Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Tablica o 'hodowli szczurów'. Co na to gmina? [AKTUALIZACJA]

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    12.06.2017
Karol Pospiech
komentarzy 46 ocen 9 / 67%
A A A
 fot. internautka

„Hodowla szczurów pod patronatem Sanepidu i władz miasta Rawicza” - tablica z takim napisem pojawiła się na budynku w centrum miasta. [Materiał aktualizowany]

W lutym opublikowaliśmy materiał na temat jednej z rawickich nieruchomości, na terenie której pojawiły się szczury. Sąsiedzi zaniepokojeni widokiem w oknach domu oraz brakiem kontaktu z kobietą tam pomieszkującą, zaalarmowali służby. [WIĘCEJ TUTAJ]

R E K L A M A

Sterta śmieci sięgała nawet 1,5 m w niektórych miejscach. Oprócz śmieci, w budynku były biegające szczury - potwierdził wówczas obawy sąsiadów mł. bryg. Krzysztof Skrzypczak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Rawiczu, opowiadając o interwencji strażaków w tym miejscu.

Jak przekazała w lutym dyrektor Grażyna Marczyńska, sanepid w prywatnym domu interweniować może jedynie w przypadku stwierdzenia choroby zakaźnej, a tu takiego przypadku nie było.Odpowiednie kompetencje w tym zakresie ma urząd miejski, który odpowiada za egzekwowanie „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy” - podkreślała szefowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawiczu, a burmistrz Grzegorz Kubik, którego sąsiedzi również prosili o pomoc, obiecał interwencję.

Ponad miesiąc od pierwszej publikacji materiału zapytaliśmy w urzędzie miejskim, jakie działania podjęto w tej sprawie.

W trakcie wizyty i spotkania z burmistrzem w siedzibie urzędu (14 lutego), osoba będąca użytkownikiem nieruchomości oświadczyła, że przeprowadziła we własnym zakresie deratyzację. Zadeklarowała się, że podejmie działania zmierzające do uporządkowania nieruchomości - podkreślał wówczas Mateusz Domagała z Centrum Informacyjnego Burmistrza.

Kilka dni temu na drzwiach budynku pojawiła się tablica z napisem: „Hodowla szczurów pod patronatem Sanepidu i władz miasta Rawicza”.

Postanowiliśmy sprawidzić, w jaki sposób dopilnowano deratyzacji? Jak burmistrz zamierza „odpowiedzieć” na tablicę w centrum miasta? Czekamy na odpowiedzi z Centrum Informacyjnego Burmistrza.

AKTUALIZACJA:

13 czerwca, godz. 9.01: Zapytaliśmy Mateusza Domagałę, czy przedstawiciele urzędu zamierzają zgłosić sprawę na policję, informując, że ktoś umieścił na drzwiach tablicę z treścią: „Hodowla szczurów pod patronatem Sanepidu i władz miasta Rawicza”.

Jest to posesja prywatna, dlatego zwrócimy się w tej sprawie do właściciela obiektu. Taki wpis bez wątpienia godzi w dobre imię gminy, szczególnie, że deratyzacja została wykonana. Jeśli chodzi o kroki prawne - rozważamy taki wariant, chyba, że autor tej tablicy sam w trybie natychmiastowym postanowi ją usunąć - zaznacza przedstawiciel Centrum Informacyjnego Burmistrza.

12 czerwca, godz. 17.00:

Jak przekazała portalowi rawicz24.pl, Grażyna Marczyńska, rawicki sanepid wie o kontrowersyjnym napisie. Dyrektor zaznacza, że Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna rozważy, co można zrobić, żeby tablica z prywatnej nieruchomości zniknęła, bo - jak dodaje - wprowadza społeczeństwo w błąd. - Trudno mi dywagować nad tym, jaki zamysł miał autor tego napisu, ale na pewno żadnego patronatu nad tym nie trzymamy - zaznacza kategorycznie dyrektor. - Ta tablica godzi w naszą pracę i w nasze całościowe działania, które prowadzimy na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców. Poza tym, z moich informacji wynika, że deratyzacja na tej nieruchomości została przeprowadzona - dopowiada.

