Dostosuj wydruk

Rolnicy protestują. Jakie są ich postulaty?

Rolnicy protestują. Jakie są ich postulaty?

Kilkudziesięciu rolników z powiatu rawickiego bierze udział w proteście. Przez godzinę jeżdżą traktorami na trasie Miejska-Górka - Rawicz. Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na - ich zdaniem - tragiczną sytuację w rolnictwie. 

ZOBACZ FILM

- Dłogotrwała tegoroczna susza jest tylko jedną z ekonomicznych przyczyn problemów w branży rolnej. Klęski spowodowane niekorzystynymi warunkami atmosferycznymi są niezależne od tzw. czynnika ludzkiego i są wpisane w ryzyko zawodu rolnika. Jednak dotkliwość tej klęski spotęgowana została przez wieloletnie zaniedbania, jakich dopuściło się całe państwo wobec sektora rolnego. Jedną z ważniejszych przyczyny obecnego kryzysu jest brak ochrony rodzimego rynku rolno-spożywczego i pozostawienie go samemu sobie wobec nie zawsze uczciwej konkurencji ze strony swobodnie działającej na rynku wspólnoty handlu - zaznaczał Łukasz Rojda, rolnik z Miejskiej Górki, inicjator akcji.  
- Objawia się to dużą podażą tzw. śmieciowej żywności, z którą bardzo często przegrywają produkty rodzimego rolnictwa. Niepokojące sygnały napływają także z rynku paliw, na którym wystąpiła niespotykana dotąd sytuacja, że cena oleju napędowego przewyższyła cenę benzyny. Wielu rolników czekają poważne wydatki związane z dostosowaniem gospodarstwa do wymogów programu działań mających na celu zmiejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych - mówil Rojda. 

Rolnicy najpierw udali się w kierunku Miejskiej Górki, a następnie do Rawicza.

autor: Joanna Miśkowiak

Źródło:

Dodano: 2019.01.11

rawicz24.pl Copyright © 2007 - 2019 Południowa Oficyna Wydawnicza
Redakcja "Życie Rawicza" ul. 17 Stycznia 37/4, 63-900 Rawicz, 65 546 52 52