Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

W muzeum zawisły makatki

› Aktualności› Wydarzenia 11 miesięcy temu    16.04.2018
Honorata Dmyterko
komentarzy 0 ocen 3 / 33%
A A A

W Muzeum Ziemi Jutrosińskiej można oglądać efekt apelu Ireneusza Mikołajewskiego do mieszkańców powiatu rawickiego, o udostępnianie mu swoim makatek.

R E K L A M A

- Odpowiedziało na niego kilka osób, m.in. z okolic Jutrosina, Konar, a nawet Żylic i Dębna Polskiego. Dzięki temu udało nam się przygotować ekspozycję kilkudziesięciu makatek, które kiedyś były znanymi ozdobami naszych rodzinnych domów - podkreśla regionalista.

Makatki to niewielkie tkaniny dekoracyjne.

- Służyły one naszym mamo, babciom, czy prababciom do zawieszania na ścianach, bądź rozkładania na meblach - mówi Ireneusz Mikołajewski. Przeważnie były dziergane lub wyszywane, wzorzyste i wielokolorowe, ale także ubogie, wyszywane pojedynczą nicią na jednobarwnym tle. - Makatka, jaką znamy, jest formą sztuki ludowej. Rozwinęła się szczególnie na wsiach i do tej pory tam jest najczęściej kultywowana. Makatka typowo polska, różni się od makatki rzeszowskiej, bądź kaszubskiej dzięki odmiennej technice haftu - wyjaśnia jutrosinianin.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 1 głosów: 3 (33%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A
R E K L A M A