Dyrektor PSSE przypomina, że zgodnie z przepisami, stacja nie może interweniować w prywatnych domach i mieszkaniach, nawet jeżeli stwierdzono by tam obecność gryzoni. Wyjątkiem jest potwierdzenie choroby zakaźnej. - W tym przypadku musi być interwnecja administracyjna. Postępowanie urzędu miejskiego jest właściwe - podkreśla.

12 czerwca, godz. 13.56:

Deratyzacja została wykonana przez specjalistyczną firmę w obecności przedstawiciela gminy Rawicz - zapewnia Mateusz Domagała z Centrum Informacyjnego Burmistrza pytany, w jaki sposób gmina dopilnowała, czy przeprowadzono deratyzację na terenie tej nieruchomości. 

Dodaje, że pod koniec maja wpłynęło do urzędu miejskiego pismo właściciela sąsiedniej nieruchomości. - Zawarte jest w nim stwierdzenie, że w tej chwili nie ma w tym budynku szczurów, jednak z powodu zalegających stert śmieci wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku pojawiły się muchy - dopowiada przedstawiciel CIB-u.

Jakie działania po pojawieniu się tablicy podejmie urząd miejski? - Zgodnie z procedurą administracyjną do użytkownika budynku zostało wystosowane upomnienie wzywające do wykonania wcześniejszej decyzji i natychmiastowego uporządkowania przedmiotowej nieruchomości. W przypadku dalszego uchylania się od wykonania decyzji zostanie sporządzony przez organ egzekucyjny tytuł wykonawczy, następnym krokiem będzie nałożenie grzywny w celu przymuszenia i w efekcie końcowym może nastąpić dopiero orzeczenie wykonania zastępczego - dopowiada.

