Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AB1 Rawbud

Wyjątkowa emerytura dla 101-latki

› Aktualności› Wydarzenia 3 miesiące temu    6.07.2019
Joanna Miśkowiak
komentarzy 3 ocen 7 / 100%
A A A
 fot. fotolia.pl

Tylko jedna osoba z powiatu rawickiego pobiera honorowe świadczenie z ZUS-u, przyznawane po ukończeniu 100. roku życia. To mieszkanka gminy Rawicz, która ma 101 lat.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca stulatkom świadczenie honorowe. Jubilat nabywa do niego uprawnienia w momencie osiągnięcia 100 lat. Wynosi ono 100% tzw. kwoty bazowej - obecnie to 4.003,88 zł. Od tego potrącany jest podatek i składka zdrowotna. Jak informuje, Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w Wielkopolsce wyjątkową emeryturę pobiera 178 osób, które ukończyły 100 lat życia.

- Najstarsi z jubilatów obchodzili w tym roku 109. urodziny. W całym kraju świadczenie honorowe otrzymuje 1,9 tys. osób, a na terenie Oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim wypłacanych jest 49 emerytur dla stulatków. Najstarszy urodził się w 1912 r - zaznacza rzeczniczka. Dodaje, że wśród stulatków pobierających świadczenie z ZUS, zdecydowanie przeważają kobiety - stanowią 85 procent  W powiecie rawickim świadczenie honorowe otrzymuje jedna osoba - 101-letnia mieszkanka gminy Rawicz.

RASTER Sprawy o przyznanie świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat dla osób uprawnionych do emerytury lub renty z ZUS, rozpatrywane są z urzędu. Nie jest konieczne złożenie wniosku. Natomiast w przypadku osób, które nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS. Prezes ZUS-u podejmuje decyzję na wniosek zainteresowanego. Wtedy wniosek o przyznanie świadczenia honorowego powinien złożyć sam zainteresowany, jego ustawowy przedstawiciel lub pełnomocnik.

W Oddziale ZUS w Ostrowie Wielkopolskim wypłacanych jest 49 dodatków dla 100-latków, w tym dla 43 kobiet i 6 mężczyzn.

+ 7 głosów: 7 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ br
3 miesiące temu ocena: 100%  3
brawo dla wieku to jeszcze osoby ktore miały wartosci i maja wartosci ..........
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marynarz
3 miesiące temu ocena: 0%  2
Też biere świadczenie . w 1912 jako 3 latek płynąłem na Titaniku
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Szkoda mówić
3 miesiące temu ocena: 100%  1
Polski ZUS jest tak biedny że nawet od 100 latków musi zabierać podatek i ubezpieczenie zdrowotne? Instytucje nie mają serca za grosz!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji