Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Upamiętnienie 75. rocznicy „Rzezi Wołyńskiej” [FOTO]

› Kultura i Rozrywka 8 miesięcy temu    11.07.2018
Włodzimierz Jędrzejczak
komentarzy 1 ocen 6 / 0%
A A A
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza PolskiegoZłożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego fot. Włodzimierz Jędrzejczak
Włodzimierz Jędrzejczak
napisz do mnie ‹
moje inne artykuły ‹

Delegacje władz samorządowych, organizacji społecznych oraz politycznych, złożyły symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego, upamiętniając 75. rocznicę „Krwawej Niedzieli”.

"Krwawa Niedziela" - 11 lipca 1943 roku - była kulminacyjnym momentem eksterminacji ludności polskiej przez nacjonalistów z Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w czasie „Rzezi Wołyńskiej"*.

*Rzeź Wołyńska - ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich (przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej), wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP (w czasie wojny należącego do Komisariatu Rzeszy Ukraina). Tragiczne wydarzenia miały miejsce w latah 1943-1944. Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943 roku, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50 - 60 tys. Polaków i w odwecie 2 - 3 tysiące Ukraińców.

R E K L A M A

Źródło: Wikipedia

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 6 (0%) 6 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (3)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ jola
  8 miesięcy temu ocena: 9%  3
  teraz starosta mial okazje zeby kubikowi powiedziec ze pobocze jest zarosniete na starej 5 a nie obczerniac na fejsie
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Wstyd
  8 miesięcy temu ocena: 100%  2
  Trochę szacunku do powagi sytuacji. Jak się czyta wpisy pod różnymi artykułami , to czasami ma się wrażenie , że część rawiczan to stado baranów. Przepraszam za tak ostre słowa ale w tym momencie to chyba obrażam barany , które jako zwierzęta stadne na pewno mają odruch współczucia i umiejętności zachowania w różnych sytuacjach.
  ~ Proszek
  8 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Wygooglaj sobie Wołyń, troszkę szacunku dla pomordowanych Polaków a ty o fejsie żal.
  R E K L A M A
  R E K L A M A