R E K L A M A
+ 6 głosów: 9 (67%) 3 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (46)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Czyn sPOłeczny
ponad rok temu ocena: 80%  46
To jakiś akt desperacji. Nie można skopać burmistrza w inny sposób to się przyczepia tabliczki z durnymi napisami. Jak opozycja jest taka dobra to niech sama idzie i tam posprząta. A przy okazji niech sami się pozamiatają. Chociaż nie wiem czy już tak nie jest. A tak na marginesie to Tadziu o tym nie wiedział? Przecież taka sterta śmieci to nie jest efekt dwóch a przynajmniej dwunastu lat.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ To prywatny dom
ponad rok temu ocena: 67%  45
Masz rację w Rawiczu jest dużo gryzoni,które są po to by podgryzać burmistrza i go wygryźć.Stąd ta durna tabliczka na prywatnym budynku.Ktoś sobie zadał trudu ,bo pewnie tylko mu o to chodziło a nie o muchy.Czy cała gmina ma płacić za prywatny dom,który ma właściciela?a policja gdzie?Niech zmusi babę by kupiła muchozol i wytruła muchy w swiom domu w końcu stać ją na to.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ;-)
ponad rok temu ocena: 91%  44
Stagnacja! Burmistrz miał rację! :-)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ A co ona o tym myśli?
ponad rok temu ocena: 100%  43
A dlaczego nie ma wywiadu z właścicielką domu.Pytacie sanepid,burmistrza to może zapytajcie dlaczego nie truje much?co o tych tabliczkach sądzi.Niech opowie o jej miłości do zwierząt.I czy chce by siłą władze wyważały drzwi do jej domu,bez żadnego sądowego nakazu.Na wsi jest pełno much ale jakoś ludzie nie wzywają burmistrza by wytruł im muchy na koszt gminy.
~ :-)
ponad rok temu ocena: 90%  42
"Poza tym jestem zadowolony, że wdrażamy stagnację gospodarczą." Prawda burmistrza prawdą najwyższą! ;-)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
~ Bbbbbbb
ponad rok temu ocena: 88%  41
Ale jaja jak berety
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mllody
ponad rok temu ocena: 34%  40
bedzie trzeba telewizje zaprosic do rawicza niech zobaczom te wszystkie budy pochowane pod polkonami i w krzakach zobaczymy jak spudzielnia sie bedzie tumaczyla bo mi sie wydaje ze nigdzie nie ma takiego syfu na osiedlu wstyt do spuldzielni i do miasta
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rawiczanin
12 miesięcy temu ocena: 100%  39
jakie to szlachetne -ludzie jeszcze mają serce aby dbać o te zwierzęta wśród takich hien .Proszę Państwa w dobie nieszczęść,wojen ,chorób patrzcie aby godnie przeżyć swój czas. Życie jest piękne gdy żyć się umie...
~ ww
12 miesięcy temu ocena: 100%  38
Dumny jestem z tego , że jest ktoś kto dba o te koty może właśnie by to pokazała telewizja-" w Rawiczu mogą być dumni z tego ,że się dba o wolnożyjące koty".Wstyd przeciwnikom.
~ niki
12 miesięcy temu ocena: 100%  37
Skrzywdzić kota jest bardzo łatwo,ale wierzcie mi,żaden to honor, żaden.
~ nn
12 miesięcy temu ocena: 100%  36
Naucz się pisać
~ Glupkowate głupki
ponad rok temu ocena: 9%  35
Ot pismaki sobie używają???!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 34%  34
a jeden to chodzi za tymi kotami juz o 4 rano ale sprawa sie jeszcze nie skonczyla
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ paulina
12 miesięcy temu ocena: 100%  33
Krzaki są przycięte ,jest czysto a może to nie o pracownika chodzi ale o pracownicę?
~ Momi
12 miesięcy temu ocena: 100%  32
Ty masz dużo czasu zamiast grzebać w śmietnikach możesz mu pomóc
~ rufi
12 miesięcy temu ocena: 100%  31
wstyd takie pisać słowa ,więcej używaj rozumu stary.
~ zosia
12 miesięcy temu ocena: 100%  30
Panu Bogu nic się nie udało z wyjątkiem kotów
~ men
12 miesięcy temu ocena: 100%  29
"Człowiek jest cywilizowany na tyle,na ile potrafi zrozumieć kota"
~ toto
12 miesięcy temu ocena: 100%  28
możesz chodzić razem z nim jeśli to lubisz
~ Kk
ponad rok temu ocena: 37%  27
Sam widziałem. Chowa się pod krzakami a jego żonka jedzenie donosi. Ja się pytam, dlaczego pracownik spółdzielni widząc te budy nie zgłosi tego?? A dla tego , że nie sprząta tam i nawet krzaki są nie przycięta. Za co płacimy czynsz!!!!!
