprowadzenie nowych regulacji prawnych bez odpowiednich źródeł finansowania pogłębi niestabilność finansową szpitala” - napisali radni.

Koszty rosną, pieniędzy brak Adam Sperzyński, starosta rawicki potwierdza, że obecny wynik finansowy szpitala nie jest najlepszy. Jak mówi, wpłynęło na to kilka czynników, między innymi to, że w pierwszym półroczu zmiejszono szpitalowi ryczałt na świadczone usługi medyczne o 350 tys. zł (wyliczając kwotę na podstawie udzielonych świadczeń w ostatnim kwartale 2017 roku - przyp. red.).

Wynik finansowy na koniec lipca to... minus 1,5 mln zł.

R E K L A M ASRT 20-24 maj 2019 MOŻDŻANOWSKA

- Jest to dość niepokojące, tym bardziej, że rok 2017 został zamknięty wynikiem bardzo dobrym. Dlatego, w związku ze zbliżającymi się negocjacjami z NFZ-em w sprawie ryczałtu na drugie półrocze, radni postanowili zasygnalizować, że nie zgadzają się z ewentualną kolejną obniżką środków otrzymywanych z funduszu. Wręcz przeciwnie, domagają się ich zwiększenia - tłumaczy Adam Sperzyński.

- Nie ulega wątpliwości, że wymagania stawiane wobec szpitali są coraz wyższe, a nie idą za tym pieniądze – dodaje Sperzyński.

Starosta zapewnia, że obecna sytuacja finansowa to nie jest efekt niekorzystnego, czy nieprawidłowego rozporządzania budżetem placówki. - Zgodnie z przepisami - podwyższono pensje pielęgniarkom, ale szpital nie dostał na to żadnych dodatkowych pieniędzy. By zatrzymać, czy znaleźć lekarzy, rezydentów też trzeba im określone kwoty zapłacić. I żeby ich mieć trzeba to zrobić, bo obecnie mamy rynek pracownika, a nie pracodawcy i tak naprawdę, to pracownik dyktuje warunki - zwraca uwagę Adam Sperzyński.

