Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AZAMÓW DROBNE G1

"To unikatowe znaleziska". Nowe odkrycie na rynku [FILM]

› Aktualności miesiąc temu    12.02.2020
Jakub Sławiński
komentarzy 3 ocen 19 / 79%
A A A
 fot. Jakub Sławiński / ArchGeo

RAWICZ. Na rynku trwają intensywne prace związane z rewitalizacją centrum miasta. Razem z ekipami budowlanymi od kilku tygodni pracują archeolodzy. Ostatnie znalezisko przykuło szczególną uwagę specjalistów i konserwatora zabytków.

Wiele mieszkańców przechodząc po rawickim rynku zwraca uwagę na nietypowe fundamenty jakie zostały odkryte podczas prac budowlanych przy rewitalizacji starówki. Po oczyszczeniu starych cegieł przez archeologów okazało się, że mogą one być nie lada znaleziskiem i zmienić dotychczasowe myślenie o historii miasta.

Wszystko wskazuje, że obecny ratusz stoi na fundamentach innej budowli, która stała dokładnie w tym samym miejscu. Zdaniem archeologów cegły i kamienie użyte przy budowie fundamentów tego historycznego obiektu pochodzą z okresu ok XVII - XVIII wieku, czyli z okresu przed budową obecnego ratusza. Możliwe, że są to fundamenty pierwszego, drewnianego ratusza.

Kolejnym ciekawym odkryciem jest kamienny mur, który archeolodzy odkryli po wschodniej części ratusza. W tym miejscu badania cały czas trwają.

We wtorek na placu budowy pojawił się konserwator zabytków, który w najbliższych dniach podejmie decyzję co do dalszego postępowania ze znaleziskami. Już dziś wiadomo, że wydał on zalecenia związane z zabezpieczeniem badanych obiektów.

Więcej na ten temat dowiesz się z reportażu prosto z terenu wykopalisk:

+ 15 głosów: 19 (79%) 4 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Odkrywca
miesiąc temu ocena: 56%  8
Kiedyś na polu znalazłem miecz. Pisało na nim ogniem i mieczem Anno Domini 1410. Sprzedałem go za 250 zł na allegro. Po co mi kawałek zardzewiałego metalu?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zgred
miesiąc temu ocena: 47%  7
Jeśli to było możliwe z technicznego punktu i bezpieczeństwa może warto te mury przeszklić aby przechodzac ponad nimi choć w jakieś cześci do możliwości widzenia ich. .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dregz
miesiąc temu ocena: 100%  6
Tak , wybudować sztolnie i chodniki z kolejką i otworzyć wystawę podziemny Rawicz.
~ Serdecznie zapraszam
miesiąc temu ocena: 73%  5
Skoro już archeolodzy tak szukają staroci to serdecznie ich zapraszam na objazd do Masłowa za 5 lat. Znajdą na nim pourywane tłumiki, masę odkreconych śrubek i nakrętek samochodowych, pourywane resory i dozgonną wdzięczność mieszkańców dla zadowolonego z siebie włodarza i opiekuna tego syfu, nazwiska nie wspomnę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Że hej
miesiąc temu 4
Za jakie 5 lat? .Jak to za rok otworzą..Zresztą nawet jak otworzą, to i tak będziesz na nie, bo pewnie do spokoju się przyzwyczaiłeś a teraz auta będą mknąć, że hej po tym Masłowie
~ Ha ha
miesiąc temu ocena: 100%  3
Do Rawiczanina. Z ciebie taki rawiczak jak z koziej d.. trąbka. Jesteś z radia, z audycji koncert życzeń?
~ Rawiczanin
miesiąc temu ocena: 47%  2
Ja jako mieszkaniec miasta nie życzę sobie żeby gminne pieniądze były marnotrawione na chwilowe objazdy już niedługo będzie tunel a wartość waszych chałup wzrośnie to sobie odbijecie,trzeba było się budować w mieście a nie w Masłowie bo działki tańsze.