~ huit
ponad rok temu ocena: 72%  26
Lepsze szczury na podwórku niż chińska ubojnia na miliony świń.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marta
ponad rok temu ocena: 89%  25
A ja widziałam lamy na smyczy koło sobieskiego.
~ mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 66%  24
koty na Sobieskiego przeszkadzają? ok, ale czy to koty skubią słonecznik na chodnik, zostawiają puszki po piwie lub wrzucają pety do kratki schodowej... nie ma to jak smród pod własnym nosem!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ onet
12 miesięcy temu ocena: 100%  23
nie lubi kotów bo one też grzebią w śmietnikach
~ ewa
12 miesięcy temu ocena: 100%  22
Aby to pojąć trzeba mieć inteligencję ,a to już za wiele na tą głowę
~ zobi
12 miesięcy temu ocena: 100%  21
ale to sam władza robi
~ Tuturutu
ponad rok temu ocena: 70%  20
Haha, a na wsi muchy i robaki przeszkadzają... I co mam zrobić...?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Luk
ponad rok temu ocena: 92%  19
Na Sobieskiego szczury deptak szczury Westerplatte szczury co się dziwić że były w niezamieszkalej kamienicy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rawiczanin
12 miesięcy temu ocena: 100%  18
Dobrze ,że są koty !
~ Miau
ponad rok temu ocena: 100%  17
A jeden to jest taki wredny szczurek i go bardzo nie lubimy i chce zagryźć mi kota.
~ Stop misiewiczom
ponad rok temu ocena: 80%  16
W Rawiczu najlepiej żyje się gryzoniom.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ....
ponad rok temu ocena: 71%  15
Masz rację.Stop im niech nie wygrają wyborów .Tylko Kubik jest nadzieją dla miasta a nie platfusy
~ wlad
ponad rok temu ocena: 70%  14
Woda zalewa miasto, jak jest ulewa, szczury zasidlają kamienice a władza bawi się w najlepsze wydając pieniądze na koncerty, spektakle i zabawy. No dzieje się dużo w Rawiczu a bedzie działo sie jeszcze więcej. Głupota ma to do siebie, że lubi się plenić.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sam
12 miesięcy temu ocena: 100%  13
Nareszcie coś się dzieje w Rawiczu ,a koncerty spektakle są ok.nie samym chlebem człowiek żyje.
~ taduesz
ponad rok temu ocena: 22%  12
hejter klasyczny. Ile można to czytać? tadeusz odpocznij
~ obywatel
ponad rok temu ocena: 31%  11
ten kto przymocował tą tablicę na cudzą własność powinien zostać ukarany .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Luk
ponad rok temu ocena: 47%  10
Dokładnie
~ BIEDNA
ponad rok temu ocena: 93%  9
PO CO REDAKCJA TAK LINCZUJE TE BIEDNA KOBIETE? KRZYWDE JEJ ROBOCIE TAKIMI ARTYKÓŁAMI
~ Coś?
ponad rok temu ocena: 67%  8
Na osiedlu Sobieskiego mamy wolno żyjące koty, wolno żyjące szczury i wolno żyjące lisy. Tylko wścieklizny brakuje, więc co się dziwić, że urzędnicy gminy nie reagują. Przecież Rawicz to takie wolno żyjące miasto ;)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do JJJ
ponad rok temu ocena: 63%  7
Właśnie, że jest mądra. Jak jeden z drugim zapłacą za uszkodzone samochody, to może się zastanowią czy warto stawiać domki dla kota pod drzewami. A tak poza tym, naucz się języka polskiego w stopniu minimalnym, żeby cokolwiek pisać.
~ JJJ
ponad rok temu ocena: 44%  6
A CO GŁUPIA B@BO KOTY BYŚ CHCIAŁA ZNIEWOLIĆ ? PRZECIEŻ DO ZAWSZE TO BYŁY WOLNE ZWIERZĘTA. WALNIJ SOBIE SZCZEPIONKĘ I TROSZKĘ WARZYWEK GMO MOŻE CIĘ TO OSTATECZNIE "ULECZY"
~ m
ponad rok temu ocena: 94%  5
Bo Oni też są "wolno żyjący":)))))
~ Mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 66%  4
A ja zapraszam na Sobieskiego w Rawiczu. postawimy znak "zakaz dokarmiania kotów", a za niszczenie samochodów przez koty obciążymy najpierw Gminę a potem Spółdzielnie w pozwach zbiorowych.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ola
12 miesięcy temu ocena: 100%  3
Taki kot to może nawet zjeść cały zderzak
~ Honi
12 miesięcy temu ocena: 100%  2
kto nie lubi kotów w poprzednim wcieleniu musiał być szczurem
~ Thomas Mager
ponad rok temu ocena: 90%  1
Ale mi sensacja, jedni hodują szczury, inni borsuki, jeszcze inni gąsiory i regionalny interes się kręci :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A