Tablety poszły w ruch. Radny głosował za, a pokazywało się przeciw

Opublikowano:
Autor:

Tablety poszły w ruch. Radny głosował za, a pokazywało się przeciw - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Druga sesja w Jutrosinie i pierwsze elektroniczne głosowanie - nie obyło się bez problemów.

- Mam problem. Głosuję „za”, a kolejny raz wyskakuje mi „przeciw”. Za pierwszym razem uznałem, że coś pomyliłem, ale teraz naprawdę zrobiłem to bardzo umiejętnie - mówił zdziwiony radny Mateusz Janicki, po pierwszym głosowaniu przy użyciu tabletów. - W sytuacji, kiedy zawodzi sprzęt, a to zawsze może się zdarzyć, przewidziano, że za pozwoleniem przewodniczącego rady, radny może głosować imiennie (...). To będzie przyjęte do protokołu - wyjaśnił sekretarz Zenon Łakomy.

Ostatecznie nie było jednak takiej potrzeby, bo przyczyna okazała się banalna.

- Radny miał wilgotny opuszek palca i stąd wzięło się nieprawidłowe funkcjonowanie tabletu. Otrzymał jednak długopis ze specjalnym rysikiem do ekranu dotykowego i reszta głosowań przebiegała już bez komplikacji - wyjaśnia Katarzyna Zuziak z biura rady jutrosińskiego magistratu.

Do rozstrzygnięcia pozostaje jednak kwestia - czy jutrosińscy radni głosowali prawidłowo?

Według Statutu Miasta i Gminy Jutrosin - nie. W paragrafie dotyczącym procedury głosowania, zapisano: „Głosowanie jawne odbywa się za pomocą urządzeń elektronicznych umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowania radnych, przy równoczesnym podniesieniu ręki”. Radni rąk nie podnosili. Dlaczego nikt nie zwrócił na to uwagi? - Radni po raz pierwszy w głosowaniu jawnym, skorzystali z pomocy urządzeń elektronicznych umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. Myślę, że była to sytuacja stresująca zarówno dla radnych, jak i dla urzędników odpowiedzialnych za wdrożenie systemu głosowania i teletransmisji obrad sesji - odpowiada Zenon Łakomy, sekretarz gminy. Przyznaje, że tylko z tego powodu nikt nie zwrócił uwagi na zapis o podniesieniu ręki.

- Uważam, że zapis ten ma wyłącznie charakter techniczny, który ma jedynie sygnalizować przewodniczącemu rady w sposób bezpośredni, że wszyscy radni wzięli udział w głosowaniu. Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 marca 2013 roku, dla prawidłowości trybu podejmowania uchwał muszą wystąpić jednocześnie trzy elementy: tzn. uchwały rady są podejmowane zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady oraz w głosowaniu jawnym. Chcę podkreślić, że podczas głosowania na II sesji Rady Miejskiej w Jutrosinie wszystkie te trzy zasadnicze wymogi zostały w pełni zachowane, a tym samym uchwały zostały podjęte w sposób prawidłowy - dodaje.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE