Dostosuj wydruk

Brakuje pielęgniarek. Szpital zmniejszy liczbę łóżek

Brakuje pielęgniarek. Szpital zmniejszy liczbę łóżek

Nowe rozporządzenie ministra zdrowia wprowadziło konieczność zatrudnienia przez szpitale dodatkowych pielęgniarek. W związku z tym, że od dłuższego czasu jest problem ze znalezieniem tego personelu, zarząd rawickiej lecznicy zamierza zmniejszyć liczbę łóżek.

Od stycznia w szpitalach obowiązują nowe normy dotyczące zatrudniania minimalnej liczby pielęgniarek na oddziałach. Zgodnie z rozporządzeniem, które minister zdrowia podpisał w październiku minionego roku, na jedno łóżko na zwykłym oddziale musi przypadać 0,6 etatu pielęgniarki, a na oddziałach o profilu zabiegowym (np. chirurgicznym) - 0,7.

Jak wygląda sprawa etatów pielęgniarskich w rawickim szpitalu, w którym - jak już kilkakrotnie informowaliśmy - wciąż brakuje średniego personelu? Zapytaliśmy prezesa Tomasza Paczkowskiego.

- W związku z rozporządzeniem, przeprowadzono analizę zarówno stanu zatrudnienia pielęgniarek na poszczególnych oddziałach, jak i wskaźników wykorzystania łóżek - przyznaje prezes.

Okazało się, że by spełnić nowe normy, konieczne jest przyjęcie dodatkowych pielęgniarek w wymiarze około 10 etatów. Tych szpital nie zatrudni.
- Z uwagi na trudności związane z pozyskaniem dodatkowych kadr pielęgniarskich oraz związanych z tym kosztów, bo szpital nie otrzymał żadnych dodatkowych pieniędzy na ich pokrycie, a przede wszystkim stopień wskaźnika wykorzystania łóżek, złożyliśmy wniosek do urzędu wojewódzkiego o wyrejestrowanie 13 łóżek - przekazuje Tomasz Paczkowski.

Uważa, że taka skala redukcji nie powinna wpłynąć na ilość przyjmowanych pacjentów w szpitalu oraz na ilość udzielanych pacjentom świadczeń w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Informacje te potwierdza starosta Adam Sperzyński. Jak mówi, konieczność tę nałożyła zmiana przepisów i nie było innego wyjścia. On również podkreśla, że decyzja ta nie powinna źle wpłynąć na leczenie pacjentów.

 Więcej w aktualnym wydaniu "Życia Rawicza"

 

autor: Joanna Miśkowiak

Źródło:

Dodano: 2019.01.10

rawicz24.pl Copyright © 2007 - 2019 Południowa Oficyna Wydawnicza
Redakcja "Życie Rawicza" ul. 17 Stycznia 37/4, 63-900 Rawicz, 65 546 52 52