Dostosuj wydruk

Narodowe Czytanie w rawickim ZSZ

Narodowe Czytanie w rawickim ZSZ

Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu włączył się do zorganizowanej po raz ósmy ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, której celem jest upowszechnianie czytelnictwa oraz przypominanie wybitnych utworów należących do literatury polskiej.

W tym roku wybrane zostały „Nowele polskie” i to właśnie fragmenty utworów M. Konopnickiej, B. Prusa, E. Orzeszkowej, H. Sienkiewicza czy W. S. Reymonta czytano w całym kraju. W ZSZ odbyło się spotkanie młodzieży, nauczycieli i dyrekcji szkoły, na którym odczytano wybranych fragmentów nowel. Poprowadziła je Elżbieta Majewska - nauczycielka języka polskiego.

Witając zgromadzonych podkreśliła, że w czytanych tekstach odnaleźć można treści uniwersalne, ponadczasowe, m.in. patriotyzm, refleksję nad człowiekiem, nad jego wyborami. Jako pierwszy wystąpił dyrektor placówki dr Piotr Mosiek, który odczytał fragment „Katarynki” Bolesława Prusa. Inny fragment tego utworu można było usłyszeć w interpretacji Patrycji Stelmaszyk - wicedyrektor szkoły. Następnie wybrane fragmenty dzieł Konopnickiej, Rzewuskiego, Sienkiewicza i Schulza przeczytali uczniowie technikum. Wszyscy w skupieniu wysłuchali fragmentów nowel polskich i gromkimi oklaskami nagrodzili występujących.

autor: Włodzimierz Jędrzejczak

Źródło:

Dodano: 2019.09.10

rawicz24.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
Redakcja "Życie Rawicza" ul. 17 Stycznia 37/4, 63-900 Rawicz, 65 546 52 52