Dostosuj wydruk

Nauczyciele rozpoczęli strajk

Nauczyciele rozpoczęli strajk

Wczorajsze rozmowy tzw. "ostatniej szansy" pomiędzy rządem a oświatowymi związkami zawodowymi nie przyniosły rezultatu. Dziś nauczyciele i pracownicy szkół oraz przedszkoli rozpoczęli strajk. Jak długo potrwa? Póki co, nie wiadomo.

Nauczyciele i pracownicy oświaty domagają się podwyżki o 1.000 zł ze spłatą od 1 stycznia. Rząd zaproponował podwyżkę od września tego roku. Uwzględniając styczniowy wzrost płac o 5%, byłoby to 15% w tym roku. Rozmowy zakończyły się fiaskiem. Propozycję rządu przyjęli jedynie nauczyciele zrzeszeni w Solidarności. 

O przystąpieniu do protestu pracownicy placówek oświatowych decydowali w referendach, które odbyły się w poszczególnych szkołach i przedszkolach. W powiecie rawickim za strajkiem opowiedziało się 90,1%.

- Czara goryczy chyba już się przelała na tyle, że nauczyciele wreszcie zwarli szyki i postanowili powalczyć o swoje - komentowała tydzień temu wynik referendum Alicja Szurowska, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rawiczu. - Bardzo cieszy mnie, że wszyscy, bez względu na to, czy to związkowcy, czy nie, pracownicy administracji lub obsługi, zdecydowali się wspólnie walczyć.

Nie wszystkie szkoły przystąpiły do akcji. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych gminach?

GMINA RAWICZ

Do akcji przystąpiło 17 placówek i 282 nauczycieli.

Jak dowiedzieliśmy się w rawickim magistracie, w pięciu placówkach - Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Masłowie, Szkole Podstawowej nr 1 w Rawiczu, Przedszkolu nr 1 w Rawiczu, Przedszkolu nr 5 w Rawiczu oraz Przedszkolu w Ugodzie - do strajku zamierzają przystąpić wszyscy nauczyciele. Natomiast, w pozostałych placówkach, dyrektorzy będą dysponowali wąską kadrą pedagogów

 - Wszystkie gminne placówki informują rodziców o utrudnieniach, jakie wiążą się z ogólnopolskim strajkiem w oświacie. Władze gminy Rawicz podjęły decyzję, aby niektóre gminne placówki umożliwiły prowadzenie zajęć dla dzieci - przekazało portalowi rawicz24.pl Centrum Informacyjne Burmistrza. Jakie zajęcia zorganizowano dla dzieci? Zobacz TUTAJ

GMINA BOJANOWO

- Szkoła Podstawowa w Bojanowie - zajęcia nie będą odbywać się według planu, na terenie szkoły czynne będą świetlice zapewniające opiekę nad dziećmi,

- Szkoła Podstawowa w Golinie Wielkiej - zajęcia nie będą się odbywać według planu, nauczyciele, którzy nie przystępują do strajku będą sprawować opiekę nad dziećmi,

- Szkoła Podstawowa w Gościejewicach - uczniowie będą mieli zapewnioną opiekę na dotychczasowych zasadach, zajęcia lekcyjne będą się odbywały, -

przedszkole w Bojanowie - dzieci będą miały zapewnioną opiekę na dotychczasowych zasadach,

- przedszkole w Trzeboszu - oddziały w Golinie Wielkiej oraz Kawczu będą funkcjonowały na dotychczasowych zasadach, w oddziałach w Trzeboszu nie będą prowadzone zajęcia w normalnym trybie, lecz będzie zapewniona opieka nad dziećmi.

GMINA PAKOSŁAW

Jak nas informuje wójt Piotr Skrzypek, przedszkola w Chojnie i Pakosławiu funkcjonują bez zakłóceń. - W szkołach podstawowych odbywa się strajk, ale wszędzie jest zapewniona opieka dla dzieci, które nie mogły zostać w domu. Z informacji, jakie uzyskaliśmy rano wynika, że w każdej placówce są osoby, które nie podjęły strajku (Pakosław – 3, Chojno – 2, Sowy – 2) i tym samym mogą sprawować opiekę nad dziećmi. Problem pojawiłby się, gdyby większość rodziców zdecydowałaby się posłać swoje pociechy do szkoły, wtedy musielibyśmy szukać dodatkowych opiekunów. W chwili obecnej nie ma takiej konieczności, ponieważ tylko nieliczni uczniowie dotarli w poniedziałek do placówek oświatowych (Pakosław – 0, Chojno -1, Sowy – 3). Przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów również wydaje się niezagrożone. Dyrektorzy zapobiegliwie zadbali o zorganizowanie odpowiednich pod względem liczebnym komisji egzaminacyjnych. Sytuację stale monitorujemy i w razie konieczności będziemy podejmować odpowiednie kroki - informuje włodarz. 

GMINA JUTROSIN

- Część nauczycieli będzie strajkowała w Szkole Podstawowej w Szkaradowie. Tam dyrektor jest zobowiązana zapewnić opiekę nad dziećmi - pod względem zajęć dydaktycznych lub opiekuńczych. W Jutrosininie szkoły pracują normalnie - informuje burmistrz Romuald Krzyżosiak.

GMINA MIEJSKA GÓRKA

Przedszkole w Konarach oraz Zespół Szkół w Dłoni nie prowadzą akcji strajkowej. W tych placówkach zajęcia odbywają się normalnie. - U nas odbyło się jedynie referendum z ramienia Solidarności i związani z nią nauczyciele wyrazili wolę uczestnictwa w strajku, który był planowany na połowę kwietnia. Referndum ZNP nie odbyło się u nas z powodu problemów organizacyjnych - wyjaśnia Arnold Ratajski, dyrektor Zespołu Szkół w Dłoni.  

W Przedszkolu w Miejskiej Górce w strajku uczestniczy część osób, ale opieka dla dzieci jest zapewniona w godzinach od 6.30 do 16.30.

Szkoła Podstawowa w Miejskiej Górce, Zespół Szkół w Konarach, Zespół Szkół w Miejskiej Górce - z powodu strajku nie ma lekcji, ale - jak zapewnia Maria Antkowiak, kierownik Centrum Usług Wspólnych - opieka dla dzieci ma być zapewniona.

POWIAT RAWICKI

I Liceum Ogólnokształcące w Rawiczu, Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu oraz Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Rawiczu to placówki prowadzone przez Powiat Rawicki, które zdecydowały się na przystąpienie do ogólnopolskiego strajku.

Do akcji protestacyjnej nie przystąpił natomiast Zespół Szkół Przyrodniczo - Technicznych CKU w Bojanowie.

Z informacji jakie przekazano portalowi rawicz24.pl wynika, że w szkołach, które przystąpiły do strajku uczniowie mają zapewnioną opiekę w formie zajęć opiekuńczo-wychowawczych, sportowych, gier i zabaw.

autor: Joanna Miśkowiak

Źródło:

Dodano: 2019.04.08

rawicz24.pl Copyright © 2007 - 2019 Południowa Oficyna Wydawnicza
Redakcja "Życie Rawicza" ul. 17 Stycznia 37/4, 63-900 Rawicz, 65 546 52 52