Dostosuj wydruk

W Szkaradowie obchodzono Dzień Patrona [FILM]

W Szkaradowie obchodzono Dzień Patrona [FILM]

Święto Patrona kapitana Stanisława Ratajczaka co roku obchodzone jest hucznie przez Szkołę Podstawową w Szkaradowie.

- Nasz patron urodził się w Szkaradowie 12 maja 1912 roku, a zatem w tym roku obchodzimy 107. rocznicę jego urodzin - wspomina dyrektor Irmina Gilicka-Zalas.

Tym razem święto miało patriotyczny charakter. Uczestniczyli w niej również potomkowie rodziny Stanisława Ratajczaka mieszkający w Szkaradowie oraz Powstańców Wielkopolskich walczących jutrosinian.

Spotkanie było też okazją do podsumowania projektu „Patriotycznie z Fundacją PZU”, realizowanego przez szkoły przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Na krańcu Wielkopolski w Szkaradowie”.

- W ramach projektu dzieci pojechała na trzy wycieczki, m.in. do Poznania, gdzie w budynku Odwachu zobaczyły ekspozycję, obrazującą w sposób naturalistyczny Powstanie Wielkopolskie - wspomina Marlena Żyto, jedna z koordynatorek. Z kolei Katarzyna Frąckowiak i Mirosław Barteczka omówili projekt „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020”, w ramach którego dzieci szukały informacji na temat przodków, którzy byli powstańcami.

Ciekawie zaprezentowali się uczniowie podczas części artystycznej, na którą składały się wiersze i piosenki napisane przez Powstańców Wielkopolskich oraz współczesnych twórców o Powstańcach Wielkopolskich.

- Były tańce biało-czerwone oraz inscenizacja z retrospekcją, przedstawiającą wydarzenia związane z powstaniem oraz Stanisławem Ratajczakiem - dodaje Marlena Żyto.

Święto zakończyło się poczęstunkiem z tortem z okazji 30. rocznicy nadania imienia szkole

autor: Honorata Dmyterko

Źródło:

Dodano: 2019.06.12

rawicz24.pl Copyright © 2007 - 2019 Południowa Oficyna Wydawnicza
Redakcja "Życie Rawicza" ul. 17 Stycznia 37/4, 63-900 Rawicz, 65 546 52 52