Tlenek węgla. Podstępny, "cichy zabójca" atakuje znienacka

Opublikowano:
Autor:

Tlenek węgla. Podstępny, "cichy zabójca" atakuje znienacka  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Nie zobaczysz go. Nie posmakujesz. Nie dotkniesz. Gdy zaatakuje, może przysporzyć kłopotów. O czym mowa? O tlenku węgla, potocznie nazywanym czadem. Określa się go także "cichym zabójcą".

Strażackie statystyki są przerażające. W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. - Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych - relacjonuje oficer prasowy. 

Najczęstsze przyczyny pożarów:
- niewłaściwe wykonanie instalacji elektrycznej - instalacja elektryczna wykonana domowymi sposobami (bez konsultacji i kontroli przez elektryka);
- nieprawidłowa eksploatacja instalacji elektrycznej - stosowanie nieodpowiednich bezpieczników i wyłączników instalacyjnych, naprawianie ich domowymi sposobami „watowanie”, podłączanie zbyt dużej ilości odbiorników do jednego gniazda instalacji elektrycznej;
- nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych;
- przechowywanie w pobliżu urządzeń grzewczych przedmiotów palnych oraz substancji łatwozapalnych,
- niewłaściwe posługiwanie się otwartym ogniem;
- palenie tytoniu w łóżku;
- wyrzucanie niedopałków papierosów do kosza na śmieci, w pobliżu materiałów palnych, do studzienek technologicznych.

Główne przyczyny zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych to: niesprawność, wadliwe działanie lub nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych oraz instalacji wentylacyjnych, spalinowych lub dymowych, a w szczególności:
- niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe;
- stosowanie niewłaściwego rodzaju opału;
- niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych;
- podłączanie do wspólnego przewodu kominowego urządzeń grzewczych na różne paliwa,
- wady konstrukcyjne przewodów kominowych,
- niedokładne lub nieterminowe usuwanie zanieczyszczeń z kominów, skutkujące nagromadzeniem się w nich sadzy i innych produktów niepełnego spalania paliwa.

Jak przeciwdziałać zagrożeniom?
- wyposaż mieszkanie (dom) w autonomiczne czujki dymu i tlenku węgla;
- zapewnij właściwą wentylację pomieszczeń (nie zapominaj o wietrzeniu).
- dokonuj obowiązkowego okresowego czyszczenia przewodów dymowych, spalinowych, wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych, w następujących czasookresach: co 3 miesiące przewody od palenisk opalanych paliwem stałym; co 6 miesięcy przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym; raz w roku przewody wentylacyjne

Jakie są objawy zatrucia czadem?
Ból głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona praca serca - to one świadczą o obecności tlenku węgla w pomieszczeniu. Nie wolno tego lekceważyć. Należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenia, ewakuować współmieszkańców na zewnątrz, wezwać niezbędne służby, w tym straż pożarną (tel. 998) i - w razie potrzeby -rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy.

Trzykrotnie w akcji 
Od 1 października trzy interwencje strażaków w powiecie rawickim były związane z tlenkiem węgla. Dwukrotnie o zagrożeniu poinformował czujnik czadu. Szczegóły na poniższej grafice, udostępnionej przez KP PSP w Rawiczu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE