Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AOrlen_A1

Za kierownicą bez dowodu rejestracyjnego i polisy

› Aktualności 11 miesięcy temu    10.07.2018
Weronika Skrzypczak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Od 1 października kierowcy będą mogli podróżować bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Za brak dokumentów nie będą karani mandatem. Nadal jednak będą musieli wozić ze sobą prawo jazdy i dowód osobisty i - oczywiście - posiadać opłacone składki OC oraz ważny przegląd pojazdu.

Jak informuje resort cyfryzacji, na odejście od karania za brak dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej pozwala przygotowana nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, którą sejm uchwalił 9 maja.

Z początkiem października, dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone będą w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To właśnie w tym elektronicznym systemie uprawnione służby, np. policja czy straż miejska, będą mogły sprawdzić informacje o pojeździe podczas kontroli.

Co w przypadku, jeśli system ulegnie awarii, a policjant przy kontroli będzie chciał sprawdzić czy auto jest zarejestrowane, ma aktualne badania techniczne oraz czy właściciel uiścił składkę ubezpieczenia OC?

- Kierowcy w ogóle nie powinni się o to martwić. Od 1 października dowód rejestracyjny i potwierdzenie polisy OC po prostu znikną z listy dokumentów, które trzeba mieć przy sobie w razie kontroli drogowej - zapewnia w rozmowie Karol Manys z biura prasowego ministerstwa cyfryzacji.

Jednocześnie dementuje pojawiające się informacje, jakoby już w tej chwili można było poruszać się bez dowodu rejestracyjnego i polisy.

- Jeszcze trochę cierpliwości. Nie będziemy go musieli wozić od 1 października, a na razie powinniśmy go jeszcze mieć ze sobą - zastrzega.

Obecnie na kierującego pojazdem bez dokumentów policjanci mogą nałożyć karę do 250 zł.

Co istotne, kierowca nadal będzie musiał posiadać przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. Natomiast dowód rejestracyjny okaże się niezbędny, m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów oraz podczas załatwiania formalności związanych ze sprzedażą auta.

- Należy też pamiętać, że to rozwiązanie będzie działać tylko w Polsce, a więc jeśli ktoś się wybiera za granicę, dokumenty powinien mieć przy sobie - dopowiada Karol Manys.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ XYZ
9 miesięcy temu 1
Ciekawe jak zmusic osobe poruszajaca sie usterkowanym pojazdem do usuniecia usterki Wczesniej wymusilo na Nim zatrzymanie dow rej a teraz co go zmusi jak nie ma przy sobie dow rej
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji