Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Zgubiłeś dowód? Nie musisz iść do urzędu

› Aktualności 6 miesięcy temu    12.01.2019
Weronika Skrzypczak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Teraz zgłoszenie zagubionego lub uszkodzonego dowodu tożsamości jest prostsze. Można to zrobić przez… Internet. Jedyne, czego potrzebujesz to Profil Zaufany. Usługa jest bezpłatna.

Profil Zaufany to narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzić swoją tożsamość w internecie oraz podpiszesz wniosek. Jego założenie możliwe jest po wypełnieniu internetowego formularza na stronie www.obywatel.gov.pl lub w punkcie potwierdzającym, np. w urzędzie i banku.

Zgubiłeś dowód. Co dalej?

Nie musisz wychodzić z domu, aby poinformować urząd o utracie lub uszkodzeniu swojego dowodu osobistego. Teraz, jeśli posiadasz już Profil Zaufany, wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl, zaloguj się do niego i wypełnij zgłoszenie (szczegóły poniżej). Jak informuje ministerstwo cyfryzacji, od razu po jego otrzymaniu, urzędnik unieważni dokument tożsamości. Możesz również otrzymać zaświadczenie, informujące o zgubieniu lub zniszczeniu dowodu osobistego, które później odbierzesz w urzędzie, otrzymasz pocztą lub przez Internet. Musisz jednak pamiętać, że nie jest ono obowiązującym dokumentem tożsamości, a wniosek o nowy możesz złożyć on-line lub osobiście, w urzędzie. Zaświadczenie jest ważne do czasu wydania nowego dowodu, ale nie dłużej niż 2 miesiące.

O tym też musisz pamiętać

Ministerstwo cyfryzacji przypomina, że o utracie lub kradzieży dokumentu warto poinformować, m.in. bank, w którym posiadamy konto. - Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami. Bank przekaże informację o utracie dowodu innym bankom, operatorom komórkowym i wielu różnym firmom - uzasadnia resort i dodaje, że w przypadku podejrzenia kradzieży dowodu osobistego, sprawę należy zgłosić na policję.

Jak złożyć wniosek przez Internet?

Po pierwsze: wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl.

Po drugie: zaloguj się na swój Profil Zaufany.

Po trzecie: wybierz, co chcesz zgłosić: utratę lub uszkodzenie dowodu (jeśli zgłaszasz uszkodzenie, a urząd nie otrzymał jeszcze twojego dowodu, wybierz sposób, w jaki dostarczysz go do urzędu).

Po czwarte: nie musisz wybierać urzędu, który przyjmie twój wniosek. System wyświetli urząd, który wydał twój dowód.

Po piąte: odpowiedz, czy i w jaki sposób chcesz otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu.

Po szóste: sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie.

Po siódme: wyślij zgłoszenie. Dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Ważne! Po ósme: jeśli zgłaszasz uszkodzenie dowodu, zanieś dowód do urzędu albo wyślij pocztą.

Uwaga! Zgłoszenia utraty, kradzieży lub uszkodzenia dowodu osobistego należy dokonać osobiście. W przypadku dzieci do 18. roku życia, osób całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionych w ich imieniu formularz mogą złożyć odpowiednio: rodzic, opiekun prawny lub kurator.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!