- W tej kadencji udało się i tak sporo zrobić - znaleźć pieniądze na rozbudowę, która spowoduje dostosowanie szpitala do wymogów ministerialnych, uruchomione zostało centrum rehabilitacji. Choć wydawało się to niemożliwe, sytuacja placówki polepszyła się - w porównaniu do lat poprzednich. A tu się okazuje, że są problemy, które wynikają zupełnie z czegoś innego i, na które nie mamy wpływu – twierdzi starosta.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 2 głosów: 5 (40%) 3 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (22)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pacjent
7 miesięcy temu ocena: 50%  22
Nikomu nie życzę dostać się na rawicką izbę przyjęć i czekać, czekać, czekać. Kto to przeszedł wie o co chodzi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Z daleka od szpitali, to podstawa.
7 miesięcy temu ocena: 100%  21
Nie popadaj w skrajność, niezawsze jest tak, że ktoś czeka godzinami, aczkolwiek jest to uzależnione w dużym stopniu od zainteresowania się pacjentem przez lekarza, bo tam nie ma takowej osoby na stałe i musi zejść z oddziału, gdzie nierzadko jest 30-40 pacjentów. Nie życzę to ja nikomu dostać się na SOR w większym mieście. Tam nawet karetki potrafią czekać dłużej niż powinny, mimo że lekarz jest cały czas.
~ pacjent
7 miesięcy temu ocena: 100%  20
Zbudujcie porządną toaletę na parterze;bo to wstyd żeby taki kibel służył chorym ludziom.Na taką ilość pacjentów jedna toaleta męska to jakieś nieporozumienie,dochodzi do tego jak jeden się załatwia drugi wali w drzwi bo niema gdzie za potrzebą właśnie wybiegł z usg.Jak to się stało,że taki kibel dopuścił do użytku sanepid .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ .
7 miesięcy temu ocena: 100%  19
To nie wiesz, że jak w wielu zakładach Sanepid często zgłasza "niezapowiedzianą wizytę" tak jak czasami nauczyciel w szkole "niezapowiedzianą kartkówkę", a później się ich oprowadza po wybranych miejscach ukrywając najbardziej zasyfiałe miejsca? Tam cały parter jest do przeorania od posadzki po sam sufit. Może jak te nowe skrzydło szpitalne powstanie, to ktoś się ogarnie, ale nie liczyłbym za bardzo na to. Co najwyżej przypudrują co się da i sukces ohy i ahy w mediach odtrąbią.
~ bimba
7 miesięcy temu ocena: 100%  18
Proponuję wprowadzić limity czasowe na zabiegi w szpitalu. Wyrostek 12 min. po czasie zaszywać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
~ .
7 miesięcy temu 17
Człowiek chory powinien być zbadany, mieć zrobione badania, być leczony itd., a nie że jakieś limity, bo kontrakciki, umowy itd., a później człowiek czeka miesiącami za badaniem, czy specjalistą. Chrzanić ten chory system. NFZ to biznes, a my wszyscy jesteśmy trybikami na pieniążki.
~ Ho ho, oczka się otwierają.
7 miesięcy temu ocena: 94%  16
Daliście podwyżki pielęgniarkom twierdzicie, aha. Szał. Wcześniej było 30-40 brutto i też propaganda w mediach szła, że ohy i ahy, a teraz? Po latach "plucia w twarz" pracownikom przy teoretycznych przeliczeniach misek ryżu? To tak dla równowagi teraz. Powinniście codziennie przed szpitalem dziękować średniemu personelowi, że zgadzają się pracować za tak niskie stawki jak w Rawiczu, bo jesteście jednym ze szpitali najgorzej opłacających swoich pracowników, to raz. Dwa, nie mylcie pieniążków ministerialnych ze swoimi, wy jesteście tylko pośrednikami nie robiącymi łaski przy wypłacie i najlepiej aby was przy tym nie było. Trzy. Problemy z lekarzami? Płacić im musicie? No co wy? Wreszcie można przeczytać między wierszami, że lekarzom z Wrocławia i jeszcze dalszych miejscowości trzeba bulić pieniążki, nie to co poprzednikom, których się nie szanowało, ot co. Podejście do pacjentów też przepaść. Znalazłoby się jeszcze więcej ciekawostek i wy za kulisami już dobrze o tym wiecie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyborca
7 miesięcy temu ocena: 88%  15
obejzałem tvp poznan, i to prawda tylko pan starosta ładnie wybrnął PREZES pozbył sie udziałów i jest CACy.Wychodzi z załozenia -co było a nie jest nie pisze sie...Jak cała ekipa PSL.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robotnik
7 miesięcy temu ocena: 20%  14
To może zamiast Starostwo wydawać na wyprawki wspomogłoby szpital , bo co będzie jak on upadnie.Tylko rozdawnictwo a robić nie ma komu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wiki
7 miesięcy temu ocena: 93%  13
Z całym szacunkiem, ale proszę sobie wyobrazić, że dbanie o zdrowie i ratowanie ludzkiego życia jest mniej warte niż praca w markecie...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Asdas
7 miesięcy temu ocena: 96%  12
Sperzynski oszust, jakie podwyżki dla pielęgniarek? Dawanie drugi raz tych samych pieniędzy nazywasz podwyżkami? I to pieniędzy nie szpitalnych tylko finansowanych przez NFZ (apropo kiedy szpital zastosuje nowe przepisy odnośnie wynagrodzeń) ? Zmiany formy kształcenia? Rozumiem że ten człowieka marzy sobie powrotu taniego personelu z czasów zmiany ustroju? Teraz pielęgniarki są po studiach, specjalizacjach i kursach dzięki którym jakość opieki rośnie, a za ktore płacą często z własnych pieniędzy, których w tym szpitalu nie można zbyt dużo zarobić. Jeżeli polityka szpitala odnośnie plac się nie zmieni, nie będzie miał kto pracować, a oni myślą o budowie nowego skrzydła... Różnica zarobków lekarzy a pielęgniarek jest kolosalna, kto siedzi w temacie ten wie. Tacy ignoranci mają władze.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ trolololo
7 miesięcy temu ocena: 95%  11
To prawda. Nie tylko lekarzami szpital stoi. Bez pielęgniarek, diagnostów, rehabilitantów, techników rtg, nic lekarz nie zrobi...
~ Siostro basen
7 miesięcy temu ocena: 71%  10
Oczekujemy zmiany form kształcenia lekarzy i pielęgniarek. To są jakieś jaja. Zlikwidowali II Liceum a teraz mówią oczekują form kształcenia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anna
7 miesięcy temu ocena: 85%  9
Ciekawi mnie jakie wymagania finansowe ma starosta,w-ce starosta itp.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyborca
7 miesięcy temu ocena: 83%  8
Pan STAROSTA nie rozumie to co robi na tym stanowisku?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ciekawa
7 miesięcy temu ocena: 92%  7
Czy budowa nowego skrzydła się już rozpoczęła? I czy w ogóle jest sens budować?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dobra zmina
7 miesięcy temu ocena: 88%  6
musi być budowane, żeby nie został zamkniety i tyle
~ obserwator
7 miesięcy temu ocena: 81%  5
Wszystko przez te pielęgniarki i lekarzy. Przecież za dużo chcą zarabiać. Jakby pracowali za miskę ryżu to by szpital jeszcze zyski przynosił?!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
7 miesięcy temu ocena: 53%  4
Sam pracuj za miske ryzu przyjdz zobacz jaka to praca a sam pewnie w domu siedzisz i 500+ bierzesz nierobie
~ pogonić
7 miesięcy temu ocena: 94%  3
No a ci od miski ryżu ze swoimi przystawkami politycznymi bardzo się w Rawiczu do władzy pchają
~ nieprawda
7 miesięcy temu ocena: 94%  2
Przecież "podwyżki" pielęgniarek są finansowane z dodatków NFZ, szpital nie dokłada tutaj nawet złotówki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ No comments
7 miesięcy temu ocena: 93%  1
Chociaż się pogorszyło to się poprawiło,czy ja dobrze to rozumiem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A